Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Książki

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy czytanie książek np thrillera o psychoterapeucie który leczył pacjentów poprzez akupunkturę i różne sesje może być grzechem? Po pierwsze to było tam tylko wspominane a po drugie nie wierzę w takie rzeczy a tego typu książki czytam ze względu na akcję. Pytam ogólnie o książki czy filmy ponieważ jeśli są tam wspomniane wartości jakich nie wyznajemy a film lub książkę wybieramy dla rozrywki to chyba to nic złego prawda?

Data dodania: 2017-08-18 13:21:59, autor: Niebieska

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Znaczy w tym przypadku nie widzę materii grzechu, lecz należy unikać treści satanistycznej, wszelkiego rodzaju ukrytego okultyzmu.

W Harrym Poterze też mamy jakiś tam rodzaj akcji, tylko że tam mamy do czynienia z otwarciem się na te treści, bowiem to nie jest zwykła opowieść, jakieś tam fantasy wymyślone. Treść jest zaczerpnięta z prawdziwej "księgi zaklęć", czyli czytając te zaklęcia, czytelnik nieświadomie otwiera się na ten świat. Tutaj nawet nie chodzi, że ktoś może zostać opętany, lecz otwarcie furtki szatanowi daje mu już większy wachlarz dostępu do danego czytelnika... Początkowo może to być zwiększenie skłonności na otwieranie się na takie treści, potem wszelakiego rodzaju awersja na rzeczy święte, takie tego mogą być skutki. Nie raz nawet katolicy się śmieją, mówiąc "Co Ty bredzisz, to zwykła książka, dzieciaki tak naprawdę w to nie wierzą". A czy tu potrzeba wiary? Harry Poter nie rodzi żadnych dobrych owoców, tam nic nie ma związanego z dobrem. Sama czarna magia, używanie czegoś nadprzyrodzonego w celu złym, a zaklęcia, to nie są wymyślone słowa, tak jak u Tolkiena wymyślony język elfów.

A co oceny twojej sytuacji, to u Ciebie jest inaczej, bo cała fabuła nie opiera się na leczeniu poprzez akupunkturę, lecz jest tam mała dygresja, dotycząca właśnie ów leczenia.

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-08-18 14:53:25, autor: Tazel

Mi chodzi bardziej o kryminały i thrillery bo co do Harry Potter to wiem o tym chodzi mi że nie wybieram tych bardzo ciężkich książek ale czasem np w książce jest namiastka np o jodze lub medytacji itp choć dla fabuły nie ma to większego znaczenia. Kiedyś nie miałam takiej wiedzy jak dziś i np czytałam i oglądałam sagę zmierzch dziś wiem że to był błąd ale dlatego pytam o takie namiastki w książkach. Wiem że nie czyta się Harry Potter zmierzch itp tego typu książek dlatego pytam o takie namiastki w książkach i filmach czy wtedy taka książka lub film stają się powodem grzechu. Tak jak mówiłam wybieram je ze względu na akcję nie mogę przewidzieć treści i nie wierzę w takie rzeczy. Pozdrawiam

Data dodania: 2017-08-18 15:08:48, autor: Niebieska

Ja bardzo lubię Tolkiena, Władcę Pierścieni - tam też jest nawiązanie to czarodziejów, magii. Tylko, że intencją autora było ukrycie Ewangelii, Apokalipsy w książce. Tolkien był gorliwym katolikiem, jego powieść ukazywała odwieczną walkę dobra ze złem. Postacie w książce symbolizowały postacie biblijne. Więc widzisz nie zawsze wątki "magiczne" są złe.

A, co do twojego problemu, to jasne, że nie da się przewidzieć tego typu dygresji, w tytule pisze "Wąż na pustyni", a za chwilę czytając dostrzegasz jakiegoś tańczącego szamana. Taki film animowany leciał o Astrelix’ie i Obelix’ie, tam też był wątek o pogaństwie, no ale normalny człowiek dostrzega tam komizm, jakieś wyśmianie Imperium Rzymskie... Więc nie należy szukać dziury w całym :).

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-08-18 16:05:06, autor: Tazel

To jak jest w moim przypadku grzech czy nie?

Data dodania: 2017-08-18 17:19:19, autor: Niebieska

Siostro, z tego co się orientuję, to odpowiadałem już na to pytanie! ;p

Data dodania: 2017-08-18 18:58:51, autor: Tazel

Niebieska, musisz z tym skończyć - z myśleniem, grzech nie grzech. Bóg Cię kocha, wie, że jesteś słaba czasem upadasz. Ale zawsze z miłością czeka na Twój powrót. Szkodzisz sobie bardzo. Jak będziesz wszystko tak drążyć to Twój problem narośnie. Znalazłaś stałego spowiednika?

Data dodania: 2017-08-18 19:18:21, autor: Kapturek

Znaczy tutaj nawet zrozumiałe było pytanie, bowiem egzorcyści wypowiadając się, potępiają tego typu treści i stąd mogły przyjść wątpliwości, jak należy postępować w danej sytuacji... Czy katolik może coś robić, czy nie...

Gorzej byłoby, gdyby pani Niebieska zapytałaby się, czy przejście na czerwonym świetle jest grzechem ciężkim :).

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-08-18 21:09:56, autor: Tazel

Rozumiem Tazel, że to pytanie jest uzasadnione, to fakt. Chociaż jedni się wypowiadają, że należy takich treści unikać, inni zaś mówią by nie demonizować rzeczywistości. Ja osobiści w przeszłości podobne książki uważałam za zwykła fikcję i nie widziałam w tym żadnego grzechu. Będąc blisko Boga takie treści nie powinny zaszkodzić człowiekowi. teraz z powodu skrupułów zrezygnowałam z ulubionych seriali czy gatunków książek.Dla spokoju

Nie mam zamiaru na Niebieską naskakiwać :) Widzę tylko, że Niebieska długo ma już te problemy i się martwię. Bo samo forum jej nie pomoże. Chciałabym ją uchronić przed narośnięciem trudności. Chcę by szukała pomocy poza forum. By jej to przeszło. Nikt nie powinien tak się męczyć

Data dodania: 2017-08-18 21:37:01, autor: Kapturek

Znaczy skrupuły mogą mieć dwie przyczyny:
a)zaburzenia psychiczne,
b)brak wiedzy, z bardzo wrażliwym sercem

A na ogół wszystko na raz występuje. Ale jeśli sobie człowiek uświadomi, czym jest grzech ciężki, to skrupuły zazwyczaj się eliminują...
Sumienie trzeba pielęgnować w oparciu o nabywaną wiedzę, naukę teologów. A jeśli ktoś ma bardzo wrażliwe serce, to tym bardziej powinien więcej się uczyć, nabywać wiedzy, czym jest to olbrzymie zło. Bardzo fajne powiedzenie "Grzech ciężki nazywa się ciężkim, ponieważ go trudno popełnić..." I tak jest, bowiem to nie jest jakiś niechcący, czy też przypadkowy wybryk... Trzeba zauważyć, że traci się wtedy łaskę uświęcającą, cała więź, którą człowiek miał z Bogiem zostaje zrujnowana. To tak, jakby ktoś cały dorobek swojego życia stracił, a jak wiemy, to się nie dzieje przypadkowo.

Data dodania: 2017-08-19 10:59:43, autor: Tazel