Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Czy to grzech ciężki?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam taki problem. Czy grzechem jest myślenie, że nie podobają mi się niektóre wizerunki Matki Boskiej na świętych obrazach?

Data dodania: 2018-01-04 21:17:53, autor: smutna

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Sposób postrzegania ich nie jest od Cb zależny. Więc skoro Ci się nie podobają, to po co na siłę udawać, że Ci się podobają?
Tak myślę :)

Data dodania: 2018-01-04 22:05:35, autor: lala

Tyle, że ja myślę również, że na niektórych obrazach Matka Boska jest(aż wstyd mi pisać) brzydka, a przecież w rzeczywistości była/jest najpiękniejszą kobietą, więc tak należy ją przedstawiać na obrazach. O Matce Boskiej(nie Jej wizerunkach) tak nawet przez chwilę bym nie pomyślała.

Data dodania: 2018-01-05 12:45:51, autor: smutna

Miewam to samo. I bardzo mi się nie podoba to myślenie. Ale nie sądzę, żeby był to grzech

Data dodania: 2018-01-04 22:20:55, autor: Kapturek

A jak myślę, że na tym obrazku Matka Boska jest brzydka? Oczywiście nie mam zamiaru obrażać Matki Boskiej i wiem, że była/jest Ona najpiękniejszą kobietą. Uważam, że powinno się Ją przedstawiać właśnie jako najpiękniejszą kobietę.

Data dodania: 2018-01-05 12:44:16, autor: smutna

W sumie mi samej trudno to ocenić. Wiadomo, że nie masz na celu obrażać Matki Bożej. Sama mam te myśli, bo niektóre wizerunki wydają się mi być brzydkie. Nie podoba mi się to wrażenie. I jeszcze sobie z nim nie radzę. Staram się te myśli odrzucać, bo wiem, że są niewłaściwe. Ale choć wiem, że nie myślę tak o Maryi, spowiadam się z tego. Innej recepty na jeszcze nie mam. Może znajdę rozwiązanie - kiedyś. Na pewno nie jest to grzech ciężki jeśli Ci się tak pomyśli, bo nie masz na celu obrażać Maryi.

Data dodania: 2018-01-06 15:20:47, autor: Kapturek

Oczywiście, że nie mam na celu obrażania Matki Boskiej. Tak samo pomyślałabym o mojej mamie, gdyby ktoś ją w taki sposób namalował. A czy ksiądz podczas spowiedzi mówił Ci, co robić z takimi myślami i czy jest to grzech?

Data dodania: 2018-01-06 19:46:12, autor: smutna

W sumie nie opisywałam dokładnie. Mówiłam tylko, że miałam złe myśli o Maryi. Stwierdził, że to pokusa. W tej sprawie nie dopytywałam, bo jakoś to jest rzadsze a bywają gorsze myśli, którymi bardziej się martwiłam...
Ogólnie po okresie kolędowym planuję porozmawiać ze spowiednikiem i wyjaśnić więcej wątpliwości. Ale to poza konfesjonałem, gdy będzie miał więcej czasu. Na pewno o to też zapytam.
Uważam jednak, że nie jest to grzech ciężki. Bo Ty nie wybierasz żadnego zła. Nie obrażasz Maryi. W sumie to bardziej jak ocena "dzieła" np. obrazu a nie stwierdzenie odnoszące się do Matki Bożej.
Mnie np bardzo się podoba wizerunek Maryi z Medjugorie - Ona jest tam na prawdę piękna, a w rzeczywistości pewnie jeszcze piękniejsza... ;)

Data dodania: 2018-01-06 20:57:14, autor: Kapturek

Szczęść Boże!

Nie obrażacie Matki Bożej, jako osoby, po prostu wyrażacie swoją opinię o obrazie. Generalnie, jeśli zaczerpnąć z wiedzy historycznej i Tradycji Kościoła, to rzeczywiście Matka Boża była bardzo urodziwa, pokusiłbym się o stwierdzenie, wyglądała jak modelka. Co do samych wizerunków, to intencją malarzy nie jest ukazanie jej cielesności, lecz wnętrza. Kwestia zżycia się z Jezusem, Józefem - wspólnotą rodzinną. Cierpienie, smutek spowodowany niesprawiedliwością świata. Te wizerunki mają przedstawić Jej wnętrze, a nie cielesność. Grzechu żadnego nie macie, ale należy zawsze szukać głębiej ;).

Z Panem Bogiem.

Data dodania: 2018-01-10 14:37:05, autor: Tazel