Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Przekroczenie predkosci

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mieszkam za granica i mam 35 km do kościoła i miałem małe przygody z dziećmi i wyjechałem na msze na ostania chwila. Żeby zdążyć zlamalem swiadomie przepisy 10 może 15 na godzinę szybciej w terenie zabudowanym i pozniej na autostradzie . Nie chciałem popełnić grzechu ale chciałem zdążyć na msze . Zdążyłem na msze bylem u komuni świętej. Teraz mnie tak zaniepokoilo czy w takiej sytuacji jeżeli świadomie zlamalem przepisy żeby zdążyć na msze swieta mogłem popełnić grzech ciezki. Bardzo proszę o wasze opinie dziękuję

Data dodania: 2018-01-21 17:55:24, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Świadomie złamałeś przepisy, ale to co innego niż świadomość popełnienia grzechu ciężkiego. Grzech ciężki jest popełniany świadomie i dobrowolnie w materii ważnej. Ty nie popełniłeś grzechu ciężkiego.
Na przyszłość warto zastanowić się czy warto jechać szybko. Tu nie chodzi o przepisy, tylko o życie Twoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Chyba lepiej spóźnić się na mszę niż nie dojechać na nią wcale.

Data dodania: 2018-01-21 18:15:05, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Miałeś dobrą intencję, więc myślę, że nie ciężki. Czy grzech? Nie chcę zbytnio stosować relatywizmu, ale to chyba nie powinna być tylko kwestia suchych przepisów, ale tego, na ile przy danej prędkości w określonych warunkacfch czujesz się pewnie i bezpiecznie. Bo są drogi na terenie zabudowanym, gdzie rzeczywiście 50 km to wystarczająco, ale też takie, które praktycznie nie różnią się od tych na terenie niezabudowanym - budynki gdzie niegdzie i daleko od drogi. Inna sprawa to też warunki pogodowe, które dzisiaj chyba nigdziw nie były za ciekawe...

Data dodania: 2018-01-21 18:21:36, autor: lala

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Dziękuję za odpowiedź. Rozumie czasem sie droga wydaje bezpieczna i można delikatnie szybciej niż przepisy. A co wtedy jeżeli jedziemy szybciej niz przepisy bo nam się wydaje bezpiecznie ale wszytkich się dróg Nie zna I można się przeliczyć np dziura w drodze i faktycznie wykona się ryzykowny i niebezpieczny manewr.czy można mówić wtedy o grzechu ciezkim ze na takie manewry sie pozwolilo? Czy to raczej grzech lekki bo nie widzieliśmy jaką będzie drogą a więc nie bylo pełnej świadomości do grzechu ciezkiego?

Data dodania: 2018-01-21 20:09:55, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ogólna zasada mówi, że w takich przypadkach jest grzech ciężki tylko gdy świadomie naraża się na utratę zdrowia lub życia. Czyli wiemy, że nasze manewry są niebezpieczne. Gdy trochę przekroczysz prędkość, a takiego zagrożenia nie ma, to nie ma grzechu ciężkiego.

Data dodania: 2018-01-22 20:57:48, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica