Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy popelnilem grzech jesli bylem z kolegami w parku na gorkach zjezdzalismy sobie i pozniej zepchnalem kolege i zjechalem za nim i zaczal mi rzucac w twarz sniegiem to ja (impulsywny :) ) sie wkurzylem wstalem usiadlem na nim i obrzucilem mu twarz sniegiem i pozniej on mnie rzucil i ja mu 2 razy w glowe trafilem za pierwszym raczej go nie bolalo ale za drugim oberwal w oko i bolalo go bardzo bo sie polozyl na ziemi i lezal pozniej wstal i widac bylo i ogolnie tam go atakowalismy co chwile on sam na nas paru i tak walczy ...

Data dodania: 2013-02-25 14:44:33, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Odswiezam

Data dodania: 2013-02-26 09:02:37, autor: ---

Grzech

Data dodania: 2013-02-26 21:07:53, autor: ---

Ciezki ? Pozniej jak dostal w oko to cos go tam przepraszalem ...

Data dodania: 2013-02-26 21:28:00, autor: ---

głupia zabawa...

Data dodania: 2013-02-26 21:31:35, autor: x. Łukasz Turek

Teraz to zrozumialem chociaz sniezki nie wyrzadzaja wiekszej krzywdy tylko jakos mu tak trafilem w to oko.
Jeszcze mnie martwi to ze naprzyklad pozniej sobie zartowalismy ze np : Bedzie rozmawial w 3 oczy i takie rzeczy nwm dlaczego jak jestem z kolegami to mi sie wlacza taka glupota ... Bede nad soba pracowal ale myslalem ze nie popelnilem tu grzechu ciezkiego i przyjalem komunie na rekolekcjach. Teraz sie martwie ze popelnilem komunie swietokradzka bo wyczytalem ze nasmiewanie sie jest grzechem ciezkim ale mam nadzieje ze w tym wypadku nie :(

Data dodania: 2013-02-27 07:26:18, autor: ---

Odswiezam

Data dodania: 2013-02-28 16:29:37, autor: ---

Odswiezam

Data dodania: 2013-02-28 22:11:01, autor: ---

PROSZE O POMOC

Data dodania: 2013-03-01 17:40:51, autor: ---

Grzech to był, ale naprawdę ciężko będzie komuś oprócz Ciebie określić czy ciężki czy lekki, to zależy od Ciebie, od intencji, od wielu rzeczy.

Data dodania: 2013-03-01 19:15:30, autor: nowy1

A mozesz mi powiedziec dokladnie jakich ? :D Kurcze nwm co mam robic bo niedziela sie zbliza ...

Data dodania: 2013-03-01 20:05:49, autor: ---

ODSWIEZAM

Data dodania: 2013-03-02 14:08:39, autor: ---

ODPOWIEDŹ DO WSZYSTKICH TWOICH PYTAŃ:

Instrukcja:

1. Przeanalizuj dokładnie świadomość, dobrowolność, wagę grzechu najlepiej w modlitwie wieczornej przy ciszy w skupieniu. Pomyśl jak bardzo skrzywdziłeś (zasmuciłeś) Boga, siebie i bliźniego.
2. Jeśli masz wątpliwości nadal, poradź się spowiednika.
3. Koniec:)

Wybacz, naprawdę nie widzisz co się robi z Twoją wiarą ? Cały czas wyręczasz się innymi, szukasz grzechu. Czy wiara to dla Ciebie tylko myślenie o grzechu ? Fakt może jesteś młody, ale i tak powinieneś nauczyć się podejmować własne decyzje.

Powiedz, jak rozwijasz swoją wiarę, swoją duchowość ?

Wiara to nie szukanie grzechu, to miłość do Boga, szukanie miłości.

Rozmawiałeś ogólnie z jakimś księdzem lub zaufanym o Twoich problemach ze skrupułami, próbujesz z tego wyjść ? Czy wiesz, że nie szukanie rozwiązania duchowych problemów jest poważnym zaniedbaniem ?

Pewnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale według mnie dawanie gotowych recept będzie skutkowało tym, że jutro wrócisz z kolejnymi pytaniami. Przepraszam jeśli Cię uraziłem, chciałem pomóc.

Pozdrawiam :)

Data dodania: 2013-03-02 14:37:21, autor: nowy1

Nikogo sie nie radzilem ale, to co mam zrobic oczekiwalem na odpowiedz bo jutro niedziela i nwm co mam czynic i prosilbym o wasza pomoc gdy zadaje pytanie.

Data dodania: 2013-03-02 14:41:33, autor: ---

Mnie to przerasta, może ktoś inny Ci pomoże.

Data dodania: 2013-03-02 14:51:08, autor: nowy1

Ja myśle tak samo jak nowy1.

mam kilka pytań 1. czy się modlisz?jak wygląda twoja modlitwa?czy modlisz się o dobrą spowiedz?czy żałujesz za grzechy?czy szczerze się spowiadasz? czy POSTANAWIASZ POPRAWĘ po każdej spowiedzi?czy czytasz Pismo święte?

może bardziej doceniaj to co ci inni doradzają a nie skupiasz się tylko na tym żebyśmy ci powiedzieli czy masz grzech czy nie, a może przecedasz komara a połykasz wielbłąda?Mt.23

Data dodania: 2013-03-02 18:29:29, autor: AniaB.

Staram sie modli rano i wieczorem , modlitwa to najczesciej ojcze nasz cos jescze i prosze Boga o rozne rzeczy , nie modle sie o dobra spowiedz , zaluje , kiedys nie teraz gdy zostalem mozna powiedziec prawdziwym chrzescijaninem raczej tak , nwm nie zastanawialem sie nad tym ale jak wiem ze popelnilem grzech naprzyklad denerwowania sie to jest takie postanowienie nawet nie po spowiedzi tylko w myslach, Czytam Pismo Święte .

Data dodania: 2013-03-02 19:59:38, autor: ---

Korzystalem z tej strony http://www.teologia.pl/m_k/zag06-4g.htm i wyczytalem to :

j. Chociaż grzech wątpliwy nie musi być ciężki, lepiej go wyznać w spowiedzi. Nie tyle jednak z obawy przed nieważnością tego sakramentu, ile w celu uniknięcia przeżywania różnych niepokojów w przyszłości, np. czy spowiedź nie była świętokradzka. Dopóki jednak człowiek nie dojdzie do pewności, że popełnił bez wątpienia grzech ciężki, może przystępować do Komunii św. Powinien jednak szczerze żałować za wszystkie swoje przewinienia, wynagradzać Jezusowi za popełnione zło i dziękować Mu za to, że przychodzi do grzeszników w gościnę (por. Mt 9,10-13). Miłość do Chrystusa i chęć uzyskania Jego pomocy do walki z grzechem i do rozwijania dobra powinny być motywem przystępowania — pomimo wątpliwości — do Komunii św.

Wiec chyba moge przyjac komunie swieta dopoki nie mam pewnosci. Ale no nwm to ze rzucalismy w niego sniezkami nic mu nie zrobilo , pozniej rzucil mnie w twarz i sie zdenerwowalem (dzialalem pod wplywem emocji) a gdy trafilem go w oko to go przepaszalem , smialismy ale nwm czy to bylo z niego czy raczej z zaistnialej sytuacji bo smialismy sie ze teraz bedzie rozmawial w 3 oczy itp wiem ze mozna to nazwac jako smianie sie z czyjegosc cierpienia ale nwm jak jestem z kolegami to zapominam i wlasnie z tym kolega 1 mam najwiecej problemow , ale raczej go to nie urazilo az tak bardzo tak jak powiedziec dziewczynie ze jest gruba i ona sie zalamie , zamknie w sobie , raczej nie ma mi (nam) tego za zle i nie kryje urazy.

Data dodania: 2013-03-03 08:52:00, autor: ---

Ja ci radzę iść do spowiedzi. Liczę że się poprawisz. Bo takie zachowanie jest bardzo złe.
Możesz siebie usprawiedliwiać, ale fakty mówią same za siebie. A gdyby ktoś z tobą tak zrobił? Ja rozumiem jak wielkie to zło. Bo znam podobne sytuację. I temu koledze nigdy już nie dokuczaj.

1. Popchnąłeś kolegę.
2. Zjeżdżając na nim zachowałeś się bardzo źle. Uniżyłeś go w oczach kolegów.
3. Zdenerwowałeś go.
4. Trafiłeś go w oko "i bolalo go bardzo bo sie polozyl na ziemi "
5. I jeszcze "bo smialismy sie ze teraz bedzie rozmawial w 3 oczy".
6. Zgorszenie kolegów swoim zachowaniem "on sam na nas paru i tak walczy".

Mt 23,12
Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.
http://www.nonpossumus.pl/ps/Mt/23.php

Mt 5,13
Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
http://www.nonpossumus.pl/ps/Mt/5.php

Data dodania: 2013-03-03 17:30:57, autor: ---

1.Ok tylko kurcze juz dzis poszedlem do komunii majac watpliwosci i przechylajac szale nawet bardziej ze byl to grzech ciezki ale jednak poszedlem a wiec czy byl to grzech ciezki ?

2.Jak mam wyznac te wszystkie grzechy na spowiedzi ??

Data dodania: 2013-03-03 18:10:24, autor: ---

Odswiezam

Data dodania: 2013-03-06 19:25:11, autor: ---

Odswiezam

Data dodania: 2013-03-07 19:09:25, autor: ---

Oski, padło już tyle odpowiedzi...nikt nie zadecyduje za Ciebie i chyba najlepszym miejscem na zrzucenie ciężaru będzie konfesjonał. Powiedz zwyczajnie jak było: śmiałem się z krzywdy innych, poniżałem, zabawa przerodziła się w konflikt, kłótnię, bójkę? Nie wiem, Ty sam wiesz najlepiej jak było i jakie uczucia temu towarzyszyły.

Data dodania: 2013-03-07 19:34:28, autor: homine

Ale jednak prosilbym o odp czy jesli przyjalem komunie a byl to grzech ciezki ale czytalem na stronie teologii ze jak nie ma pewnosci ze sie popelnilo grzech ciezki to mozna isc ale ja sie wahalem ale jednak cos mnie sklanialo do tego ze to grzech ciezki ale jednak poszedlem ...

Wiem ze juz was mecze tymi pytaniami ale chce miec jasna sytuacje a nie sie martwic.

Data dodania: 2013-03-08 09:04:25, autor: ---

Niestety każda odpowiedź będzie zła, bo skrupuły maja to do siebie, że zawsze znajdą "ale". Pomódl się i zaufaj Bogu.

Data dodania: 2013-03-08 10:41:33, autor: Ad maiorem Dei gloriam

Nie bedzie zla chce wiedziec jakie jest wasze zdanie :(

Data dodania: 2013-03-08 19:54:56, autor: ---

Prosze o ta odpowiedz ja bede sie staral ale pomozcie mi z tym problemem bo jutro niedziela :(

Data dodania: 2013-03-09 17:30:40, autor: ---

Odswiezam

Data dodania: 2013-03-09 20:58:26, autor: ---

Przykro mi, ale musisz sam zdecydować. Tylko Ty jesteś w stanie ocenić swoją sytuację. Pomódl się i daj się poprowadzić Bogu.

Data dodania: 2013-03-09 21:02:36, autor: Ad maiorem Dei gloriam

:(

Data dodania: 2013-03-09 21:17:55, autor: ---