Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: para 123

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Skoro widzisz że Twoi koledzy dokuczają koleżance to stań na wysokości zadania ..właśnie teraz bo zachowałeś się trochę nie tak..? w czym ona gorsza ?..może teraz w domu płacze? A na przerwie zapewne z tymi nicponiami byłeś w dobrej komitywie ..i bądz w dobrej komitywie ale czas byś się wykazał:)

Data dodania: 2013-09-27 18:18:19, autor: ---

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Znaczy chodzilo ze tak powiem wprost o jej tylek. Nie chcialem na pewno jej urazic wiec chyba to nie byl grzech ciezki i wlasnie takie osoby ktore sa tepione to czesto lubie. A moze troche zle okreslilem ze ja tepia bo po prostu dosyc czesto sa dla niej nie mili.

Data dodania: 2013-09-27 19:11:08, autor: Para123

ok.. to i ja cię trochę popytam :) Jaką modlitwą kończysz dzień ?

Data dodania: 2013-09-27 21:47:41, autor: ---

Ojcze nasz... Zdorwaś Maryjo... Wierzę w Boga... 10 przykazan Aniele Boży... :)

Data dodania: 2013-09-27 22:17:48, autor: Para123

naprawde sie tyle modlicie?i to codziennie? :O

Data dodania: 2013-09-27 22:20:12, autor: ---

Tak, Pacierz rano i wieczorem :)

Data dodania: 2013-09-27 22:21:28, autor: Para123

to dodaj jeszcze modlitwę do Anioła stróża i Michała Archanioła :)

Data dodania: 2013-09-27 22:24:43, autor: ---

A tę modlitwę znasz

Modlitwa do Anioła Stróża Anioł Stróż zanosi modlitwy człowieka do Boga i wstawia się za nim. Częste zwracanie się do Anioła Stróża, życie z nim w serdecznej bliskości, niejako podwaja jego czujność i dobroć. Im częściej modlimy się do niego, tym hojniej jesteśmy obdarowywani dobrodziejstwami.

Święty Aniele Stróżu,
który z Bożego nakazu czuwasz nade mną,
abym nie poniósł szkody na duszy i ciele,
bądź moim doradcą, abym nie zboczył z dobrej drogi życia,
pomóż mi powstać, gdy upadnę, dodawaj odwagi.
Proszę także, byś w porę podsuwał mi dobre myśli i pragnienia,
których spełnienie będzie się podobało Bogu
i przyniesie pożytek ludziom.
Gdybym jednak okazywał lekceważenie względem Ciebie
i Twoich starań o moje dobro,
wstrząśnij mną, stań mi na drodze, bądź przeszkodą dla mnie.
Proszę także, aby Twoja obecność była otuchą dla mnie,
gdy przyjdzie godzina osamotnienia i śmierci.
Czuwaj nade mną,
aż doprowadzisz mnie przed oblicze Ojca Niebieskiego.
Amen.

Modlitwa pochodzi z „Modlitewnika Czcicieli Ojca Pio”.

Data dodania: 2013-09-27 22:28:22, autor: ---

Pierwsze widze:) A do Michala Archaniola tez ? czy cos sugerujesz? :D Nie no zart :)

Data dodania: 2013-09-27 22:34:25, autor: Para123

nic nie sugeruje ..ale ostrożności nie za wiele A do Michała też :) Kumasz co tu sie dzieje na forum?

Data dodania: 2013-09-27 22:37:44, autor: ---

Dokładnie...próbuje dokopać każdemu...

Data dodania: 2013-09-27 22:45:13, autor: homine

Czyli zamiast tej krotszej modlitwy do Anioła Stróża mam mowic ta ktoral mi dales
A do Michala Archaniola to jaka modlitwa?

Data dodania: 2013-09-27 22:54:40, autor: Para123

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Data dodania: 2013-09-28 07:37:41, autor: ---

Czy gra w League of Legends to grzech? Jest to gra o grafice bajkowej i chyba od 12 lat. chodzi o to ze sa tam potwory. Czesto postacie sa potworami troche demonicznymi postaciami. Ale sa tez normalne postacie.

Data dodania: 2013-09-28 12:32:12, autor: Para123

tak.

Data dodania: 2013-09-28 14:40:53, autor: ---

ale grzech lekki? A Jak nie gram trakimi demonicznymi postaciami?

Data dodania: 2013-09-28 18:31:53, autor: Para123

Kiedy jest grzech pychy? Jak pomysle sobie ze jestem w czyms bardzo dobry lepszy od innych to pycha? jezeli werze w siebie to cos zlego? Jak mam samoocene dobra o sobie. jak mowie sobie ze jestem profesjonalista i jestem najlepszy to grzech? Np gralem i powiedzialem ze nie potrzebuje pomocy dam sam sobie rade. (biorac przeciwnikow za "cieniasow")

Data dodania: 2013-09-29 15:37:59, autor: Para123

jak to jest?
czy takie myslenie ze jestem "pro kozak" i wszytkich pokonam to grzech?

Data dodania: 2013-09-29 17:33:11, autor: Para123

ODsiweżam. Ale jesli ma ktos sie zdenerwowac to prosze nie odpowiadac :)

Data dodania: 2013-09-30 15:17:57, autor: Para123

Dobry tekst ks. Marka Dziewieckiego:
"Pycha — początek zła

Szczególnie groźnym złem, które prowadzi na drogę przekleństwa, czyli umierania w nas tego, co Boże, jest owe siedem grzechów, które nazywamy grzechami głównymi. Pierwszym z nich jest pycha. Warto postawić sobie pytanie o to, jakie wyjątkowe zło sprowadza na nas grzech pychy, skoro pycha jest pierwszą i najbardziej radykalną pokusą, jakiej może ulec człowiek. Cała historia ludzkości potwierdza fakt, że pycha stanowi początek wszelkiego zła. To właśnie pycha była istotą grzechu pierworodnego! Pierwsi ludzie wmówili sobie to, że własną mocą odróżnią dobro od zła i że sami poradzą sobie z życiem. Własną mocą, to znaczy bez Boga, a nawet wbrew czy przeciw Bogu. A jeśli będą się kogoś radzić, to z pewnością nie Boga, lecz jakiegoś syczącego głosu tych, którzy — jak widać to z perspektywy czasu - walczą zarówno z Bogiem, jak i z człowiekiem. W swojej pysze Adam i Ewa uwierzyli w to, że Bóg jest zazdrosny o ich mądrość i niezależność. W konsekwencji uwierzyli w to, że sami staną się jak bogowie, jeśli tylko nie posłuchają Boga. W rzeczywistości okazało się, że sami potrafią jedynie mieszać dobro ze złem i czynić zło, zamiast odróżniać jedno od drugiego. W XXI wieku ludzie przewrotni i cyniczni doprowadzili tę pierworodną pychę do absurdu, wmawiając sobie i innym to, że w ogóle nie ma potrzeby odróżniania dobra od zła, gdyż według ludzi cynicznych żadne zło nie istnieje! W konsekwencji „postępowa” moralność polega na uwierzeniu w to, że żadna moralność nie jest nam potrzebna i że w miejsce miłości, odpowiedzialności i sumienia należy postawić tolerancję, akceptację i demokrację.
Pycha to ucieczka od prawdy

Istotą pychy jest ucieczka człowieka od prawdy o sobie, a także ucieczka od twardej rzeczywistości, którą tworzy człowiek buntujący się wobec Boga. Pyszałek żyje w toksycznym świecie fikcji, gdyż widzi w sobie tę wielkość, której nie posiada. Staje się samolubnym egoistą, czyli kimś niezdolnym do miłości i do bycia darem dla innych. Pyszałek odnosi się do innych ludzi z pogardą albo traktuje ich jak swoją własność, którą bez skrupułów posługuje się dla zaspokojenia własnych potrzeb. Pyszałek wpada w najbardziej groźną pułapkę, jaką człowiek może zastawić na samego siebie. Wierzy mianowicie w to, że istnieje łatwo osiągalne szczęście: bez zasad moralnych i poczucia grzechu, bez pracy nad sobą i czujności, bez wysiłku i dyscypliny, bez pokuty i nawrócenia, bez miłości i dorastania do świętości. Taki człowiek nie szuka tego, co wartościowe lecz jedynie tego, co przyjemne i co przyziemne. Pycha współczesnego człowieka stała się obecnie aż tak arogancka, że przejawia się ona nie tylko w postawach poszczególnych ludzi, ale stała się chorym ideałem całych środowisk i grup społecznych. Doszło nawet do tego, że nauki o człowieku nie opierają się już na empirycznych faktach, lecz na pełnych pychy i fikcji ideologiach, które zakładają, że człowiek jest wewnętrznie dobry, harmonijny i bezkonfliktowy, że jest zatem nieomylny, że może czynić to, co chce, że jest poza, a nawet ponad dobrem i złem.
Pycha degeneruje człowieka

Po grzechu pierworodnym pycha grozi każdemu z nas. W naszych czasach pokusa pychy jest szczególnie silnie odczuwana, a nawet promowana, gdyż w dominującej obecnie niskiej kulturze jednym z chorych „ideałów” stało się powtarzanie dramatu grzechu pierworodnego. Człowiek „ponowoczesny”— podobnie jak pierwsi ludzie - wmawia sobie to, że jest nieomylny i że może czynić wszystko to, co sam uzna za stosowne. Przedstawiciele niskiej kultury usiłują nam wmówić, że jesteśmy niezwykli i szlachetni jak bogowie, a jednocześnie twierdzą, że niczym nie różnimy się od zwierząt i że nawet miłość to nie wynik naszej świadomości i wolności, lecz jedynie kwestia popędów, hormonów i funkcjonującej w nas biochemii.

Codzienne doświadczenie potwierdza, że człowiek, który nie odróżnia siebie od Boga, przestaje odróżniać siebie od zwierzęcia, stając się niewolnikiem instynktów i popędów. Pycha potrafi tak bardzo zaślepiać człowieka, że zaczyna on nie tylko kpić sobie z bliźnich, ale nawet szyderczo wyśmiewać Boga, Jego miłość i Jego prawdę. Obecnie coraz częściej całe grupy społeczne stawiają siebie w miejsce Boga i przypisują sobie boską władzę. Przykładem są choćby ci politycy, którzy przypisują sobie prawo decydowania o tym, kogo będzie chroniło przyjęte przez nich ustawodawstwo, a którą grupę obywateli będzie można legalnie zabić.
Grzeszna pycha, chora pokora i zdrowa duma

Chrześcijańska dojrzałość polega na tym, by strzec się nie tylko grzechu pychy, ale też popadnięcia w drugą skrajność, jaką jest fałszywa „pokora”, czyli dostrzeganie wyłącznie własnych słabości. Tam, gdzie jest promowana jedna skrajność, tam na zasadzie reakcji pojawia się tendencja do ulegania drugiej skrajności, jaką jest naiwnie rozumiana pokora. Pycha prowadzi do arogancji i bezmyślności, a opacznie rozumiana pokora prowadzi do zniechęcenia i rozpaczy. Bywa też ukrytą formą pychy wtedy, gdy ktoś mówi o swoich słabościach (zwykle nie o tych największych!) po to tylko, by inni temu zaprzeczali i by wychwalali jego cnoty.

Grzeszną pychę i chorą pokorę należy odróżnić od zdrowej dumy. Taka duma to świadomość otrzymanej od Boga godności dziecka Bożego, którą możemy w sobie ochronić tylko wtedy, gdy będziemy pokorni, czyli gdy będziemy uznawać całą prawdę o sobie: zarówno o naszych cechach pozytywnych, jak też o naszych słabościach i grzechach. Człowiek pokorny wie o tym, że jest kimś kochanym przez Boga i powołanym do świętości, ale wie również o tym, że potrafi krzywdzić siebie i bliźnich oraz ulegać negatywnemu naciskowi ze strony innych ludzi. Taki człowiek nie jest ani zadufanym w sobie pyszałkiem, ani bezradnym nieudacznikiem. Jest natomiast mądrym realistą. Wie, że potrzebuje czujności, dyscypliny i pomocy Boga, gdyż tylko wtedy może wytrwać na drodze błogosławieństwa i radości. Człowiek pokorny jest człowiekiem nadziei, gdyż żyje w prawdzie i miłości, a nadzieja płynie właśnie z prawdy i miłości. Taki człowiek — w przeciwieństwie do pierwszych ludzi - odnosi się do Boga z całkowitym zaufaniem, gdyż wie, że to nie on, ale Bóg ma rację. Zawsze i w każdej sytuacji."

Data dodania: 2013-09-30 15:55:55, autor: Robert

j.w
a ja jeszcze i tu wkleje

do PARA123
"wg mnie jestes uparty jak osioł i niepokorny!brak ci pokory-a to kolejny grzech.amen" i chwilami próżny,mało skromny.

Data dodania: 2013-09-30 16:53:52, autor: ---

skad wywnioskowalas ze jestem malo skromny i brak mi pokory? a Jestem "uparty jak osiol" bo chce dobrze zyc z Jezusem

Data dodania: 2013-09-30 17:14:21, autor: Para123

Skoro chcesz mądrze z Jezusem żyć to słuchaj starszych co wiedzą o zagrożeniach duchowych i nie graj w te bzdurne gry:)

Data dodania: 2013-09-30 18:14:23, autor: ---

Juz wlasnie postanowilem odlozyc ta gre :)

Data dodania: 2013-09-30 18:34:01, autor: Para123

Dobrze postanowiłeś ..a skoro dalej chcesz z Chrystusem iść w życie to poznawaj swoje wnętrze i tu polecam Tomasza aKempisa ..O naśladowaniu Chrystusa. Ja to czytam od 35 lat i ciągle coś nowego odkrywam Mam właśnie przed sobą ..to już biały kruk wydany w Krakowie w 1922 roku

Data dodania: 2013-09-30 18:48:05, autor: ---

Tak mało o Tobie wiemy ..napisz coś o sobie ,swoich planach marzeniach kłopotach ? Oczywiście dyskretnie bo cały świat nas czyta:)

Data dodania: 2013-09-30 19:12:45, autor: ---

nie szanujesz starszych
a ja jestem starsza w dodatku jestem nauczycielem ;p
piszesz o innych cieniasy ;]
zakładasz ,że jestes ten lepszy
oceniasz
nie widzisz swoich wad/a masz ich całkiem sporo/
mówienie o sobie ,ze się samemu da rade to próżność
hmmmm
może pogadamy o matematyce?i ja wtedy nazwe Cie cieniasem?zobaczymy jak sie bedziesz czuł ;)

"mowie sobie ze jestem profesjonalista i jestem najlepszy to grzech? Np gralem i powiedzialem ze nie potrzebuje pomocy dam sam sobie rade. (biorac przeciwnikow za "cieniasow")"

i zeby nie było ze mam siebie za lepszą i idealna,znam swoje wady ...mam ich sporo ;p

najgorsze z nich to własnie brak pokory i upartość osła.

Data dodania: 2013-09-30 19:27:07, autor: ---

Znaczy duzo z tamtych przykladow nie tyczyly sie mnie :) A to jak Twoimi wadami jest brak pokory i upartosc osla to mamy cos wspolengo :)Przepraszam jezeli Cie nie uszanowalem . Nie zdalem sobie sprawy z tego ze Cie urazilem. Mysle ze potrafie tez zobaczyc swoje wady a przynajmniej sie staram :)

Data dodania: 2013-09-30 19:59:58, autor: Para123

nie czuje sie urazona
chyba byłam od Ciebie gorsza kiedy byłam w Twoim wieku ;p

Data dodania: 2013-09-30 20:03:20, autor: ---

:)

Data dodania: 2013-09-30 20:08:16, autor: Para123

Ależ miła rozmowa:)

Data dodania: 2013-09-30 20:10:01, autor: ---

tez tak mysle :)

Data dodania: 2013-09-30 20:12:32, autor: Para123

Jak pomysle sobie ze jestem w czyms bardzo dobry lepszy od innych to pycha? grzech ciezki?
Albo jak sobie pomysle ze jestem najlepszy to grzech ciezki prawda?(ale chyba tak nie myslalem)Chyba ze np jestem naprawde najlepszy w jakiej dziedzinie to nie jest pycha prawda?
Jak dostene dobra ocene to jak sobie powiem ze "ale jestem madry" to nie grzech prawda? jak chce sie troche dowartosciowac albo zazartowac.

gralem i powiedzialem ze nie potrzebuje pomocy dam sam sobie rade. (biorac przeciwnikow za "cieniasow") to tutaj byl grzech lekki prawda? Ale jak sie wczuwam w profesjonaliste to nie jest grzech tak?

Czy dobrze rozumiem grzech pychy? Przepraszam, ale nie chce byc "uparty jak osiol" tylko chce zobaczyc czy dobrze wywnioskowalem z tekstu i czy dobrze to rozumiem

Data dodania: 2013-10-01 16:03:32, autor: Para123

Dobrze to rozumiem ?:(

Data dodania: 2013-10-02 13:50:47, autor: Para123

Ogólnie rozumiesz dobrze - no i masz już spokojny wieczór :-)

Data dodania: 2013-10-02 16:42:21, autor: Robert

Ok dzieki.
Czyli jak pomysle sobie ze jestsem w czym bardzo dobry i lepszy od innych to grzech lekki? o ile to jest prawda to nie ma grzechu?

Data dodania: 2013-10-02 17:28:53, autor: Para123

Jeżeli sobie pomyslisz, że jestes w czyms lepszy od innych i jest to prawda, a przy tym nie popadasz w samozachwyt (o, tutaj dobrym przykładem i ucielesnieniem pychy jest pewien mędrzec Europy, o którym ostatnio powstał film fabularny), a jeszcze dodatkowo dziekujesz Bogu za talent, ktory pozwala Ci na więcej niż innym smiertelnikom i z tego powodu nimi nie pogardzasz, nie dajesz im ostentacyjnie odczuć swoich przewag (to się nazywa skromnosć) - to nie masz żadnego grzechu. Uffff, teraz spokojnie, powoli przeczytaj, pomysl w odniesieniu do siebie i spij spokojnie, chyba że.......zaraz wrócisz z kolejnymi pytaniami :)

Data dodania: 2013-10-02 18:06:35, autor: Robert

Nom wiem ze wlasnie jak czegos nie wiem w 100% to potrafie pytac i pytac :D Na pewno to co napisales duzo mi uswiadomilo :) Chyba... dopiero z 80% :D
zart :)

Data dodania: 2013-10-02 18:10:43, autor: Para123

cool :-)

Data dodania: 2013-10-02 18:14:51, autor: Robert

A jak sportowcy mowia ze to ja wygram, tym razem cie pokonam itp grzesza pycha?
Albo czy przeklinanie moze stac sie grzechem ciezkim np wtedy gdy sie to robi idac do domu z kosciola?

Data dodania: 2013-10-05 09:04:57, autor: Para123

Czasem jest czasem nie. Na drugie pytanie: czasem tak czasem nie.

Data dodania: 2013-10-05 09:41:07, autor: Robert

Nie chce Ci sie odpowiedziec :)

Data dodania: 2013-10-05 11:18:57, autor: Para123

Robert raczej chciałby abys troche sam pomyslał..
a ja podam Ci przykład ze swojego zycia

jak zapewne doczytałeś :D :>
kocham rysować ,czasami tez szukam inspiracji w necie i czesto ogladam co rysowali inni
np dzisiaj-oglądam ,ogladam i nagle pojawiła sie taka myśl:

"eeeeeeeee ja bym to zrobiła lepiej"
czysta próżność to była ;]

Data dodania: 2013-10-05 15:03:29, autor: ---

co do przeklinania ,jezeli robisz to swiadomie to masz grzech
mi dzisiaj wyrwał sie taki jeden kwiatek kiedy to o mało nie przewróciłam się na kocie ;]
nie było to planowaneale ale przeprosiłam Boga za ten kwiatek ;]

Data dodania: 2013-10-05 15:05:37, autor: ---

Ale to przeklinanie swiadome to grzech ciezki? Czy lekki? bo ja slyszalem ze lekki
Kurde to przeklenstwo?

Data dodania: 2013-10-05 16:07:43, autor: Para123

Litosci :) Aneta miała rację, próbowałem pobudzić w tobie chęć do pomyslenia. Niestety: jesli przeklniesz pod wpływem chwilowej emocji i rzucisz w eter jakies k.... bo się potknąłes o wystający korzeń, to nie jest to grzech ciężki, chociaż szkoda dla języka ;-), ale np. jesli twoje przeklenstwo jest skierowane w stronę konkretnego człowieka, a bazą gniew (nie zdenerwowanie - zapewne spytasz o różnicę, na co pewnie będę musiał odpowiedzieć :-) ), to jest to grzech ciężki. Finito.

Data dodania: 2013-10-05 21:01:20, autor: Robert

Jakbym mogl to jeszcze spytam:) Ale jak slowa nie sa kierowane do nikogo zeby go obrazic to grzech ciezki? Albo jak sa bezmyslnie wypowiadane np co zdanie?
Czy moze tylko jest to wtedy grzechem ciezkim jak chce kogos obrazic lub mowie to zlosliwe?

Data dodania: 2013-10-05 22:04:33, autor: Para123

gasimy światło ..czas spać:)

Data dodania: 2013-10-05 22:13:52, autor: ---

Ale jak byscie tak mogli odpoweidziec...

Data dodania: 2013-10-05 22:39:17, autor: Para123

najlepiej nie przeklinac :)

Data dodania: 2013-10-05 22:42:36, autor: ---

bo wracalem z kolega z kosciola i co zdanie chyba przeklinal a ja go nie upomnialem... I nie wiem czy on popelnil grzechc ciezki i czy ja

Data dodania: 2013-10-05 22:55:03, autor: Para123

Wyszukiwarka na forum

Data dodania: 2013-10-05 23:06:43, autor: ---

patrzylem chyba wszystkie tematy

Data dodania: 2013-10-05 23:10:47, autor: Para123

patrzylem chyba wszystkie tematy. Z tego co wyczytalem to nie jest grzechcem ciezkim przeklinanie bezmyslne ale nie wiem jezeli to sie powtarza co zdanie

Data dodania: 2013-10-05 23:12:35, autor: Para123

to zmów dzisiaj za kolege litanję do Krwi Pana Jezusa i pcia:)

Data dodania: 2013-10-05 23:22:49, autor: ---

Litania, pacierz i spac.
Czyli mam rozumiec ze czestotliwosc ma znacenie i moze wtedy byc grzech ciezki...
(?)

Data dodania: 2013-10-05 23:32:30, autor: Para123

A zamiast różnych ka i cha i pi i innych mów : "Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu" :). To długi przecinek, ale będziesz gosciu.

Data dodania: 2013-10-05 23:32:34, autor: Robert

Sory ale moj poziom intelektualny chyba nie jest w stanie tego zajarzyc:p
ZZzzz... ZZ... :)

Data dodania: 2013-10-05 23:52:19, autor: Para123

E tam, za łatwo się poddajesz!

Data dodania: 2013-10-06 09:07:23, autor: Robert

NAprawde ciezko jest z upominaniem. Samo wyjscie z domu jest juz praktycznie narazeniem sie... Na kazdym kroku dostrzegam jakies grzechy... Czy w drodze ze szkoly czy na silownie... Np dzisiaj czekalismy na trenera i kolega przede mna(albo "kolega") wyjal sobie e papierosa i zaczal palic... Nic nie powiedzialm ale mnie zdenerwowal...

Ja bylem przekonany ze musze upominac kolegow jak grzesza ciezko czy lekko a chyba tak nie jest i ja wtedy nie grzesze ciezko...
http://www.pingwin.waw.pl/forum/forum.php?forum=fidel&id=9407#9407

Wlasnie filozofia itd to moja pieta :)

Data dodania: 2013-10-06 13:16:12, autor: Para123

Czasami nie wiem jak postepowac...
Dzisiaj kolega denerwowal mojego drugiego kolege i ten ktory byl denerwowany powiedzial zebym zabral tego ktory go denerwuje a ja nie zabralem i amtem powiedzial ze mu walnie i przeklnal i mu walnal w klatke dosyc mocno. Nie wiem czy zgrzeszylem...
Albo ide z kolegami z kosciola albo do koscila i przeklinaja nie wiem bardzo czy musze ich upomniec nawet sie zdarzylo to w kosciele ale w kosciele staram sie nie rozmawiac i nie upomnialem...Tu byla chba wazna sprawa i ez nie wiem czy zaistnial grzech...

Czekalismy na spotkanie i moj kolega zasmiecil przed plebania i przeklinal wyglupial sie dosyc duzo przeklinal i sie wyglupial co mnie niesamowicie denerwowalo ale nie upomnialem...Tak jakby pomyslalem zeby dobrze bylo jakby to zauwazyl ksiadz i zabral mu indeks ... Czy to bylo zlozyczenie? Jakos tak pomyslalem ze nie bardzo sie przyklada do tego sakramentu i ze moze to nie jest dla niego odpowiedni moment...

Data dodania: 2013-10-08 19:15:13, autor: Para123

Skoro masz tak wrażliwe oko duszy..zostaw sprawę Panu Bogu ..pomódl się za kolegów Starszej osobie łatwiej poskromić młodszą Ważna jest Twoja intencja i pokora Ty grzechu tu nie masz

Data dodania: 2013-10-08 21:21:13, autor: ---

Pomodlilem sie na rozancu za nich i moze jutro jeszcze litanie :)

Data dodania: 2013-10-08 21:44:51, autor: Para123

1Jakos pomyslalem sobie dlaczego w filmikach np na youtube nie zdarzaja sie czasami niespodziewanie nagie ciala i wyobrazilem sobie ze ogladam taki filmik ale chyba nie chcialem w ten sposob wzbudzic podniecenia. Czy jesli to bylo swiadome to byl to grzech? Pozniej jeszcze przypomniala mi sie scenka z nieczystego filmiku... moze z 3-4 sekundy trwala. Mozliwe ale nie jestem pewien ze cos drgnelo
2Jesli szedlem przez korytarz i pomyslalem ze moze taki czlowiek bedzie cchcial mnie zaczepic czy cos i zaczalem isc pewniej i tak jakby poczulem ze jestem lepszy ze nic mi nie grozi to grzech? Chyba to nie bylo tak doslowne uczucie ze jestem lepszy...
3Moj kolega ulepil narzad rozrodczy kobiety i mi pokazal moglem odwrocic wzrok w prawie pierwszej chwili ale tego nie zrobilemtylko chyba z sekunde czy dwie pozniej.grzech?

Modlilem sie o to zeby mi Bóg uswiadomil jezeli popelnilem grzech ciezki i mam dosyc duze wyrzuty sumienia.. Nie wiem czy to moze znak czy po prostu choroba duszy...

Data dodania: 2013-10-09 13:53:52, autor: Para123

Czy jak np bym sobie swiadomie wyobrazil nid dluzej niz 3 sekundy to bylby grzech? przez ten czas raczej nie dojdzie do podniecenia...

Ale nie wiem czy w powyrzszych punktach mogl zaistniec grzech a jak tak to czy ciezki...
NAjbardziej 1 i 3

Data dodania: 2013-10-10 16:06:17, autor: Para123

Najwiecej mam problemow chyba z nieczystymi myslami i upominaniem.
Np zobaczylem zdjecie w internecie ktore zaraz zamknalem i zaraz pozniej mialem je na mysli i czesto nie potrafie okreslic czy naprawde chcialem wywolac podniecenie ta mysla czy po prostu sama mi nachodzila :(
To bywa bardzo meczace i nie wiem co czynic. Chyba pojde do Komunii Świętej. Mysle ze Pan Jezus mi pomoze... Dobrze chce czynic? Czy moze jest jakas wskazowka jak nie potrafie okreslic swiadomosci i dobrowolnosci?

Data dodania: 2013-10-11 22:18:02, autor: Para123

oczywiscie ze dobrze chcesz czynic!idac po Komunie!
pomódl sie o dar rozeznawania bo z tym masz problem.
trzymaj sie xD jesien co ciezki czas..człowiek za duzo mysli..

Data dodania: 2013-10-11 22:38:42, autor: ---

Dzieki:) wlasnie praktycznie codziennie sie modlilem rano i wieczorem podczas pacierza( chyba mozna podczas pacierza prawda? :D) o to abym potrafil rozpoznawac czy popelniam grzech ciezki czy lekki cz wcale teraz juz wiem jak to nazwac :) dziex :)

Jeszcze sie pomodlilem do samej tej sytuacji tak wlasnymi slowami (nie klekajac) i tak jakby troche poczulem spokojniejsza dusze mozliwe ze to znak od Boga ale nie jestem pewien
Ale zobacze jutro z rana bo wtedy sa najwieksze wyrzut sumienia(tak zauwazylem)

Data dodania: 2013-10-11 22:45:49, autor: Para123

podczas pacierza mozesz prosic o wszystko ;]
i najlepiej prosic o wszystko..

Data dodania: 2013-10-11 22:52:07, autor: ---

Okey sie modlil i bede sie staral jak tylko potrafie wierzyc w to ze Bog mi pomoze

Data dodania: 2013-10-11 23:07:58, autor: Para123

Okey bede sie modlil i bede sie staral jak tylko potrafie wierzyc w to ze Bog mi pomoze

Data dodania: 2013-10-11 23:08:09, autor: Para123

Nie wiem czy to byla moja mysl czy ja takiej mysli chcialem ale chyba nie Rozmyslalem na tym ze pycha jest grzechem ciezkim jak czuje sie lepszy od Boga... I wasnie pomyslalem sobie to ze "jestem lepszy" albo samo mi to naszlo na mysl ale ja tak naprawde wiem to ze jestem nieporownywalnie slabszy od Boga. Czy moze to byl grzech?

Data dodania: 2013-10-12 14:50:55, autor: Para123

Ty nad wszystkie anioły mądry i wspaniały,

Boże przez los zdradzony, pozbawiony chwały,

O Szatanie, mej nędzy długiej się ulituj!

O Ty, Książę wygnania, mimo wszystkie klęski

Niepokonany nigdy i zawsze zwycięski,

Głuchych mroków podziemia wszechwiedzący królu,

Lekarzu dobrotliwy ludzkich trwóg i bólu,

Któryś rzucił w pierś nawet najlichszych nędzarzy

Skrę miłości, co Raju pragnieniem się żarzy,

Który Śmierć zapłodniwszy, swą oblubienicę,

Zrodziłeś z nią Nadzieję, szaloną wietrznicę,

Który w oku skazańca zapalasz błysk dumy,

Że patrzysz z szubienicy wzgardą w ludzkiej tłumy,

Który znasz najtajniejsze ziemskich głębin cienie,

Gdzie zazdrosny Bóg drogie pochował kamienie,

Który wzrokiem swym jasnym przejrzałeś metale

Od wieków śpiące w głuchym, mrocznym arsenale,

Który chronisz od śmierci i zgubnego strachu

Lunatyków błądzących po krawędziach dachu,

Który starym pijaka kościom niepożytą

Giętkość dajesz, gdy wpadnie pod końskie kopyto,

Któryś człeka słabego, by mu ulżyć męki,

Nauczył proch wyrabiać i dał broń do ręki,

Któryś piętno wycisnął, co hańbą naznacza,

Na czole bezwstydnego chciwca i bogacza,

Który sprawiasz, że kobiet upadłych wzrok pała

Uwielbieniem łachmanów i chorego ciała,

Pochodnio myślicieli, kosturze wygnańców,

Spowiedniku wisielców i biednych skazańców,

Ojcze przybranych dzieci, których Boga Ojca

Gniew i mściwość wygnały z rajskiego Ogrojca,

Modlitwa

Chwała tobie, Szatanie, cześć na wysokościach

Nieba, gdzie królowałeś, chwała w głębokościach

Piekła, gdzie zwyciężony, trwasz w dumnym milczeniu!

Uczyń, niechaj ma dusza spocznie z Tobą w cieniu

Drzewa Wiedzy, gdy swoje konary rozwinie,

Jak sklepienie kościoła, który nie przeminie!

Data dodania: 2013-10-12 23:09:13, autor: ---

Bądź pochwalony Panie Jezu! Na wieki wieków Amen!

Data dodania: 2013-10-12 23:35:14, autor: Para123

i tak masz przesrane..

Data dodania: 2013-10-12 23:46:42, autor: ---

Jezusie Króluj nam zawsze i wszędzie! Jego moc i miłosierdzie jest nieskończone

Data dodania: 2013-10-12 23:55:07, autor: Para123

Aneta daj spokój, to bez sensu...

Data dodania: 2013-10-13 00:15:47, autor: homine

Aneta juz ogarnieta?

Data dodania: 2013-10-13 00:19:49, autor: Para123

Amen:)

Data dodania: 2013-10-13 06:21:18, autor: ---

Moze troche metalu?
http://www.youtube.com/watch?v=E3IMyfwQQs8
:D

Data dodania: 2013-10-13 10:40:45, autor: Para123

Jak już jesteśmy przy Anastasis, to może jeszcze to: http://www.youtube.com/watch?v=2vQ--sl3dg4 :)

Data dodania: 2013-10-13 10:57:21, autor: homine

Dziwnie sie czuje... Mija juz prawie miesiac od spowiedzi a ja nie zauwazylem bym popelnil grzech ciezki. Nie wiem czy to wynika z mojego nie zauwazenia czy po prostu nie mam grzechu ciezkiego... Przydalo by sie wybrac niedlugo do spowiedzi... Juz chyba jeszcze bardziej na sile dopatruje sie grzechu bo wydaje mi sie to dziwne
a raczej te z dzisiejszego dnia nie byly grzechy ciezkie.

Popatrzylem na dziewczyne i zaraz mysli nieczyste mowilem "idz precz" i probowalem je odrzucic ale nie wiem czy tak na 100% ylem skupiony na iodganianiu moze bardziej na tych myslach zaczynalo sie juz troche cos dziac.

Uderzylem kolege w brzuch bo mnnie zdenerwowal ale nie pogniewalismy sie...

Powiedzialem ze fajnie jakby mi ktos zlamal nos bo wtedy lekarze bi mi go nastawili bardziej ladnie

Zdenerwowal mnie kolega i powiedzialem zeby przyszedl na boks to go "rozwale"

Nie upominalem przeklenst i rozmow i zachowania w kosciele

Data dodania: 2013-10-13 13:33:19, autor: Para123