Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Przepisy państwa a grzech

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Chciałby zapytać o przepisy panstwa a grzech.A mianowicie przebywam w francji pracuje legalnie i przebywam na dluszym chorobowym koło roku będę miał chorobowe ... Przepisy mówią wyraźnie ze nie wolno nigdzie wyjeżdżać itd. Przepisy zabraniają wyjazdu do Polski . Z drugiej strony ciągnie do Polski odwiedzic rodzine a choroba nie przeszkadza mi w wyjeździe. Chciałbym zapytać czy jeżeli złamie przepis zakazu wyjazdu to popelnie grzech czy jednak nie zawsze jak sie łamie przepisy panstwa popełnia się grzech . Co o tym myślicie?

Data dodania: 2018-07-07 16:54:43, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Sprawa jest prosta. Skoro przepisy mówią jasno że jest zakaz wyjazdu to jest zakaz wyjazdu. Będzie to oszustwo względem Państwa na terenie którego przebywam. A oszustwo jest grzechem. Chyba, że pozwolą Ci opuścić kraj.

Pozdrawiam!
Z Bogiem!

Data dodania: 2018-07-21 15:38:03, autor: kunka

Do końca dla mnie jednak sprawa nie jest prosta wydaje mi sie
cos może być prawem dozwolone a jednocześnie jest grzechem (n.p. aborcja, in vitro itp.) Wydaje mi sie ze może być i na odwrót: niedozwolone a bez grzechu ... to są tylko przepisy . Ja mieszkam przy granicy niemiecko Szwajcarskiej w francji czasem jeżdżę na zakupy do Niemiec bo taniej już łamie przepisy albo jade do Szwajcarii do polskiego kościoła do basel na Polska msze kolejne przepisy łamie bo wyraźnie jest napisane ze nie można opuszczać kraju jak jestem na chorobowym. Czasem wydaje mi sie ze niektóre przepisy są absurdalne. .. czy wtedy popełniamy oszustwo i tym samym grzech ? Albo jeśli pojadę do Polski odwiedzić moją ciężką chorą mamę która będzie miała operacje w październiku a nie mam innej możliwości jak tylko na chorobowym ....czy to jest oszustwo I grzech bo złamie przepisy ? Ciężko mi to zrozumieć. ..

Data dodania: 2018-07-25 22:52:28, autor: Rafal8473

Dla mnie sprawa jest cały czas prosta, choć okoliczności inne.
Poprzednią odpowiedź napisałem zgodnie z informacjami jakie podałeś w pytaniu. Teraz sprawa wygląda trochę inaczej.
Oczywiście prawo może być absurdalne, ale mimo to jego nie przestrzeganie nie będzie uczciwe. Ale jeżeli w grę wchodzi udział w Niedzielnym zgromadzeniu wiernych a tam gdzie mieszkasz nie masz możliwości uczestnictwa we Mszy w naszym języku, a taką lepiej przeżywasz to myślę, że Bóg nie zwróci uwagi na drobny występek. To samo jeśli chodzi o chorą matkę. Zakupy mnie nie przekonują, ale nie wiem jaka jest twoja sytuacja finansowa, więc to zostawiawiam.
Kłamstwo, jest kłamstwem i grzechem pozostanie. Ale w takich sytuacjach myślę, że można przymknąć oko. Polecam abyś rozważył to w sumieniu przed Bogiem. Go się pytaj czy postępujesz słusznie. Ja osobiście uważam, że pomimo dobrych chęci powinieneś wyznać to na spowiedzi.
Prawo jest prawem i powinno się je przestrzegać no chyba, że godzi w godność istoty ludzkiej.
Pamiętaj też, że kłamstwo ma krótkie nogi i nawet najdrobniejsze wyjdzie na światło dzienne

Data dodania: 2018-07-26 04:27:10, autor: kunka

Piszesz że prawo jest prawem i powinno być przestrzegane. A np prawo zydowskie dotyczące szabatu wymienie kilka praw w szabat :po zjedzeniu jabłka nie można rzucić na ziemię ogryzka
Nie wolno czesać się ,wiązać butów, niczego pisać nawet patykiem na piasku, nie wolno kozystac z auta włączać i wyłączać telewizora albo za daleko chodzić i wiele innych zakazów które obowiązuje. Więc czy aby na pewno prawo jest prawem i trzeba wszystkie zakazy przestrzegać bezmyślnie ? Jeżeli jestem na chorobowym wedlug prawa mogę iść do sklepu ale jeżeli mieszkam blisko granicy to juz granicy panstwa nie moge przekroczyc hmm a co wtym złego jak przekrocze ? Czy to nie jest podobne do tych zakazów żydowskich? Jeżeli pójdę na zakupy po drugie strony granicy (nie widze w tym nic zlego )to powinno mi sie zabrać chorobowe według prawa a jezeli pobieram chorobowe to kolejne prawo lamie poniewaz powinnienem miec za to wyjscie do sklepu juz zabrane ....
Ograniczenia na chorobowym są dla ludzi którzy kombinują dlatego sa zakazy żeby nie symulowac choroby. A przy okazji obrywa się ludzie naprawdę chorym.
Czasem prawa sa absurdalne czy wyznacznikiem grzechu powinno byc prawo państwa? Czy jezeli nie zgadzamy sie z danym prawem i używając rozumu nie widzimy nic złego czy aby na pewno popełniamy grzech ?

Data dodania: 2018-07-26 09:21:46, autor: Rafal8473

To jest kwestia tego co mówi nam sumienie. Owszem nie które prawa są głupie. Jeżeli takie złamię to bym na to nie zwracał uwagi. Przy przekraczaniu granicy w celu zakupów. Jeżeli przez to masz bliżej czy może lepsze produktu to myślę że oko można przymknąć. Ten wyjazd do Polski to już no niestety. Złamanie danego prawa i kłamstwo jak nikogo nie poinformujesz. Takie moje zdanie.
Ale jeżeli ty nie widzisz w tym nic złego i uważasz że dobrze robisz to ok. W wolności, to rób skoro twoje sumienie tak to rozeznało. Ale też proponuje zastanowić się czy aby nie będę tego załował?
No chyba że musisz jechać do kraju z powodu mamy,a i tak ci nie pozwalają opuścić. Wtedy jedź spokojnie.
PRAWO NIE MOŻE GODZIĆ W GODNOŚĆ CZŁOWIEKA. Jak takowe złamiesz to nie popełniłeś grzechu

Data dodania: 2018-07-26 12:19:10, autor: kunka

Zgadzam się z tobą ze trzeba sluchac własnego sumienia . Nasuwa mi sie taka mysl jeżeli pojadę do Polski nie mając pozwolenia na wyjazd to popelnie grzech a jezeli uzyskam zgodę lekarza na wyjazd i będę miał papiery ze mogę wyjechać nie popełnia grzechu. Czyli za ten sam czyn bez dokumentów będzie grzech a zdokumetami nie będzie . Zastanawiam się czy Bóg jest policjantem czy dla niego ważne są dokumenty(pozwolenie na wyjazd ) bo czyn będzie ten sam . A może tak nie jest może Boga policjata mamy tylk w glowie a BÓG nie jest taki . pracownik powinien robić wszystko żeby wrócić jak najszybciej do zdrowia i pracy ... A wyjazd do polski spotkanie z rodziną teoretycznie prowadzi do szybszego wyzdrowienia... na pewno oszustwa finansowe wobec państwa wyłudzenia chorobowe bo nam się niechce pracować itd sa grzechami.
Kiedyś chciałem wziasc do Francji dekoder polskiej telewizji cyfrowej ale wyraźnie jest napisane w regulaminie ze nie wolno wywozić ani używać dekodera poza terytorium Polski. Bylem pewny ze jeżeli wezmę dekoder i będę używał nielegalnie popelnie grzech. Będąc w Polsce spotkałem ksiedza i zapytałem go o ten regolamin to kazał mi wziasc sobie dekoder do francji. Byłem trochę zdziwiony ale wychodzi ze nie zawsze sprawy oczywiste są takie jasne .

Data dodania: 2018-07-27 09:39:51, autor: Rafal8473

Bóg nie jest policjantem. On nie czycha na nasz upadek. Nie patrzy na nasze grzechy. On cały czas kocha nas miłością bez granic. Regulamin, regulaminem. Różne rzeczy się tam znajdzie. W przypadku dekodera też bym ten regulamin olał.
Wyjazd do Polski, skoro będąc na chorobowym chcesz wyjechać nie zdobywając zgody nie będziesz uczciwy. Bo tu nie pracujesz gdyż masz zwolnienie lekarskie z powodu choroby, ale w długą podróż się wybiorę bo aż tak bardzo chory nie jestem. Sam przyznaj, że to uczciwe nie jest.
Moim zdaniem musisz zdobyć pozwolenie od lekarza. I nie chodzi o to czy Bóg będzie patrzył jak na grzech czy nie.
BÓG NIE PATRZY NA NAS W KATEGORIACH GRZECHU. I ZAWSZE JEST GOTOWY NAM PRZEBACZYĆ.

Data dodania: 2018-07-27 10:19:10, autor: kunka

Jezeli ktos nie jest chory a symuluje choroba żeby mieć wolne zeby pojechać na wakacje to zgadzam się ze jest to nieuczciw.ale czasem takie choroby np depresja ... są wskazane takie podróże ...ja choruje na płuca więc wycieczki i świeże powietrze jest najbardziej wskazane ...
Jeszcze chcialbym zapytac będąc na chorobowym jest tyle ograniczeń ...np ja mieszkam na pograniczu województwa i nie mogą opuszczać województwa przekrocze granice już łamie przepisy itd. A wszystko znajduje się poza granicami województwa co mnie interesuje polski sklep z polską żywnością , polski kosciol , i dozo innych atrakcji.
Jezeli złamie zasady i zostane złapany będę miał zabrane chorobowe. Zdarzyło się ze bylem w sklepie czy polskim kościele ale udało się i niezostalem złapany.
Pobieram dalej chorobowe zgodnie z prawem już powiniennem mieć zabrane ze opuściła województwo i tak się zastanawiam i czy to jest uczciwe że pobieram dalej chorobowe. Choć zdrugiej strony są absurdalne te ograniczenia? Zastanawiam się jak powinnienem postąpić prawidlowo w tej sytuacji?

Data dodania: 2018-08-02 14:53:55, autor: Rafal8473

Zgodzę się, że prawo w tym przypadku jest absurdalne i nie rozumiem aż takich ograniczeń. Nie jest uczciwe to że cały czas pobierasz chorobowe ciągle łamiąc te chore przepisy. Moim zdaniem powinieneś się przyznać.

Kiedyś miałem bardzo nie przyjemną sytuację. Wobec kolego zachowałem się paskudnie, jak świnia. Nie chciałem nic mówić i udawać że wszystko jest ok. Poprostu bałem się konsekwencji. Ale jednak zdecydowałem się na uczciwość i z biegiem czasu uważam że była to bardzo dobra decyzja.
Oczywiście inne sytuacje, ale chce Ci pokazać że uczciwość jest chlubą chcrześcijanina i jego obowiązkiem. Mam też inne sytuacje z uczciwością związane i choć źle się skończyły wiem że jestem wielki.

Doradzam Ci przyznanie się.

Data dodania: 2018-08-02 15:52:09, autor: kunka

To nie jest tak łatwe sie przyznać bo chory będę jeszcze ok 4 miesięcy a jezeli się przyznam to na cały ten okres będę miał zabrane chorobowe a tylko ja pracuje a mam 2 dzieci i 3 wdrodze ...
Dobrze a jak nazwać taki czyn ze pomimo złamanych przepisów pobieram dalej chorobowe A powinnienem miec zabranne ? Czy to kradzież albo coś takiego ?
Nasuwa mi sie taka myśl dość często dozo ludzi w mieście łamie przepisy drogowe jak by te wszystkie wykroczenia zsumowal to by na pewno stracili prawo jazdy a nigdy nie zostali złapani więc im się upieklo. Więc uczciwie powinni zgłosić się na komisariat przyznać się do tych wykroczeń i jak bedzie przekroczona liczba ponktow odac prawo jazdy . Podobna sytuacja.

Data dodania: 2018-08-02 16:54:21, autor: Rafal8473

Może zapytaj spowiednika? Na pewno Ci doradzi

Data dodania: 2018-08-02 16:59:29, autor: Kapturek

To, że inni łamią przepisy nie oznacza, że ty też musisz.
Też jestem zdania abyś zapytał się spowiednika. Jest to trudne i nie wątpię w to. Ja niestety już nic więcej nie mogę doradzić.
Powodzenia!

Data dodania: 2018-08-02 22:09:46, autor: kunka

Dziękuję za pomoc pozdrawiam

Data dodania: 2018-08-02 23:57:05, autor: Rafal8473