Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Trudne pytania...

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam pewne pytania i lcze na pomoc bo chce jutro iść do spowiedzi...
1.Czy jeśli po wykonanu ’’czynów nieczstych’’ być może brudnymi od nasienia rękami coś zjadłem i być może zjadłem troche nasienia, to czy mam grzech że zabiłem nienarodzone dziecko? Mam sie spowiadać z tego jedzenia...?
2.Czy grzechem jest jeśli bym nie wierzył w to że komunia to ciało chrystusa, aczkolwiek wierzyłbym w to że komunia jest potrzebna i to dzięki niej udaje się odpędzić pokusy i trwać przy Bogu?
3.Czy jeśli w dzieciństwie zapominałem o odpoweidnim żalu za grzechy i postanowieniu poprawy to popełniłem świętkradztwo?
4.Czy oglądanie horrorów od 16, 18 lat jest grzechem.
5.Czy granie w gry z przekleństwami i przemocą to grzech pomimo tego że staram się nie przeklinać?
6.Czy jeśli nie zareagowałem na to że koledzy z klasy bili i wyśmiewali innego kolege to grzech? Zazwyczaj nie reagowałem bo nie chciałem żeby mnie wyśmiali i zrobili jeszcze ze mnie pośmiewisko, nową ofiare do wyśmiewania i bicia...No a pozatym dlaczego mieli by mnie wysłuchać skoro są silniejsi, no a przynajmniej jeden z nich...
7.Czy jesli powiedzialem lub pomyslalem ave satan to popolnilem grzech?

Prosze o pomoc bo chce jutro iść do spowiedzi i poprawić się...

Data dodania: 2013-10-03 23:16:39, autor: Filip98

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

1. To z samego nasienia będzie dziecko? :)
2. Zależy dlaczego nie wierzysz i czy w ogóle chcesz wierzyć. Wiara w końcu to też nie coś dane nam na zawołanie, a do wielu rzeczy dojrzewamy z czasem. Póki co na razie przyjmij to do wiadomości :)
3. Żałowałeś tak jak potrafiłeś. Co masz na myśli mówiąc: zapominałem o odpowiednim żalu za grzechy? :) Żałujesz, że zrobiłeś coś złego, więcej tego nie chcesz i wystarczy.
4. Ja bym nie powiedziała, ale uważaj na to czym się karmisz.
5. J/w.
6. Zależy dlaczego nie zareagowałeś. Jeśli ze strachu, to moim zdaniem grzechu nie masz. Jeśli z wygody - to raczej. Musisz sam sobie odpowiedzieć.
7. Ważna jest Twoja intencja. Czy palnąłeś ot tak (myśli nie muszą pochodzić od nas), czy było to rzeczywiste zwrócenie się w stronę diabła. Być może zaszkodził pkt 4 ;)

Data dodania: 2013-10-04 00:00:41, autor: homine

Dzięki że mi odpowiadasz, ratujesz mi życie :)

1.Czyli jak się spowiadać?
2.A co jęsli w dzieciństwie bym nie wierzył, albo po prostu bym się nad tym nie zastanawiałem - czy popełniłem śwętokradztwo?
3.Co jeśli w dzieciństwie być może nie żałowałem za swoje grzechy bo zapominałem o warunkach dobrej spowiedzi świętej?
4.Czy można okłamać Boga? Bo wczoraj zmawiając pacierz dziękowałem Bogu za pomoc i nagle chyba sam naszła mnie myśl że wcale nie dziękuje bo nie mama za co... czy popełniłem grzech?
5.Czy jeśli w dzieciństwie być może powidziałem księdzu przy spowiedzi, że zmówiłem pokute a wcale jej nie zmówiłem bo zapomiałem że nie zmówiłem to popełniłem grzech? Jeśli nie wiedziałem że robie źle...?
6.Jak się spowiadać z tego Ave Satan, bo kiedyś w dzieciństwie powiedziałem że przeklinałem chociaż wiedziałem że moge robić coś złego, aczkolwiek nie ccze szatana, tylko sobie rozmyślałem o głupimm serialu w którym był satanista...?

Data dodania: 2013-10-04 08:21:42, autor: Filip98

Kolego ..daj dziewczynie odpocząć po pracy:)
Po prostu klękasz w konfesjonale i rozmawiasz o dylematach i zapewniam Cię ze poczujesz się lekko Kapłani to profesjonaliści też się spowiadają

Ważne przełam wszystkie bariery emocjonalne... bo to tak działa, może głowa mnie boli , może ..itp?

Data dodania: 2013-10-04 13:32:14, autor: ---

:) żeby to było po...dzisiaj 10 godzin...

ja tylko dodam: nie wracaj ciągle do dzieciństwa. Oglądając się wstecz i ciągle cofając, ciężko pójść naprzód :)
A jak się spowiadać - masz powyżej :)

Data dodania: 2013-10-04 21:49:31, autor: homine

Ad. 1 Jak to "być może"? nie wiesz czy po onanizowaniu się umyłes ręce??? na pewno masz 15 lat :)? Zjadając plemniki nie zabijasz nienarodzonego dziecka, bo do tego potrzebny jest jeszcze istotny element w postaci kobiecej komórki jajowej. Dopiero po połączeniu męskiej i żeńskiej komórki powstaje nowe życie. Rety, ja o tym wiedziąłem w podstawówce, rzeczywiscie edukacja schodzi na psy. Niedługo będą wam ustawiać w szkołach automaty z prezerwatywami (jak w USA), a nie wytłumaczą dlaczego nie powinno się robić pewnych rzeczy, bo to i tamto.....

Data dodania: 2013-10-04 22:04:45, autor: Robert