Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat:

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże.
Nietypowa sprawa. Mam z sobą problem i zastanawiam się nad pójściem do psychologa. Czy Kościół ma coś przeciwko terapii psychologicznej? Jestem wierzący i wiem, że zawsze mogę przyjść ze swoimi problemami do konfesjonału. Zawsze będę w modlitwach prosił Boga o pomoc. Pytam tylko, czy dodatkowo można korzystać z pomocy Psychologa? Ktoś kiedyś powiedział, że ludzie zamiast chodzić do psychologów, powinni "szukać pomocy" w Kościele. Zgadza się, ja też wolę iść do koscioła i się pomodlić. Jednak czasem człowiek szuka pomocy wszędzie. Kiedyś jak byłem młodszy, korzystałem z porady psychologicznej. Teraz mam takie myśli, że jak pójdę do psychologa to będę się czuł jakbym machnął ręką na wiarę, czy coś w tym rodzaju, a przecież ja nigdy nie zrezygnuję z wiary w Boga.
Z tąd moje pytanie zawarte powyżej.
Bardzo prosze o odpowiedź.

Data dodania: 2013-06-01 17:34:10, autor: person

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Moim zdaniem jedno do drugiego nic nie ma. Co prawda faktycznie u niektórych osób panuje takie przekonanie, że człowiek wierzący powinien chodzić do spowiedzi, a nie szukać pomocy u psychologa. Tylko, że chyba to są dwie różne sprawy i mimo, iż faktycznie spowiedź niesie za sobą na pewno jakieś elementy psychologiczne i może pomóc w niejednym w tym zakresie, to mimo wszystko nie jest ona seansem terapeutycznym. A podchodzenie do niej czysto w ten sposób stanowi chyba jakieś nieporozumienie.

Data dodania: 2013-06-02 20:56:24, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie traktuję spowiedzi jako seans terapeutyczny. Mam tylko takie natrętne myśli, że jak pójdę do psychologa to będzie znaczyło, że nie znalazłem "podpowiedzi" od Boga na moje problemy, jestem rozczarowany, czy coś w tym stylu. Ale to są tylko takie głupie myśli, które nie dają mi spokoju. W rzeczywistości tak nie jest. Uważam, że trzeba być cierpliwym ale też nie należy wymagać od Boga wszystkich rozwiązań. Zresztą sądzę, że nawet ostatnimi czasy w jakiś sposób Bóg mi pomógł z jednym problemem. Zawsze u mnie będzie wiara na pierwszym miejscu.
To czy mogę iść do psychologa czy nie?

Data dodania: 2013-06-02 23:29:16, autor: person

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie pisałam w stosunku do Ciebie, tylko tak ogólnie.
Moim zdaniem jeśli chcesz, śmiało możesz skorzystać z pomocy psychologicznej. I nie szukaj tutaj powiązań powyższego typu. Potrzebujesz- korzystasz.
Spowiedź w końcu przede wszystkim przywracać utraconą więź z Bogiem, ma leczyć nasze sumienie i duszę, i mimo, iż księża są niezłymi psychologami, spowiedź to spowiedź, terapia psychologiczna to terapia.

http://bosko.pl/wiara/Do-spowiedzi-czy-do-psychologa.html

Data dodania: 2013-06-02 23:42:34, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jeszcze się zastanowię nad pójściem do psychologa.
Dziękuję Ci homine za odpowiedzi i za artykuł.
Idę spać - dobranoc :)

Data dodania: 2013-06-03 00:29:30, autor: person

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Trzymaj się i również dobrej nocki :)

Data dodania: 2013-06-03 00:31:21, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica