Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: proszę o pomoc - pytanie do Księdza odnośnie wątpliwości - zrozuminie wagi grzechu po spowiedzi

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam,
ponad rok temu dopuściłam się grzechu z VI przykazania tj. oglądam " nieskromne sceny" w filmach, zamiast je od razu przełączać, które działa na mnie pobudzająco i mnie podniecały.( nie kontynuowałam i dalej w myślach i nie dopuszczałam się nieskromnych czynów). Potraktowałam ten grzech jako lekki ( filmy te nie były pornografią)i nie wyjawiłam ich podczas spowiedzi, nie czułam też by, spowiedź ta czy komunia były świętokradzkie. Natomiast już na kolejnej spowiedzi ten grzech zaczął mi ciążyć i się z niego wyspowiadam.

dziś natknęłam się na jeden z rachunków sumienia, w którym było zaznaczone, że wszystkie grzechy dotyczą VI przykazania są grzechami ciężkimi o czym nie wiedziałam ( a powinnam) i przestraszyłam się,że spowiedź ta pierwsza mogłabyś świętokradzka. Wiem, że jeśli od początku miałabym tą świadomość wagi grzechu od razu wyspowiadałabym się a nawet do powstania tego grzechu nie dopuściła. Spowiedź jest dla mnie zawsze bardzo ważna i teraz obudziły się we mnie skrupuły, nie wiem co robić proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Data dodania: 2017-07-12 02:55:38, autor: gość

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

W momencie popełniania czynu nie miałaś świadomości, że może być to grzech ciężki. Poza tym rzeczy, których nie wybieramy nie są grzechem. Przypadkowe obejrzenie scen w filmie na pewno nie jest grzechem cieżkim. Ty uznałaś to jako grzech lekki, dlatego z tego się nie spowiadałaś. Nie chciałaś tego zataić. Żeby zataić grzech to trzeba wiedzieć, że to się robi.
Także tamta spowiedź jak i inne oraz Komunie są ważne. Myślę, że warto powiedzieć o tym na spowiedzi, zaznaczając, że uznałaś to za grzech lekki,a dopiero teraz zaczęły dręczyć Cię wątpliwości.
W skrupułach raczej nie polecane są gotowe rachunki sumienia. Mi takowe np. bardzo zaszkodziły. Lepiej robić rachunek sumienia np. wg. Dekalogu.
Głowa do góry. Wszystko jest dobrze:)Data dodania: 2017-07-17 20:48:22, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica