Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Zabijanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy zabijanie/tępienie mrówek przy domu to grzech?

Data dodania: 2013-08-07 13:34:43, autor: houston

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

a niby dlaczego?

Data dodania: 2013-08-07 14:42:10, autor: Joanna

Za komary na kolanach do Częstochowy !

Data dodania: 2013-08-07 16:44:35, autor: Ad maiorem Dei gloriam

A jaki jest powód ich zabijania ?

Data dodania: 2013-08-07 20:48:22, autor: mojKoszyk

Joanna, piąte przykazanie

Data dodania: 2013-08-10 22:15:50, autor: houston

Nie wiem gdzie w Piśmie Świętym jest zakaz zabijania zwierząt?
W Starym Testamencie dozwolony jest ubój rytualny.
W każdym razie człowiek jest ważniejszy niż zwierze np. mrówka.

Data dodania: 2013-08-10 23:13:18, autor: ---

No tak ale Jezus powiedział mniej wiecej "Coście uczynili braciom moim najmniejszym, mnieście uczynili". A zwierzęta nazywa sie braćmi mniejszymi...

Data dodania: 2013-08-11 11:54:53, autor: houston

a ja jak zabiłem kiedyś kreta to do dziś mi go szkoda ..bo mogłem wynieść go dalej na łąki chociaż szkody robił straszne

Data dodania: 2013-08-11 12:04:38, autor: ---

Spowiedz św sprawy nie załatwiła w moim sumieniu ..dopiero jak zrobiłem 3 budki dla ptaków to ulżyło :)

Data dodania: 2013-08-11 12:20:04, autor: ---

I słusznie, bo krety są pod ochroną :D.

Data dodania: 2013-08-15 23:06:43, autor: Robert

"On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. (Mt 18,2-5)"

"Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. (Mt 18,10)"

"Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. (Mt 18,6)"

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=261&slowa=zgorszenia%20lecz%20biada

"byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". (Mt 25,43-45)"

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=361&slowa=mnie%20uczynili%B6ci

"Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. (Mt 10,29-31)"

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=253&slowa=jeste%B6cie%20wa%BFniejsi%20ni%BF%20wiele%20wr%F3bli

"Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; (Rdz 5,1)"
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=5&slowa=podobie%F1stwo%20Boga

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». (Rdz 1,27-28)
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1

Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. (Łk 24,39-43)
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=339&slowa=jad%B3%20wobec%20nich%20kawa%B3ek%20ryby

On jednak odparł: «Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom».(Mt 15,26)
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=258&slowa=psom

Najmniejszymi nazywa się po prostu dzieci (ludzi).

Data dodania: 2013-08-11 13:03:39, autor: ---

Ale to nie znaczy, że człowiek jest władcą bezwzględnym mającym prawo niszczyć. Ziemia została nam dana po to, abyśmy mądrze nią kierowali i opiekowali się tymi mniejszymi. Bo przykładowo taka mrówka też jest Bożym stworzeniem mającym prawo do życia. Oczywiście nie będziemy popadać w skrajności i oszczędzać wszystko: np. komary :P Ale to nie znaczy, że możemy się uważać za jakąś wyrocznię.
Poza tym to chyba idzie w parze...Człowiek szanujący zwierzęta i przyrodę w ogóle, raczej będzie szanował też ludzi...

Data dodania: 2013-08-11 21:09:06, autor: homine

Mi tylko o to chodzi, by nie popadać w przesadę. W końcu Bóg też stworzył zwierzęta. Ale to nie znaczy, by zwierzęta były ważniejsze lub równe wartości człowieka. Pamiętaj że świat zwierząt dzieli się na mięsożerców i roślinożerców. Może to i brutalne, ale kot je myszy i łapie ptaki. A mrówkojad je mrówki.

Data dodania: 2013-08-14 17:56:47, autor: ---

Prawo naturalne...my też czasami jednak za bardzo w nie ingerujemy, skutki są wtedy różne. Ale masz rację, przesada w drugą stronę również niewskazana :)

Data dodania: 2013-08-14 21:30:50, autor: homine

To nie jest grzech. Pamiętaj, że tylko człowiek ma duszę - co nie znaczy, że może zabijać zwierzęta z powodu niskich pobudek (np. dla satysfakcji). Mrówki wokół domu (czy w domu) są szkodnikami i tępienie ich ma zupełnie inny wymiar niż zdewastowanie np. mrowiska w lesie, które jest istotnym elementem lesnego ekosysytemu :).

Data dodania: 2013-08-15 16:55:27, autor: Robert