Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Wątpliwości co do ciężkości grzechu.

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże!

Zbliża się czas spowiedzi Wielkanocnej, a mnie dręczą pewne wątpliwości. Otóż wychowujemy z mężem 2 dzieci, budujemy dom, wiadomo, że są to ogromne koszty. Mój mąż pracuje na czarno przez co złożyłam do GOPSU w mojej miejscowości wniosek o swiadświadczenia rodzinne i je aktualnie pobieram. Czy to grzech? Nie spowiadałam się z tego do tej pory.

Data dodania: 2018-03-26 11:21:30, autor: Klaud30

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Szczęść Boże!

Twój mąż nikogo nie okrada, lecz przez pracę próbuje kreować dobrobyt. Podatki w Polsce są bardzo niegodziwe i stanowczo za wysokie. A taki ucisk podatkowy na obywatela jest niemoralny. Świadczenia socjalne od państwa również są nieuporządkowane. Na dobrobyt katolik ma zapracować, a nie czerpać z pasożytnictwa.

Ja nie widziałbym w waszym zachowaniu grzechu, skoro motywem jest troska o społeczność rodziny.

Z Panem Bogiem!

Data dodania: 2018-03-26 14:20:07, autor: Tazel

Miałam właśnie wątpliwości czy jeżeli mąż pracuje na czarno to pobieranie t
ych świadczeń socjalnych jest grzechem..

Data dodania: 2018-03-26 15:47:31, autor: Klaud30

A moim zdaniem nie jest to właściwe. Te pieniądze po prostu Wam się nie należą. Macie dochody choć są niejawne. Oszustwem więc jest udawanie trudnej sytuacji materialnej by pobierać pieniądze, które tylko w trudnej sytuacji się należą. Są rodziny, które może bardziej potrzebują tych pieniędzy. Dla mnie to oszustwo

Data dodania: 2018-03-26 21:18:35, autor: Kapturek

Też miałam takie odczucie jak się nad tym zastanowiłam i dlatego zadałam to pytanie. Chce już się z tego wycofać.Moze to nie jest żadne usprawiedliwienie ale żeby złożyć te papiery kierowało mną to że budujemy dom, ponieważ mieszkamy u moich rodziców we 4 w jednym pokoju, w pokoju obok mieszka jeszcze mój brat ze żona i po prostu chcemy stworzyć dzieciom jakieś lepsze warunki i każdy dodatkowy grosz to dla nas bardzo dużo. Poza tym był czas gdy mąż nie mógł iść do pracy bo ja byłam bardzo chora i bez tych pieniędzy było by mam ciężko...

Data dodania: 2018-03-26 22:14:17, autor: Klaud30

Ja tutaj nie przesadzałbym z takim określeniem. W pewnym sensie te świadczenia socjalne pochodzą również ich podatków. A co do dochodów, to dochody powinny być niejawne - państwu nic do tego. A to pozorne udawanie sytuacji materialnej, nie jest pozorne. Jest ucisk ze strony rządu, Oni chcą zapewnić lepszy byt dzieciom, więc w pewnym sensie sytuacja ich do tego przymusza.

A co do socjalizmu, to On jest całkowicie niemoralny. Zabrać pieniądze osobie starszej, która nie ma dzieci, a dać rodzinie 500+, to jest strasznie nieuporządkowane. Ludzie mają się bogacić przez pracę, a nie przez świadczenia socjalne, które znowu pochodzą z potężnego aparatu wyzysku fiskalnego.

Z Panem Bogiem!

Data dodania: 2018-03-27 12:28:44, autor: Tazel

Dziękuję za cenne uwagi. Pewnie i tak powiem o tym przy spowiedzi żeby później się nie męczyć poniewaz mam bardzo skrupulatne sumienie. Meczy mnie tylko jeszcze jedna rzecz z przeszłości. Otóż podczas studiów mieszkałam z grupą znajomych i moim chłopakiem. Gdy chodziłam do spowiedzi spowiadałam się tylko ze współżycia a nie wspo
minałam o wspólnym mieszkaniu. Gdy po roku nie mieszkaliśmy już razem wyznałam ze mieszkałam z chłopakiem nie spowiadałam się z tego a przystepowalam do komunii. Nie pamiętam czy wspomniałam o współżyciuwspółżyciu. Czy powinnam się z tego dokładniej wypowiadać?

Data dodania: 2018-03-28 10:16:04, autor: Klaud30

Sama napisałaś, że już z tego się wyspowiadałaś. Więc nie ma do czego wracać ;)

Data dodania: 2018-03-28 18:04:21, autor: Kapturek