Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Wielki Post

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam dwa pytania w temacie Wielkiego Postu:
1. Czy pościć (np. w jakimś dniu) to znaczy tylko nie jeść zupełnie, czy może to być również post jakościowy lub ilościowy?
2. Czy jest grzechem rezygnacja z tzw. zdrapki wielkopostnej. Wzięłam ją z kościoła i zdrapałam jeden dzień, po czym zorientowałam się, że jednym z zadań będzie zapewne spowiedź, co w moim przypadku raczej nie będzie możliwe. Stąd chyba lepiej nie tego nie kontynuować, skoro nie wypełnię zadań, ale obawiam się w ten sposób dodatkowo zgrzeszyc przez zerwanie tego wyzwania.

Data dodania: 2018-02-14 04:39:21, autor: MałgorzataM

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

1. Post oznacza rezygnacje z czegoś. Nikt nie wymaga całkowitego niejedzenia. To byłoby nieodpowiedzialne i bardzo niezdrowe. Postem może być post: bez miesa, bez słodyczy, bez kawy, bez wykwintnych dań, a nawet bez gier czy komputera. Może to być zmniejszenie ilości jedzenia. Czyli jakościowy lub ilościowy.
2. Nie sadze by był to grzech. A czemu nie chcesz skorzystać z sakramentu Przebaczenia? Warto iśc do spowiedzi. Niektórzy zalecają spowiedź nawet gdy żyją w związkach niesakramentalnych i mimo, że nie otrzymają rozgrzeszenia. Jeśli nie masz takiej przeszkody to nie zwlekaj tylko tym bardziej idź do Miłosiernego Ojca. On da Ci zbawienie

Data dodania: 2018-02-14 18:43:03, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Dziękuję za odpowiedź.
Odnośnie postu - w ubiegłym roku w piątki pościłam pijąc tylko wodę, i było to dość ciężkie,pomyślała więc, ze w tym roku zrezygnuję w tym dniu ze słodyczy - a jestem strasznym łasuchem. Miałam jednak wątpliwości, czy to sie liczy jako post.
Co do zdrapki, juz też przeczytałam, że to nie będzie grzech. Cóż,póki co głównie ze względu na skrupuły nie widzę szans na spowiedź ani na jej próbę.

Data dodania: 2018-02-14 20:14:32, autor: MałgorzataM

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Fajny pomysł z tą zdrapką :)
a czemu nie widzisz szans na spowiedź? Myślę,że jeśli jej nie potrzebujesz, to nie idź. Do spowiedzi nie chodzi się z powodu zdrapki

Data dodania: 2018-02-14 20:34:26, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ale spowiadasz się, przyjmujesz Komunie? Czy skrupuły całkiem Cię paraliżują

Data dodania: 2018-02-15 17:11:14, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To drugie - całkiem mnie paraliżują, przyszły nagle i zupełnie mnie zblokowały,zapewne do Wielkanocy znów nie zdołam się przełamać nawet do zwykłej rozmowy księdzem, a co dopiero spowiedzi. Wiem, że pewnie na tym tle bez sensu wygląda wypytywanie grzech skoro nie mam w planach go wyznać, no przynajmniej nie w ściśle określonych planach...
Ps. Owszem, zdrapka jest fajnym pomysłem, ale chyba nie dla każdego...zostawiłam ją dziś w kościele, może komuś się przyda naprawdę.


Data dodania: 2018-02-15 20:58:52, autor: MałgorzataM

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Uważam, że tym bardziej powinnaś spróbować skorzystać z sakramentu spowiedzi. Powinnaś przyjmować Komunię święta i w Jezusie szukać pomocy. On chce Ci pomóc. Ale musisz Mu na to pozwolić. sama sobie z problemem nie poradzisz. Z Jezusem sobie poradzisz. On da Ci siłę.
Pomódl się o spowiedź i o Ducha Świętego dla kapłana. I przystąp do spowiedzi, polecając całą spowiedź Jezusowi. On Cię poprowadzi. Idź, wyznaj grzechy tak jak umiesz. Powiedz tylko to co uznasz za ważne i tylko to co będziesz pamiętać. Po prostu wyznaj grzechy. Bez kombinowania. Rozdrabiania. Najkonkretniej jak umiesz. A jak nie umiesz konkretnie to wyznaj je tak ja umiesz. Po prostu wyznaj grzechy. A Bóg Cię przygarnia. I dzięki Niemu spowiedź będzie dobra. Bóg uczyni ją dobrą. Skrupuły ot tak nie miną. Po spowiedzi będą Zapewne dalej. Ja już ponad rok się z nimi zmagam. Ale da się. Nie ma co rezygnować z Boga. Na prawdę, Komunia, Boża pomoc jest odpowiedzią. Pozwól się Jezusowi prowadzić.
Pomyśl i nazwij to czego na prawdę się boisz. Z jakiego powodu boisz się spowiedzi. W Jezusie znajdziesz odpowiedź na lęk.
Jakbyś potrzebowała rozmowy, to zapraszam na priv. Chętnie Ci w miarę możliwości pomogę. Jednego już jestem pewna; potrzebujesz Jezusa. Nie rezygnuj z Niego. On tęskni. I Cię kocha

Data dodania: 2018-02-16 20:03:53, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica