Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Jestem, czy nie?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Otóż, każda Msza niedzielna jest Mszą nakazaną. Nie uczestniczenie w niej jest grzechem. Jeśli nie przyjmę komunii na Mszy (bo wcześniej zgrzeszyłem) ale jestem na Mszy, to czy dalej w niej uczestniczę? Jeśli nie, to czy to jest tak samo jakbym opuścił Mszę Świętą i ma się wtedy grzech?
Może głupie pytanie ale mnie dręczy. Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Data dodania: 2013-01-31 18:14:16, autor: Saper

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie, jest w porządku. Tzn. oczywiście nie w tym sensie, że jesteś w stanie grzechu, ale Msza jest ważna :)
Pozdrawiam :)

Data dodania: 2013-01-31 19:15:30, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Cóż, na pewno nie możesz się stawiać na równi z osobą, która totalnie zlekceważyła obowiązek uczestnictwa we Mszy bo widać w Tobie wolę i chęć bycia, choćby częściowego. Moim zdaniem, obowiązek ten można wypełnić tylko poprzez przyjęcie Eucharystii, jeśli oczywiście sumienie na to pozwala. Jeśli nie-można przyjąć ją duchowo, podejść i poprosić o błogosławieństwo. Sprawa chyba się rozbija o to, czy to, że nie możesz przystąpić do Eucharystii w wyniku grzechu wynika z Twojego celowego zaniechania pójścia do spowiedzii czy nie.. U mnie w kościele praktykuje się spowiedź w czasie Mszy, a jak to wygląda u Ciebie?

Data dodania: 2013-01-31 19:21:53, autor: Ad maiorem Dei gloriam

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica