Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Grzech przeciwko Duchowi Świętemu? + pytania dot spowiedzi i odpustu.

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam.
1. Ostatnio wyczytałem, że np grzeszenie w sobotę, bo i tak pójdę do spowiedzi jutro, jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Czy to prawda? Kiedyś np robiłem tak, że miałem grzechy nieczyste w sobotę, by w niedzielę się wyspowiadać, by móc jak najdlużej bez nich wytrzymać. Nie wiedziałem wtedy nawet, że może to być grzech.

2.Czy u spowiedzi grzechy są odpuszczane, ale kara za nie dalej pozostaje? Jest to kara po śmierci, czy w życiu doczesnym?

3. Aby znieść taką karę, należy dokonać odpustu. Czy mogę w jakiś sposób aktualnie tego dokonać?
Pozdrawiam

Data dodania: 2015-01-06 21:08:44, autor: konrad1960

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ad.1. Takie myślenie na pewno wchodzi na ten teren, zwłaszcza jeśli jest to postawa powszechna. Ale jak sam napisałeś to już przeszłość i to najważniejsze :)
Ad.2. Tak. I jest to kara albo za życia albo ta w czyśćcu.
Ad.3. http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/index.php?page=10&id=10-01&sz=&pyt=364

Data dodania: 2015-01-06 21:25:37, autor: homine

No zdarzało mi się tak robić, ale nie byłem tego świadomy. Co do kary. Co mam zrobić, jeśli boję się, że Bóg mnie ukarze? Czy jeżeli będę miał odpust, np jutro pcozytam przez 30 min Pismo Świętę, to nie będę miał tej kary? :) Jakie to mogą być kary? Choroba? Jakiś wypadek?

Data dodania: 2015-01-06 21:34:42, autor: konrad1960

Te w czyśćcu to nie wiem, jeszcze nie byłam :P choć są pewne przekazy rozmów z duszami czyśćcowymi. A za życia...może? Ale też nie można wrzucić wszystkiego do jednego worka. Zresztą ja bym w ogóle tutaj nie rozpatrywała tego w kategoriach kary co po prostu pewnego odpokutowania za grzechy poprzez jakieś cierpienie. Tak czy inaczej to i tak zawsze będzie tylko nasze gdybanie, a jak to wygląda dokładnie dowiemy się potem. Ale Nne bój się. Bóg jest sprawiedliwy, ale przedtem jest zawsze miłosierny. I gdyby tak bardzo dokładnie liczył każdy nasz grzech, naprawdę niewielu miałoby szansę na zbawienie. On przede wszystkim patrzy na nasze serce. I przede wszystkim za każdego oddał swoje życie biorąc naszą winę na siebie samego.

A co odpustu, to czytanie bodajże przy cząstkowym. Plus normalne warunki jak przy każdym odpuście. Tylko bez traktowania tej możliwości jak jakiejś pralni, że zrobię to i to, i spoko - nie będę mieć kary i mogę brudzić się od nowa.

Data dodania: 2015-01-06 22:18:03, autor: homine

1. Czyn obdarzony odpustem (czyli np. właśnie czytanie PIsma przez 30 min)
2. Przyjęcie Komunii Świętej
3. Brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego (jeśli nie ma pełnej predyspozycji, to jest odpust cząstkowy)
4. Modlitwa w intencjach, które wyznaczył Papież, które nosi w swoim sercu (nie musisz ich znać), np. Ojcze Nasz + Zdrowaś Mario

:)

Data dodania: 2015-01-06 22:34:12, autor: houston

A na czym polega odpust cząstkowy? :)

Data dodania: 2015-01-07 17:28:14, autor: konrad1960

Nie znosi kary całkowicie.

Data dodania: 2015-01-07 18:00:29, autor: homine

A czy jak już popełniłem jakiś grzech lekki to nie mogę mieć odpustu całkowitego?

Data dodania: 2015-01-07 19:24:09, autor: konrad1960

Możesz, jak spełnisz podane warunki :)

Data dodania: 2015-01-07 21:38:53, autor: houston