Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Czy wszyscy umrzemy?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Podczas każdej Mszy Świętej (i nie tylko) wypowiadamy te słowa: "I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych." (Credo) lub "stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych" (Skład Apostolski).
Wypowiadamy te słowa, ale zastanawiamy się nad nimi? Rozmawiałem kilka dni temu z sąsiadem i stwierdził, że wszyscy i tak umrzemy. Wiedząc, że jest praktykującym katolikiem powiedziałem mu, że to nie jest takie oczywiste i przypomniałem mu te słowa, które wymawia podczas modlitwy...
Nie bardzo wiedział co odpowiedzieć. Jak to w końcu jest? Wierzymy przecież w to co wypowiadamy w kościele. Wierzę, że Jezus Chrystus powtórnie przyjdzie w chwale, bo tak rozumiem te słowa. Czy się mylę? Wiem, że wielu też wierzyło i pomarło, ale przecież kiedyś to musi nastąpić. Dlaczego nie za naszych czasów?

Data dodania: 2018-06-17 16:08:27, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Wydaje mi się, że gdy Chrystus powtórnie przyjdzie to niektórzy będą żyli na ziemi. Jedni będą już w grobach w tym momencie, inni bedą żyć tak jak my teraz

Data dodania: 2018-06-18 22:07:36, autor: Kapturek

Wiadomo, że wszyscy którzy umarli są już w grobach. Co do tego ma chyba nikt wątpliwości. Jednak czytając uważnie w/w słowa każdy z nas powinien wierzyć, że to właśnie za jego czasów, za jego życia się stanie. Jeżeli w to nie wierzymy, to wypowiadamy w/w słowa bezmyślnie, bez wiary w to, że Pan Jezus powtórnie przyjdzie na ziemię.

Data dodania: 2018-06-20 16:33:57, autor: Bogusław

Ale fakt, że wierzymy iż powtórnie przyjdzie na ziemię, wcale nie znaczy, że stanie się to za naszego życia. I nie widzę związku w tym, że mówiąc te słowa mamy wierzyć iż to stanie się DZIŚ, tj. za naszego życia.

Data dodania: 2018-06-21 19:32:38, autor: Kapturek

Jak nie DZIŚ, to w innym czasie, ale tak się stanie i Pan Jezus powtórnie przyjdzie w chwale i będzie sądził ŻYWYCH i umarłych.
Podczas każdej Mszy Świętej kapłan wypowiada także te słowa:
"Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego i obdarz nasze czasy pokojem. Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa".

Zaufajmy zatem Panu. Amen

Data dodania: 2018-09-02 22:16:02, autor: Bogusław

Nie wiemy kiedy, nie wiemy jak. Ale wiemy, że na pewno to się stanie. Nie wiemy czy jeszcze będziemy pielgrzymować tu na ziemi czy już nie. Wypowiadając wymienione przez Ciebie słowa wyznajemy podczas każdej niedzielnej (w uroczystości) Eucharystii, że choć nie wiemy kiedy, jak, czy będziemy żywi czy już nie, ale wiemy i wierzymy w to, że Chtustus przyjdzie powtórnie na ziemię aby dokonać sądu nad światem żywych ale i umarłych.
Twój sąsiad miał rację, wszyscy kiedyś umrzemy. Musimy wpierw umrzeć aby zmartwychwstać. Chrystus też umarł aby móc zmartwychwstać. Maryja zanim została wzięta z duszą i ciałem do nieba umarła. Tak będzie z nami. Ponieważ nim staniemy na sądzie musimy umrzeć i tak MOŻE być przy przyjściu Chrystusa. Właśnie może te słowa oznaczają, że gdy Chrystus przyjdzie będziemy żyć, ale za nim zacznie nas sądzić to zakończymy ziemską wędrówkę?

Data dodania: 2018-09-03 09:51:30, autor: kunka

Poza tym o czym wcześniej pisałem, jeszcze jedno spostrzeżenie z tym związane, a mianowicie codziennie rano i wieczorem powtarzamy podczas modlitwy: "Przyjdź Królestwo Twoje". Zatem modlimy się o to wypowiadając te słowa. Wiele pokoleń przed nami też to robiło. Być może i my nie jesteśmy ostatni, ale trzeba w to wierzyć i wymawiać te słowa jakby nas dotyczyły.

Data dodania: 2018-09-22 15:57:31, autor: Bogusław

No musimy je tak odmawiać bo my oczekujemy powtórnego przyjścia Chrystusa, więc one się nas tyczą

Data dodania: 2018-09-22 16:39:30, autor: kunka

Kunka, jak dobrze, że chociaż Ty mnie rozumiesz...

Data dodania: 2018-09-22 20:17:19, autor: Bogusław