Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie do Ks. Łukasza ;)

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże, proszę księdza ja mam pytanie odnośnie postu Eucharystycznego. dzisiaj poszłam do kościoła na 19.00, miałam iść na 18.30 jeszcze na procesję więc już przed godz. 18 nie chciałam spożywać posiłku. ale jednak poszłam do Kościoła na 19. przed wyjściem w domu jeszcze wzięłam gumę do żucia- zupełnie zapominając o poście i dopiero w kościele przypomniałam sobie że spożywałam tą gumę do żucia. chciałam jednak przyjąć Pana Jezusa do serca w ten szczególny dzień i do godziny czasu brakło mi jakieś 15 - 20 min. i teraz to już nie wiem czy dobrze zrobiłam, że poszłam do Komunii czy nie. trochę to zawikłane ale proszę o pomoc.

Data dodania: 2012-06-15 20:23:15, autor: wiara77

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To po co wikłasz? ;)
Traktowanie żucia gumy jako naruszenia postu eucharystycznego jest moim zdaniem stanowczą przesadą.

Data dodania: 2012-06-18 11:59:31, autor: x. Łukasz Turek

dziękuje za odpowiedź ;)

Data dodania: 2012-06-18 17:05:35, autor: wiara77

Ja słyszałam, czytałam- że jednak guma do żucia,, narusza " post eucharystyczny, (to tak mimochodem niekoniecznie do twojego pytania dotyczącego czy dobrze zrobiłaś czy nie )

Data dodania: 2012-06-18 19:20:05, autor: katrin

w internecie są źródła potwierdzające to, co piszesz.. ale zastanów się, ile składników energetycznych/odżywczych ma ta guma w porównaniu do jedzenia czegoś, aby móc nazwać ją naruszającą post eucharystyczny..
oczywiste jest, że po Komunii Świętej to grzech(znieważenie przyjętego Ciała Chrystusa), ale przed Mszą to nie zajmowałbym się tak skrupulatnie tym problemem, choć nie powinno się żuć tej gumy..

Data dodania: 2012-06-19 19:43:24, autor: Kamil

Owszem, ale pamiętam że pisaliśmy kiedyś, że tracimy poczucie sacrum, więc myślę że powstrzymanie sie od gumy do żucia przed przyjęciem Świętego Chleba byłoby zalecane :D

Data dodania: 2012-06-20 21:27:39, autor: katrin

Oczywiście, że zalecane, ale nikt tego tutaj nie neguje :) Co innego żuć "z premedytacją" przed - bo to tylko guma, a co innego zrobić to bezmyślnie, zapominając i potem jedynie z tego powodu nie móc przystąpić do Komunii św.

Data dodania: 2012-06-20 22:53:38, autor: homine

zgadzam się, nawet podkreśliłam w poprzedniej mojej wypowiedzi,iż nie jest to odpowiedź na pytanie,czy zrobiła słusznie:)

Data dodania: 2012-06-21 21:06:19, autor: katrin

ehh...bo te gumy tak bezmyślnie pakujemy do buzi ;)

Data dodania: 2012-06-22 00:14:19, autor: homine