Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: pogarda?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam takie pytanie: pewien zespół ma piosenki bardzo moralizujące (Luxtorpeda), przekaz bardzo dobry, ale w jednej piosence (Za wolność) o powstaniu Wielkopolskim chyba jest taki tekst:
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
choć będą kopać bić i sypać sól po ranach
dla katów jest twoja pogarda
poniżonym bitym nadzieja dodaje światła
bezsilność trzyma za gardła
wśród skamleń
ale wiara się tli
i jeszcze nie umarła
krew błoto na ulicy
odwaga walka
męczennicyyy !!!"

No i czy można nosić koszulkę takiego zespołu, skoro może w jakiś sposób on promuje pogardę dla naszych katów z tamtych czasów?

Data dodania: 2012-05-03 18:30:05, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

czy może się ktoś wypowiedzieć? ;)

Data dodania: 2012-05-04 23:27:37, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Moim zdaniem pogardę tutaj można różnie odbierać, np. jako pogardę i stawienie się złu, które tamci czynili. Wyjście z tego mocnym, z podniesionym czołem, jako zwycięzca - pomimo cierpienia i zadawanego bólu. To nie jest przeciez też tak, że mamy zawsze nadstawiać policzek nie walcząc o swoje prawa i swoją godność. Moim zdaniem ogólnie tekst piosenki dający do myślenia.

Data dodania: 2012-05-04 23:34:23, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

No tak, ale to nie uprawnia do pogardy... Choc mozna ja tez rozumiec jak Ty :)Chociaż w innej piosence też piętnuja uczucie pogardy...

Data dodania: 2012-05-05 00:51:11, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

No fakt, pogarda nie jest czymś co należałoby tutaj pochwalać. Zła złem się nie zwycięży. Powiem szczerze, że nie kojarzę dokładnie tego zespołu, też zależy jakie mają teksty, przesłanie tak ogólnie.

Data dodania: 2012-05-05 20:08:59, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

No to jest zespol ludzi z arki noego. 2tm23, wiec zespolow gleboko chrzescijanskich. Luxtorpeda tez ma bardzo dobre teksty, to jest chyba jedyna kwestia sporna u mnie... W innym kawalku potepiaja pogarde "w tym swiecie wypranym z prawdy, gdzie serce przegrywa z poczuciem pogardy". Na samej koszulce jest takie : crux sacra sit mihi lux (niech krzyz swiety mi bedzie swiatlem). Nie wiem juz, moze przesadzam. W sumie w odczuciu to moze byc pochwala pogardy czy tylko stwierdzenie ze czlowiek czuje pogarde do takich ludzi? Bo chyba samo stwierdzenie wad ludzkich zlem nie jest...

Data dodania: 2012-05-05 21:39:23, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

dzięki...wiesz, w sumie sama się zainteresuję. Tamten tekst (pomijając już tę pogardę) moim zdaniem jest niezły. Ogólne przesłanie jest zatem dobre. Myślę, że koszulkę można nosić spokojnie. Co innego, gdyby na niej było coś w nawiązaniu do tej pogardy...trudno i nam oceniać tak naprawdę. Co prawda ci z zespołu nie byli tymi zkatowanymi, ale same ofiary miały prawo do różnych odczuć. I oczywiście nie jest drogą odpłata złem za zło, jednak nie zawsze tez jesteśmy w stanie wznieść się ponad nasze cierpienie, żal czy złość. Ci ludzie wiele wycierpieli i nie nam ich oceniać...tak myślę.

Data dodania: 2012-05-05 22:05:23, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

czyli tez sadzisz ze ukazanie uczucia jako takiego zle nie jest raczej, skoro go nie pochwala tylko mowi ze ono jest?

Data dodania: 2012-05-05 22:24:48, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Wiesz, nie chę też jakichś głupot napisać, bo zwyczajnie sama nie wiem do końca...pogarda z pewnością jest uczuciem negatywnym, z drugiej strony z pewnością było to uczucie obecne w tych katowanych ludziach.

Data dodania: 2012-05-05 22:34:26, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

a co ksiądz o ty myśli? ;)

Data dodania: 2012-05-06 01:02:24, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica