Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Chcialabym przedstawić pewną sytuację.
Mam wadę wzroku i muszę nosić okulary. Od ok 10 miesięcy mam pracę, w której siedzę przy komputerze i sądzę że przez to wzrok bardzo mi się pogorszył. Muszę z tego powodu zakupić nowe okulary. Wiem, że jest taka możliwość by pracodawca wzrócił pracownikowi 200 zł za zakup okularów jeśli praca jest szkodliwa dla oczu, ale niestety mam umowę zlecenie, a taka możliwość jest tylko gdy ma się umowę o pracę. Moja siostra zaproponowała mi, że ona skorzysta z takiej ulgii na okulary (ma normalną umowę o pracę i może dostać dofinansowanie na okulary) i przeznaczy je na moje okulary. Znaczy, że ona skorzysta z dofinansowania na okulary, które jej przysługuje, ale jako że nowych okularów obecnie nie potrzebuje przekaze mi te 200 zł, żeby zwróciło mi się troche za te okulary. Czy takie postępowanie jest uczciwe?

I z innej beczki a propos pokuty (wiem, że gdzieś było podobne pytanie, ale nie umiałam znaleźć). Jeżeli jest się prawie pewnym jaką modlitwę otrzymało się za pokutę, ale głowy bym nie dała, to można to uznać za pokutę czy trzeba to wyjaśnić na następnej spowiedzi? Ksiądz powiedział, że mam pomodlić się w intencji rodziny modlitwę i akurat zagrały organy. Byłam bardzo skupiona i nie wydaje mi się by o jakiejś modlitwie konkretnej powiedział, a nie wiem dlaczego ale jak już to kojarzy mi się "pod Twoją obronę". Pomodliłam się to i jeszcze 10 różańca i nie wiem czy dobrze. A przyznam, że takie wyjaśnianie na spowiedzi sprawiłby mi problem (chyba). Czy jak jestem prawie pewna to można uznać, że dobrze zrobiłam?

Dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, że tak długo piszę :)

Data dodania: 2012-11-05 10:22:47, autor: _młoda_

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Bardzo bym prosila zyczliwe osoby o zdanie

Data dodania: 2012-11-07 18:52:05, autor: _młoda_

Tak według mnie:
ad.1) Myślę, że możecie tak zrobić. Może nie jest to do końca uczciwe, ale życie czasami zmusza nas i do takich wyborów, a jak zrozumiałam - to wsparcie finansowe jest dla Ciebie bardzo ważne i nie jesteś w stanie załatwić tego we własnym zakresie.
ad.2) Z tą pokutą - na pewno dobrze zrobiłaś, nałożyłaś na siebie jeszcze dodatkową. Ale ja bym wyjaśniła przy najbliższej spowiedzi...Naprawdę byłby to aż tak wielki problem? :)

Data dodania: 2012-11-07 19:14:52, autor: homine

1. Powiem tak: musze miec okulary wiec musi byc mnie na nie stac. Mojej siostrze, jako ze ma umowe o prace, przysluguje takie dofinansowanie co 2 lata, ale tak jak pisalam obecnie nie potrzebuje nowych okularow wiec chce to dofinansowanie przekazac mi. Biedy nie klepie, ale jestem studentka wiec 200 zl to dla mnie duzo i zrekompensowaloby mi wiekszosc kwoty ktora zaplacilam za okulary
2. Problem w takim sensie ze wszelkie jakies dopowiadania, wyjasniania, cos co nie jest zwiazane z wyznaniem grzechow, co wymaga by powiedziec cos wiecej niz tylko grzechy to dla niekrorych moze byc problem. Ale masz racje, chyba lepiej to powiedziec. Dzieki

Data dodania: 2012-11-08 09:37:57, autor: _młoda_

Siostra wykorzystuje przysługujący jej limit, a okulary przekazuje Tobie. Myślę, że jest to do przyjęcia.
A odnośnie tej pokuty, jeśli jesteś prawie pewna, że zmówiłaś prawidłową, a wyjaśnienie sprawiłoby trudność, chyba możesz to tak zostawić, tym bardziej, że i tak nałożyłaś sobie dodatkową.

Data dodania: 2012-11-08 13:37:10, autor: homine

Homine bardzo Ci dziekuje. Nie pierwszy raz mnie uspokajasz ;)

Data dodania: 2012-11-08 18:00:50, autor: _młoda_

Nie ma za co :) Mam nadzieję, że większych głupot nie piszę :P Trzymaj się :)

Data dodania: 2012-11-08 18:46:46, autor: homine

Bardzo ładnie homine. :)

Data dodania: 2012-11-25 22:13:22, autor: x. Łukasz Turek

A dziękuję bardzo :)

Data dodania: 2012-11-27 18:45:21, autor: homine