Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanka

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Hej:) mam pewne rzeczy, z którymi mam problem by je jednoznacznie okreslic, proszę o pomoc
1) czy zabawa 2 listopada to grzech? miałam isc na dyskoteke ale nie poszłam w koncu, chociaz nie wiem jak by to sie skonczyło gdyby były inne okolicznosci, pewnie bym poszła, i zastanwaiam sie czy mam siez tego spowiadac jako zamiar grzechu, czy zabawa 2 listopada jest grzechem
2)tu dziwne pytanie, bo słszałam ze homeopatia to grzech i ja sama mysle ze to bzdura, ale z autopsji bliskiej mi osoby , która na ból oczu stosowała pewnien lek i jej pomogło, mnie teraz ostatnio bolały oczy i tez go wziełam z apteki ( nawet nie wiedziałam ze to homeopatyczny lek, dopiero pozniej na opakowaniu zobaczyłam, ale zignorowałam to, tym bardziej ze na studiach miałam ze ten lek rzeczywiscie pomaga na oczy... ) i sie zastanawiam , czy to grzech
3) jak naprawic cos takiego ze zbierałam pieniadze na 18 kolezanki ( teraz mam juz 22 lata... ) i była ustalona kwota, ja byłam odpowiedzialna za prezent i kupiłam go dałam kolezance w imieniu nas wszytskich, ale ja nie zapalaciłam wtedy ’’swojej czesci’’ , teraz juz nie wiem jak to naprawic, tyle lat temu to było...
4) czy jak nie jestem pewna czy sie z czegos wczesniej spowiadałam, to mam teraz to mowic
??
5) jesli Ksiadz mi powiedział zebym nie wracała do grzechów, a ja wracałam, czy to grzech?
dziekuje za odpowiedzi, bede wdzieczna:)

Data dodania: 2013-12-08 21:41:52, autor: agn0001

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Hej:)
ad.1) Z tego co wiem, 2 listopada nie jest w KK dniem pokutnym, więc nie ma obowiązku stosowania jakichś ograniczeń. Jednakże myślę, że z uwagi na charakter tego dnia, warto się powstrzymać od zabaw i ofiarować to (plus inne rzeczy ;)) w intencji zmarłych.
ad.2) Zdania są podzielone...Z punktu medycznego taki lek nie ma prawa pomóc. A zważywszy na całą recepturę tworzenia leku, lepiej być ostrożnym.
Tutaj jest link, zresztą "forumowy", czyli opcja: szukaj :P
http://www.pingwin.waw.pl/forum/forum.php?forum=fidel&id=3778#3778
ad. 3) Wyszło na to, że koleżanki (nie wiedząc o tym) kupiły prezent i za siebie, i za Ciebie. Dobrym rozwiązaniem może będzie modlitwa za "całe towarzystwo" :)
ad.4) A to grzech ciężki? Bo jeśli lekki, to bezwzględnie nie! :)
ad.5) To chyba łączy się z 4. Słuchaj spowiednika i nie rób bałaganu w czystym pokoju :)
A idąc za pytaniem, grzechem nie jest, ale mądrością też nie :P

Data dodania: 2013-12-09 09:58:21, autor: homine

Dzięki homine, bardzo mi pomogłaś:)
co do 5 chodziło mi o rozpamiętywanie grzechów, Ksiadz mowił zebym nie rozpamietywała a ja to robiłam, wiec sie zastanawiałam czy to grzech

Data dodania: 2013-12-09 15:47:01, autor: agn0001

Ależ proszę :)
Grzechem nie jest, ale czymś dobrym też nie ;)

Data dodania: 2013-12-09 18:53:02, autor: homine

A mam jeszcze taką sprawę:
Byłam w pon u spowiedzi, ale potem dzwonilam do Księdza z Pogotowia Duchowego bo zapomniałam dużo grzechów i Ksiadz akurat był w mieście gdzie ja tez byłam, wiec tak sie zdarzyło, że poznym wieczorem, wyspowiadałam się u Ksiedza z Pogotowia jeszcze raz. W tym czasie dzwonił do mnie moj chłopak- ja nie odebrałam bo sie spowiadałam.
Potem pytałam sie Ksiedza podczas tej rozmowy-spowiedzi co mam mu powiedziec, bo mowiłam Ksiedzu ze moj chłopak mnie nie zrozumie , ze chciałam drugi raz sie wyspowiadac, wiec Ksiadz powiedział zebym mu nie mowiła i powiedziała cos takiego ze gadałam z Ksiedzem. ALe moj chłopak ma do mnie chyba pretensje, mowi ze specjalnie nie odebrałam, nie wiem czy mi nie wierzy. Z checia bym mu powiedziała wszystko., ze chciałam sie wyspowaidac jeszcze raz, ale skoro Ksiadz wtedy mowił zebym nie mowiła, nie wiem czy moge, ale teraz czuje w rozmowie z chłopakiem , ze cos ukrywam i zle sie czuje ze on mysli ze specjalnie nie odbieram.
co mam zrobic?
I jeszcze jedno pyt:
Ksiadz mowil zebym zdjeła obraczke ja i chłopak ( srebrne) bo nie powinno sie nosic, ja sie bede widziec z chłopakiem w niedziele i wtedy mu chciałam powiedziec i zdjac, myslicie ze moze tak byc?
Byłabym wdzieczna za odpowiedzi...

Data dodania: 2013-12-11 17:39:02, autor: agn0001

Agn...chcesz to powiedz, nie - to nie. Ksiądz tak powiedział, bo sama zasugerowałaś, że chłopak Ciebie nie zrozumie, ale tak naprawdę decyzja należy do Ciebie i tylko do Ciebie. Podobnie z obrączką. Jeżeli chcesz to zrobić w niedzielę, zrób w niedzielę. Moim zdaniem jak najbardziej tak może być :)

Data dodania: 2013-12-11 22:36:21, autor: homine

Homine jestes kochana :) jeszcze sie zmartwiam jedna rzecza... Bo ogolnie meczyly mnie wczesniej naatretne mysli i jak sie spowiadalam to mowilam Księdzu że mialam te mysli i że myslam że np. Dziecko przeklete i w mysli pomyslalm że kiedys pomyslalm że tez Kosciol i chyba bo nie pamiętam na 100 procent pomyslalam sobie że nie mowie tego nie wiem czy że wstydu chyba i nie pamiętam czy w końcu to powiedzialam.... Nie pamiętam :( a teraz nie wiem czy ta spowiedz byla niewazna... Wtedy jak mysl mnie naszla to bylo natrectwo bo powiedzialam sobie nie i nie rozwijalam tego....
Pomozcie prosze ...

Data dodania: 2013-12-11 22:53:39, autor: agn0001

Mnie zastanawia jedno..byłaś u spowiedzi i to powinno wystarczyć Dalej modlitwa akty strzeliste i jakaś literatura religijna o wzrastaniu w wierze Lecz czujesz niepokój w duszy i dzwonisz do pogotowia duchowego i jeszcze potrzebujesz nadal potwierdzenia ...to coś nie tak ? Jeden kapłan i to stały spowiednik Skoro masz wrażliwe sumienie to spowiadaj się nawet co tydzień ale u jednego ..i co powie to święte
Rozumiem że mogłaś tego nie wiedzieć ..po słowach już więcej grzechów nie pamiętam i prosze o pokutę i rozgrzeszenie Kapłan udziela rozgrzeszenia Mnie to powiedział kapłan egzorcysta ...że odpuszczane są ci grzechy nawet te których nie powiedziałaś
Dalej, po spowiedzi przecież możesz i powinnaś w konfesjonale porozmawiać o dylematach ale nie szukaj innych doradców .bo mętlik z tego wyjdzie

Data dodania: 2013-12-12 05:16:53, autor: ---

Drobiazg :)
Agn...Paweł ma rację. Nie czyść na siłę czegoś, co już jest czyste. Jeśli mamy iść do przodu, to również w zaufaniu Bogu.

"Po rozgrzeszeniu nie odchodzimy w połatanej, pozszywanej szacie, ale w szacie całkiem czystej. Mówimy: wierzę w grzechów odpuszczenie, a stale opłakujemy dawne dziury. Spowiedź jest oderwaniem się od tego, co było niedobre i co już utonęło w miłosierdziu Bożym" (ks. Jan Twardowski)

Data dodania: 2013-12-12 14:11:04, autor: homine

Dziekuje Wam bardzo mocno :) ja chyba mam jakas nerwice chyba lekka...
Jeszcze ostatnie pytanie ale juz dotyczace grzechu :czy myślenie że krzyz na szyi ladniej wyglada niz medalik i pytanie koleżanki czy ladnie wyglada medalik to grzech ?
No i jeszcze chcialam sie zapytac czy mozna poswiecic te pierscionki z rozancem ?

Data dodania: 2013-12-12 17:32:49, autor: agn0001

Nic z powyższych sytuacji nie jest grzechem :) A różaniec można oczywiście poświęcić a nawet to i lepiej jak poświęcisz :)

Data dodania: 2013-12-12 18:13:17, autor: Para123

Dzięki :)

Data dodania: 2013-12-12 18:28:08, autor: agn0001

Na zdrowie :)

Data dodania: 2013-12-12 19:07:11, autor: ---

A jeszce czy grzechem jest jak kolezanka powiedziala do mnie" trzymaj kciuki" ją powiedzialam ok... Potem zorientowalam sie że to moze być ? Grzech preciwko 1. Przykazaniu i chcialam powiedziec pomodle sie za Ciebie ale jakos mi to nie przeszlo przez gardlo ... Ale napisze do niej że sie o nią pomodlilam. Tylko czy grzechem jest jak powiedzialam ok do tego trzymania kciukow ?
No i wgl czy mowienie do kogos trzymaj kciuki to grzech przeciwko 1. Przykazaniu ? No i nie wiem czy mam grzech ciężki...

Data dodania: 2013-12-13 00:12:38, autor: agn0001

Moim zdaniem nie ma czego roztrząsać :) Pomodliłaś się i bardzo dobrze, zresztą to zwykłe powiedzenie. Nie zawracaj sobie głowy :)

Data dodania: 2013-12-14 11:33:48, autor: homine

Dziekuje Ci bardzo :)

Data dodania: 2013-12-14 13:58:23, autor: agn0001

od dziś cennik ..za poradę modlitwa w podziękowaniu :)

Data dodania: 2013-12-14 14:00:48, autor: ---

Prosze bardzo :) macie ode mnie modlitwe :)

Data dodania: 2013-12-14 14:03:07, autor: agn0001

Tak trzymać ..bo zobacz serdeńko ile homine siedzi przy kompie:)
..i wzajemnie

Data dodania: 2013-12-14 14:05:31, autor: ---

Agn...nie ma za co i dziękuję :)

Paweł...to jakieś aluzje, że niby za dużo? :D Chyba jeszcze w normie :P

Data dodania: 2013-12-14 19:04:16, autor: homine

Kasiu nie aluzja bo ja też sporo czasu tu spędzam ale zachęta do wzajemnej modlitwy bo przeciez szatan nienawidzi tego forum..czuwajmy a przy okazji wzrastamy razem w wierze:)

Data dodania: 2013-12-14 20:03:58, autor: ---

:)

Data dodania: 2013-12-14 20:12:14, autor: homine

Mam do Was jeszcze jedno pytanko- ofiaruję za pomoc modlitwę:)
Otoż jest to troche smieszno/dziwne pytanie;p
Kiedys zatkało mi sie ucho od tego ze lubiłam sobie wkładac długopis, olowek etc...
no i CHYBA bo nie jestem tego pewna jak mi sie kiedys zatkało ( zdarzyło mi sie to pare razy) to obiecałam Panu Jezusowi ze nie bede tego robic( chyba bo nie jestem na 100 procent pewna) .
I tak sobie znowu to robiłam, az mi sie to wczoraj przypomniało... i nie wiem czy moge isc do Komunii czy to grzech ciezki....
i wgl co jest z obietnicami jak nie wiemy czy je skladalismy czy nie?

Data dodania: 2013-12-15 11:33:05, autor: agn0001

jest Ok tu grzechu cieżkiego nie ma a przeprosić jak najbardziej Pana Jezusa możesz w spowiedzi powszechnej i poproś Pana o uzdrowienie od tego nawyku niebezpiecznego :)

Rachunek do "zapłacenia"..Ojcze nasz

Data dodania: 2013-12-15 11:57:41, autor: ---

Przystąp do Komunii :)
Co do obietnic, najlepiej bezmyślnie i pochopnie ich nie składać :)

Data dodania: 2013-12-15 11:59:41, autor: homine

2razy Ojcze Nasz za Was - zanotowalam :) Dzieeeeeeeeki :D

Data dodania: 2013-12-15 12:07:51, autor: agn0001

ażżż miło:)

Data dodania: 2013-12-15 12:08:58, autor: ---

:)))))

Data dodania: 2013-12-15 12:19:15, autor: homine