Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Wspomnienie Sługi Bożego Jana Pawła II przez kardynała Stanisława Dziwisza, film "Świadectwo&qu

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

http://www.youtube.com/watch?v=4ugd4WAZIVg

=)

Data dodania: 2011-04-21 15:38:09, autor: Ad maiorem Dei gloriam

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Temat: Kogo chcecie, żebym wam uwolnił: ‘Jezusa zwanego Synem Ojca, czy Jezusa zwanego Mesjaszem?R

Więcej w tym ciekawym wpisie =) http://www.fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/kogo_chcecie,_zebym_wam_uwolnil:_%E2%80%98jezusa_zwanego_synem_ojca,_czy_jezusa_zwanego_mesjaszem__34687

Nie wiem dlaczego połączył się ten temat z innym-starym.

Data dodania: 2012-03-12 18:22:27, autor: Ad maiorem Dei gloriam

Temat: Pytania z kategorii "czy to jest grzech / czy popełniłem grzech". Proszę o szybką odpowied

1. Czy jak kiedyś rozebrałem się (oczywiście niecałkowicie) w towarzystwie płci przeciwnej to popełniłem grzech?

2. Czy np. chodzenie bez koszulki, bycie na w pół rozebranym przy ludziach (także płci przeciwnej) jest grzechem?

3. Czy popełniłem grzech zgorszenia, jeśli popełniłem coś, co gorszyłoby innych, a np. ktoś mógł to widzieć przez moje okno?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Data dodania: 2014-07-12 18:01:48, autor: Anonymous

AD. 1 - tak, zwłaszcza na basenie
AD. 2 - tak, przede wszystkim na plaży
AD. 3 - tak, onanizm w oknie jest grzechem

A teraz poważnie - nie zadawaj pytań dotyczących grzechów w sposób, który nie opisuje sytuacji i intencji, czyli dwóch podstawowych relacji. A najlepiej spytaj księdza w konfesjonale.

Data dodania: 2014-07-12 21:35:39, autor: Robert

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy przywalenie komuś, kto miał do mnie jakieś wąty / groził mi jest grzechem?

2. Czy ironia albo taka złośliwość dla żartu / humoru jest grzechem?

3. Jak mam odróżnić, gdzie jest granica, jeśli chodzi o 9 przykazanie? Jeśli np. czuję podniecenie przez samą obecność / widok / przyjacielskie dotknięcia dziewczyny, a nie jest to moim celem, to nie popełniam grzechu? Albo jeśli po prostu chcę na nią spojrzeć (oczywiście nie wgapiać się w miejsca intymne, a np. spojrzeć na twarz i oczy), a czuje przez takie patrzenie podniecenie, to popełniam grzech?

Data dodania: 2014-07-17 13:57:43, autor: Anonymous

1. Tak
2. Skoro dla żartu to pewnie nie, ale ja też tak żartowałem sobie "ze złośliwością" i w końcu zacząłem być złośliwy też tak normalnie, nie dla żartu
3. A czy nie odczuwasz podniecenia dlatego, że myślisz tylko o tym? Tzn. pilnujesz się, aby się podniecić się, cały czas o tym myślisz i z tego wszystkiego to przychodzi?

Data dodania: 2014-07-17 17:10:16, autor: houston

Wiesz, to raczej nie jest tak, że celowo sam wywołuje podniecenie, tylko ono samo przychodzi. Jak się pojawia to po prostu staram się na nim nie skupiać, ale np. może zdarzyło mi się wtedy jeszcze na nią spojrzeć albo dotknąć, bo po prostu mi się podoba... Czasami wzrok mi lata (wiadomo gdzie), jeśli jest wyzywająco ubrana, ale to raczej nie jest tak, że celowo się wgapiam.

Data dodania: 2014-07-17 23:13:05, autor: Anonymous

Hormony :) Jeżeli nie chcesz, to nic sie nie dzieje. Tzn wiesz jak ona na Ciebie dzala i zdajesz sobie sprawę, kiedy na pewno się podniecisz i tego unikac, starać się panować nad sobą. Po to mamy niedoskonałości, aby życie poświęcić na pracę nad nimi i dzięki temu zbliżać się do doskonałości

Data dodania: 2014-07-17 23:27:20, autor: houston

Ok, a jak np. jakoś się dotkniemy, a ja wtedy nie cofam ręki/nogi, choć wywołuje to podniecenie? Albo jak sam ją dotykam? Podniecenie to jest raczej efekt uboczny, po prostu czekam aż minie. Nie chciałbym rezygnować z takiego przyjacielskiego dotyku, nawet jeśli powoduje podniecenie, chyba, że to jest grzech. A jeśli tak, to czy popełniam przez to grzech ciężki? Albo myśli o niej, które są ’czyste’, ale wywołują podniecenie - czy to grzech? Byłem ostatnio w niedzielę u spowiedzi i wolałbym tak szybko nie latać do konfesjonału, a nie jestem pewien, czy mogę przystąpić do Komunii.

Data dodania: 2014-07-19 07:44:44, autor: Anonymous

Może jednak lepiej cofaj, z czasem człowiek się nauczy panować :)

Data dodania: 2014-07-20 12:46:41, autor: houston

Ok. Dzięki za pomoc tak w ogóle :)

Mam jeszcze taką wątpliwość: czy to grzech, jeśli ktoś jest trochę rozbity wewnętrznie, a przy tym stara się o dziewczynę? Choć może być przy tym trochę słabym wsparciem dla niej - czy to nie jest egoizm? Z tego, co kojarzę, to chciałem raczej też walczyć ze swoimi skrupułami także po to, by być silny - dla niej. Jeśli to grzech, to niełatwo wzbudzić mi za to żal - bo cieszę się, że poznałem tę dziewczynę.

Data dodania: 2014-07-23 22:36:44, autor: Anonymous

Trzeba się wspierać wzajemnie

Data dodania: 2014-07-30 16:58:50, autor: houston

Czy jeśli jest dziecko w drodze ale ślubu nie chce ponieważ zamierzam związac sie z kimś innym to grzech? musze ten slub wziaśc z osobą ktorą mam dziecko?

Data dodania: 2014-07-30 17:42:35, autor: Andzia

Prowadzenie życia seksualnego bez ślubu jest grzechem.

Data dodania: 2014-07-31 22:21:03, autor: Robert

Temat: Jak to nazwać?

Mam problem z nazywaniem/określeniem grzechu. Wiem, ze to jest grzech ciężki, jednak nie wiem jak go nazwać. Chodzi o dotykaniem piersi w celu podniecenia. Nie mam pojęcia, czy w trakcie tego miałam orgazm, ale jak coś tam zaczęłam czuć to próbowałam sobie pomoc (miałam kiedyś problem z masturbacja). Nie było to dotykaniem narządów płciowych, ale coś na zasadzie zaciskania nóg. Gdy sie zorientowałam, ze to może byc/może prowadzić do masturbacji od razu przestałam. Nie chce wracać do masturbacji. I czy teraz powinnam wyspowiadać sie tylko z dotykania piersi, którego swoją droga tez bardzo żałuje, czy tez z masturbacji? Sama nie wiem. Proszę o jakaś radę.

Data dodania: 2014-12-18 01:31:23, autor: ma.na

Temat: Blog - zaporszenie

Jak w tytule, chętnych zapraszam na mojego bloga. Staram się pisać tam to co czuję i co myślę o Bogu i wierze. Bardzo pomaga mi pisanie. Zawsze to jakieś kreatywne zajęcie ;)

Data dodania: 2017-08-18 22:16:22, autor: Kapturek

daj link ;)

Data dodania: 2017-08-19 01:01:34, autor: lala

https://panjesttowystarczy.blogspot.com/ :)

Data dodania: 2017-08-19 07:41:05, autor: Kapturek

Temat: Czy mogę przajmować komunię?

Szczęść Boże pomożycie mi :D
Czy mam grzech ciężki gdy siostra osądziła mnie o coś czego nie zrobiłem a ja powiedziałem ,,przysięgam że tego nie zrobiłem,, wiem że Pan Jezus powiedział że nasza mowa ma być czysta ale poprostu tak powiedziałem a nie było to kłamstwo

Data dodania: 2017-11-09 20:05:50, autor: mateusz90

Temat: Czy mogę przajmować komunię?

Szczęść Boże pomożycie mi :D
Czy mam grzech ciężki gdy siostra osądziła mnie o coś czego nie zrobiłem a ja powiedziałem ,,przysięgam że tego nie zrobiłem,, wiem że Pan Jezus powiedział że nasza mowa ma być czysta ale poprostu tak powiedziałem a nie było to kłamstwo

Data dodania: 2017-11-09 22:22:11, autor: grzesio122

Temat: Natręctwa myślowe

Pisałam o tym problemie kilka miesięcy temu. Chodzi o to, że nieraz przychodzi mi taka myśl: ,,jeżeli to zrobię/jeżeli tego nie zrobię to oddaję duszę(wiadomo komu)’’. Wiem, że jeżeli to nie moje myśli to nie mam grzechu i nie jest to forma cyrografu. Jednak kilka razy zdarzyło mi się, że pomyślałam coś takiego świadomie, by zakończyć serię gier ubieranek, bo najpierw chciałam zagrać we wszystkie, a później już mi się nie chciało i świadomie coś takiego pomyślałam - że jeżeli jeszcze raz zagram w te gry, to oddam duszę. Dodam, że nie myślę pełnym zdaniem, tylko tak jakby to zdanie było zawarte w jednej myśli, ale ja wiem, o co chodzi. Czy jeżeli zagram po takiej świadomej myśli w te gry, to będzie to jakiś pakt z diabłem?

Data dodania: 2017-11-10 14:08:00, autor: smutna

Temat: Czy mogę przystępować do komunii?

Czy według was podane poniżej grzechy mają materie ciężką lub są ciężkimi grzechami ?
1.Moja siostra osądziła czy powiedziała o czyms co się stało, juz nie pamiętam (nie zrobiłem tego) i powiedziałem ,,Przysięgam ze tego nie zrobiłem,,. Czy mam grzech ciężki ?
2.W szkole z kolegą oglądaliśmy filmiki które nas śmieszyły np osoba w internecie odwalała coś, była wulgarna , nas to śmieszyło , śmialiśmy się z jej głupoty , zachowania ale nie jest to mój idol i sam w rzeczywistości nie zachowuje sie tak jak on , a jezeli np cytowalem coś śmiesznego co mnie śmieszyło wraz z kolegą to albo nie mówiłem wogóle wulgaryzmów albo zmieniałem znaczenie słów np zamiast kur** mowilem kurde oraz czy grzechem ciezkim jest humor który moze innych nie smieszych a np mnie smieszy który jest w jakimś stopniu absurdalny?
Z góry wielkie Bóg zapłać za pomoc !

Data dodania: 2017-11-10 17:44:48, autor: mateusz90

Czy według was podane poniżej grzechy mają materie ciężką lub są ciężkimi grzechami ?
1.Moja siostra osądziła czy powiedziała o czyms co się stało, juz nie pamiętam (nie zrobiłem tego) i powiedziałem ,,Przysięgam ze tego nie zrobiłem,,. Czy mam grzech ciężki ?
2.W szkole z kolegą oglądaliśmy filmiki które nas śmieszyły np osoba w internecie odwalała coś, była wulgarna , nas to śmieszyło , śmialiśmy się z jej głupoty , zachowania ale nie jest to mój idol i sam w rzeczywistości nie zachowuje sie tak jak on , a jezeli np cytowalem coś śmiesznego co mnie śmieszyło wraz z kolegą to albo nie mówiłem wogóle wulgaryzmów albo zmieniałem znaczenie słów np zamiast kur** mowilem kurde.
3.Czy grzechem ciezkim jest tzw czarny humor ? I np ogladanie strony z zartami chamsko.pl bo czasem to poprostu smieszy.
Z góry wielkie Bóg zapłać za pomoc !

Data dodania: 2017-11-10 18:10:05, autor: grzesio122

Temat: Czy takie myśli są grzechem i mogą skutkować opętaniem?

Od wielu lat choruję na nerwicę nie natręctw, a od kilku lat mam bluźniercze myśli, których nie chcę. Od kilku miesięcy mam takie myśli: ,,jeżeli to zrobię/jeżeli tego nie zrobię to oddaję duszę(wiadomo komu)’’. Zazwyczaj te myśli nie są moje i wiem, że w takim przypadku nie mam grzechu i nie jest to forma cyrografu. Jednak kilka razy zdarzyło mi się, że pomyślałam coś takiego świadomie, by zakończyć czytanie tematów na forum informacyjnym, bo
najpierw chciałam przeczytać wszystkie nowe, a później już mi się nie chciało i świadomie coś takiego pomyślałam - że jeżeli jeszcze raz przeczytam jakiś temat na tym forum, to oddam duszę. Dodam, że nie było to wypowiedzenie w myślach pełnego zdania, tylko myśl, która zawierała to zdanie(ale nie wypowiedziałam w mysli tego zdania), ale ja wiem, o co chodzi. Czy jeżeli przeczytam po takiej świadomej myśli tematy z tego forum, to będzie to jakiś pakt z diabłem?

Data dodania: 2017-11-12 01:43:35, autor: smutna

Data dodania: 2017-11-12 06:30:25, autor: mateusz90

Temat: Czy takie myśli mogą być niebezpieczne?

Od wielu lat choruję na nerwicę natręctw, a od kilku lat mam bluźniercze myśli, których nie chcę. Od kilku miesięcy mam takie myśli: ,,jeżeli to zrobię/jeżeli tego nie zrobię to oddaję duszę(wiadomo komu)’’. Zazwyczaj te myśli nie są moje i wiem, że w takim przypadku nie mam grzechu i nie jest to forma cyrografu. Jednak kilka razy zdarzyło mi się, że pomyślałam coś takiego świadomie, by zakończyć czytanie tematów na forum informacyjnym, bo najpierw chciałam przeczytać wszystkie nowe, a później już mi się nie chciało i świadomie coś takiego pomyślałam - że jeżeli jeszcze raz przeczytam jakiś temat na tym forum, to oddam duszę. Dodam, że nie było to wypowiedzenie w myślach pełnego zdania, tylko myśl, która zawierała to zdanie(ale nie wypowiedziałam w mysli tego zdania), ale ja wiem, o co chodzi. Czy jeżeli przeczytam po takiej świadomej myśli tematy z tego forum, to będzie to jakiś pakt z diabłem?

Data dodania: 2017-11-12 19:11:59, autor: smutna

Temat: Ważnośc spowiedzi

--- komentarz wykasowany ---

Data dodania: 2017-11-21 21:35:29, autor: agn0001

Temat: Spowiedz - ważność

--- komentarz wykasowany ---

Data dodania: 2017-11-21 21:57:57, autor: agn0001

Temat: Pokuta

Czy wypełniłem pokutę?
Ksiądz podczas spowiedzi zadał mi pokute ,,zrób małą niespodziankę siostrze,, , czy mogę zaliczyć pokutę jako wypełnioną jeżeli spytałem się siostry czy chce herbatę ona powiedziała , że tak , zrobiłem ją a ona podziekowala mi lecz nie wypiła jej całej bo jej nie smakowała?

Data dodania: 2017-11-28 19:47:22, autor: mateusz90

Herbata to zawsze jakaś niespodzianka ;) że jej nie samkowało to nie Twoja wina. Miałeś dobre chęci ;) Jeśli jednak chcesz więcej to Może zrób jej kanapki do szkoły, albo zrób coś za nią, pozmywaj albo coś

Data dodania: 2017-11-29 19:33:03, autor: Kapturek

Temat: Czy to masturbacja, orgazm w sporcie? Czy to był grzech?

Dobry wieczór. Mam pewien nietypowy.. dziwny problem. Otóż gdy robie niektóre ćwiczenia (szczególnie na mięśnie brzucha albo gdy biegam), uda ocierając się o uda, albo jakoś miejsca intymne jakoś się ocierają, (przepraszam zupełnie nie mam pojęcia jak to określić dlatego że nigdy jeszcze nie odbyłam stosunku..) odczuwam przyjemność, taką niesamowitą przyjemność w tym miejscu.. wydaje mi się jakby.. orgazm? Szukałam w internecie i znalazłam tekst

Ćwiczenia fizyczne, które angażują mięśnie brzucha mogą być źródłem przyjemności seksualnej dla kobiet, a nawet wywoływać u nich orgazm – potwierdzają najnowsze badania. Zdaniem naukowców, z badań wynika, że orgazm nie musi być koniecznie zjawiskiem związanym z seksem.

Czy popełniam grzech gdy coś takiego się ze mną dzieje? Bo.. bardzo się wstydzę tego ale jest to tak przyjemność że czasami, gdy to odczuwam, nie przerywam ćwiczeń tylko celowo je przedłużam bo jest.. przyjemnie... Proszę o pomoc.. bardzo się wstydzę i nie wiem jak to powiedzieć w trakcie spowiedzi.

Pare lat temu w konfesjonale powiedziałam że się onanizowałam ale.. czy to właśnie tak to wygląda?...

Data dodania: 2018-01-02 00:41:37, autor: asiaa16

Temat: Pytanie o grzech

Witam.
To że jazda po alkoholu to zło to wiem i nie trzeba mi tego tłumaczyć ale co w przypadku gdy ktoś wypije nie wiem 2 piwa i kolegi czy dobrego sąsiada i wróci autem do domu powolutku 20km/h a do domu ma 200m drogą wiejska na dodatek to ślepa uliczk na której nie ruch jest zerowy wiem że i tego powinno się unikać ale zdaży się to raz czy w takim wypadu jest to już grzech ciężki? Naprawdę nie chodzi mi o jakieś usprawiedliwienie kogoś bo jak pisałem wyżej po alkoholu jezda to zły pomysł chodzi mi o taki jednorazowy nieprzemyslany przejazd 200m

Data dodania: 2018-01-03 22:28:25, autor: ---

TEMAT NIE AUKTUALNY

TEMAT NIE AKTUALNY

TEMAT NIE AUKTUALNY

Data dodania: 2018-01-04 08:46:32, autor: ---

Temat: Czy to kłamstwo?

Czy jeśli wychodzę gdzieś w konkretnym celu, ale nie mam ochoty nikomu mówić, po co i dokąd dokładnie, a przed wyjściem mówię np. „Idę do miasta” (bo mam taki zamiar, tylko w konkretne miejsce), to czy popełniam grzech (kłamstwo)?

Data dodania: 2018-08-07 13:58:08, autor: ultraviolet

Nie to nie grzech. Jeśli nie chcesz nie musisz mówić gdzie dokładnie idziesz. To twoja sprawa.
Kłamstwem to też nie jest.

Data dodania: 2018-08-07 16:47:24, autor: kunka