Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Spowiedzi

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

SZCZĘŚĆ BOŻE
Chciałbym zapytać często przygotowuje się do spowiedzi to zawsze robi mi sie długa lista boje się opuścić choć jednego grzechu żeby czegoś ważnego nie pominąć a wszystkie mi sie wydaja ważne grzechy. Trochę borykam się z skupulami dlatego taka lista. Bardzo się zniechecam zadroszcze ludzie którzy idą z kilkoma grzchami a ja muszę męczyć się z cala lista . Może ktoś miał podobny problem i umiał by poradzić co z tym zrobić .

Data dodania: 2018-08-10 23:27:35, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie wiem czy to skrupuły czy nie. Ale najważniejsze jest byś wyznał wszystkie grzechy ciężkie. Je musisz wyznać dla ważności spowiedzi. Wyznaj też to co wydaje Ci ważne, może wstydliwe i trudne a grzechem ciężkim nie jest. Nie myśl o tym, że możesz coś pominąć. Idź z pragnieniem oddania Bogu wszystkich grzechów, idź z żalem za wszystkie grzechy, miej skruchę za wszystko co sobie przypomniałeś w czasie rachunku sumienia. Proś Ducha Świętego o pomoc w wyznaniu grzechów i po prostu wyznaj wszystko co będziesz pamiętał. Jeśli czegoś zapomnisz - to nie ma to wpływu na sakrament - Jezus wybacza wszystkie grzechy. Ważne, że przychodzisz z dobrej woli i z dobrymi intencjami. Ważność spowiedzi nie zależy od tego czy WSZYSTKO powiesz i to jak najlepiej. Spotykasz się tam z kochającym Ojcem, z Miłosiernym Jezusem i w łasce i Darze Ducha Świętego. Jezus nie siedzi tam z kartką i nie odhacza pozycji, które wyznałeś by potem powiedzieć, że coś pominąłeś. On nie czyha na to, że coś Ci umknie. On cieszy się z Twojego powrotu, wszystko chce zabrać, ale też wie, że jesteś człowiekiem i wszystkiego nie jesteś w stanie powiedzieć, ale ważne, że chcesz Mu oddać. Starczy, że pragniesz wpaść w Jego miłosierne ramiona.
Ważność i piękno tego sakramentu nie leżą w tym czy Ty zrobisz wszystko idealnie. Bo idealnie tego nie zrobisz. Ale w nasze słabości przychodzi Bóg, przychodzi Duch Święty, On nas prowadzi i uświęca. Masz dużo grzechów? Wszystkie Bóg przebaczy. Nie ważne, że ich masz dużo i jakie są. On je wszystkie już zabrał na krzyż i ze wszystkich Cię uwolni. Nie radziłabym jednak chodzić z kartką do spowiedzi (nie wiem czy tak robisz), bo ta spowiedź ma opierać się na zaufaniu Bogu i Jego Miłosierdziu a nie na zaufaniu sobie i kartce. To takie bezuczuciowe. Komuś kogo kochasz i kto kocha Ciebie nie musisz czytać nic z kartki. Po prostu mu mówisz.

Data dodania: 2018-08-11 07:42:54, autor: Kapturek

Z tą kartką to się nie mogę zgodzić. Niektórzy muszą. Ułatwia to i daje spokój. Nie oznacza to braku zaufania Bogu i Jego miłosierdziul. Ja z miłości do Niego pragnę mieć pewność, że wszystko wymieniłem. Mi osobiście nie daje spokoju, że Bóg zna wszystkie grzechy które popełniłem, a ja czy oby na pewno wszystkke wymieniłem? Wierzę i wiem, że i tak mi przebaczył, a po prostu pragnę być szczery wobec Niego. Nie chodzę z kartką od dłuższego czasu, więc wiem co mówię. Znam KSIĘŻY (prawdziwych i oddanych), którzy chodzą z kartką.

Ja nie zalecam chodzenia z kartką, ale też nie doradzam aby tego nie robić. Kto chce, ma taką potrzebę niech idzie z kartką. Sam pójdę dzisiaj z kartką do spowiedzi. 😉

Data dodania: 2018-08-11 12:05:42, autor: kunka

Jak robi Ci się długa lista to tylko znaczy jak dobrze przygotowałeś się do spowiedzi świętej. Nie masz czego zazdrościć ludziom, którzy idą z kilkoma grzechami- Bóg nie patrzy przy spowiedzi kto ile grzechów popełnił, a na to czy szczerze ich żałujesz. Zgadzam się w stu procentach z Kapturkiem. Oprócz tej kartki przy spowiedzi. Niektórzy dla spokoju sumienia muszą.

Nie przejmuj się długością "listy". Wszystkie grzechy zanurz w źródle Bożego miłosierdzia - Sercu Jezusowemu.

Data dodania: 2018-08-11 11:52:35, autor: kunka

A co zrobić z takimi grzechami którymi nie jesteśmy pewni czy to jest grzech czy nie. Czy też mam je mówić czy nie ? Zawsze jakieś znajdę sytuację które nie jestem pewny czy popełniłem grzech mam wątpliwości. ... Np zastanawiam sie jezeli popełniamy dany czyn i przyjdzie nam myśl w trakcie lub przed ze i tak sie z tego wyspowiadamy i popelnimy dany grzech bo ciężko nam się powstrzymać to czy ta myśl to zuchwale myslenie i grzech czy jednak nie jest to świadomość Bożego miłosierdzia???bo i takie i takie interpretacje słyszałem?
Ostatnio przed spowiedzia miałem taki grzech który ciężko mi było określić stwierdzeniem ze nie będę go mówił bo to jest jakaś raczej blachostka pomyslalem ze szkoda sobie tym głowy zawracać lepiej zająć się ważnymi grzechami. Wyspowiadalem się szczerze z wszyskich grzechow pomijając ten grzech który ciężko mi było określić i myslalem ze to raczej nic waznego nie mając żadnych złych intencji. Jakiś czas po spowiedz przyszły mi wątpliwość jeżeli pominelem ten grzech który wtedy uznałem za mało ważny czy spowiedz jest ważna?Ciagle mam jakies wątpliwości czy grzech ciezki lekki a może to tylko mi sie wydaje ze grzech a wcale to nie grzech ....

Data dodania: 2018-08-11 14:17:57, autor: Rafal8473

Trudno jest określić czy spowiedź jest ważna czy nie bo nie wiem jaki to był grzech. Tutaj zależy od jego ciężkości. Najlepiej spytać przy najbliższej spowiedzi. A z drugiej strony to Bóg nie prowadzi biurokracji, więc czy będzie zwracał uwagę na coś co trudno było nam określić?
Najlepiej powiedzieć o tym na spowiedzi.

W sytuacji, w której nie wiem czy był to grzech to najlepiej wyznać to na spowiedzi. Spowiednik na pewno wyjaśni czy był to grzech. A nie zaszkodzi jak wymienię.
Spowiedź to również nauka siebie, poznawanie swoich grzechów.

Data dodania: 2018-08-11 15:15:19, autor: kunka

Grzech raczej był lekki albo wcale ktory pominelem .
Zastanawiam się czy nie liczy się intencja przy spowiedzi ? Np jezeli grzech ciezki źle rozeznamy i sie pomylimy nie mając swiadomosci uznając to za lekki i nie powiemy na spowiedzi bo wydaje nam sie ze nie trzeba lekkiego grzechu mówić dopiero po spowiedzi uznamy ze sie pomylilismy to chyba spowiedz byla wazna ? Bo mi sie wydaje co innego sie pomylić a co innego isc mając świadomość grzechu ciezkiego i specjalnie niepowiedziec to wtedy spowiedz na pewno jest nieważna.
Masz rację że najlepiej jest przy spowiedzi zapytac tylko zawsze mam dozo pytań i wątpliwości a czasem ciężko jest spokojnie odbyć spowiedz bo są kolejki albo się ksiądz spieszy i nie Zawsze jest możliwość zdążyło mi się ze nawet nie skończyłem zaczelem mowic o moich watpliwosciach a ksiądz mi przerwał szybko pouczyl i dał rozgrzeszenie a ja dalej zostałem z wątpliwościami

Data dodania: 2018-08-11 15:52:46, autor: Rafal8473

Boże uchowaj abym ja nie był takim księdzem że będę przerywał.

Jak był lekki to raczej ważna. No nie nam osądzać.

Jestem zdania aby wyznawać nie tylko ciężkie, ale i lekkie. Ale jeśli już nie wyznałem lekkiego bo wolałem się skupić na ciężkich to postawa niewłaściwa, ale niepowoduje nieważności sakramentu. Tylko zatajenie ciężkich to powoduje

Data dodania: 2018-08-11 16:13:41, autor: kunka

Czy tylko Zastajenie ciezkiego grzechu powoduje nieważność spowiedzi ( pomijając 5 warunków dobrej spowiedzi )A np. Jeżeli popełniliśmy grzech lekki a wydaje nam się ze to jest ciężki I przy spowiedzi swiadomie zatajamy ten grzech który wydaje nam się ciezki . W rzeczywistości zatailismy grzech lekki ale my godzilismy sie zataic grzech ciezki ? Po jakimś czasie dowiadujemy się ze to był grzech lekki i co wtedy ? Spowiedz jest wazna czy nieważna ? A może tylko popełniliśmy grzech kłamstwa godząc się ze sklamiemy przy spowiedzi? To jest przykład wymyślony ale tak mi sie nasunal czy tylko przy grzechu ciezkim jest nieważna ? A co w takiej sytuacji ?
. Jeśli można zapytać na którym roku jesteś w seminarium? Pozdrawiam

Data dodania: 2018-08-11 20:43:54, autor: Rafal8473

W 5 warunkach spowiedzi jest coś takiego jak szczera spowiedź, więc bez żadnego zatajenia. Ale wiemy też, że nie musimy spowiadać się z grzechów lekkich. Dlatego jak tego grzechu nie wymieniłem nic złego się nie stało.

Na goły rzut oka widać, że ten przykład jest zmyślony, gdyż skoro zataiłem grzech w moim odczuciu ciężki spowiedź jest nie ważna. Ale skoro tak naprawdę był on lekki to spowiedź była brew temu co wcześniej myśleliśmy ważna - na pewno w oczach Boga. Ale jak mówię przykład nieprawdopodobny. I trochę zakręcony.

Obecnie jestem na urlopie. Wracam do seminarium w pażdzierniku 2019 roku. Po pierwszym roku musiałem dużo przemyśleć i na spokojnie rozważyć swoje powołanie.
Pozdrawiam

Data dodania: 2018-08-11 21:06:16, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź serdecznie Pozdrawiam

Data dodania: 2018-08-11 21:19:37, autor: Rafal8473

A ztym przykładem to kiedyś czytałem na forum o osobie która przyjmowała komunię św przekonana ze przyjmuję świętokradzka z grzechem ciezkim a faktycznie popełniła grzech lekki dlatego taki mi sie nasuna przykład

Data dodania: 2018-08-11 21:29:18, autor: Rafal8473

Ja unikam kartki, bo wiem jaki miało to na mnie wpływ - negatywny. Stąd tak to motywuję. Inni może mają inaczej. Dla mnie spowiedź była przez to czystym formalizmem, gdzie Bóg się gubił. Ważne było to by nic nie pominąć, w razie czego, bo może coś tam mogło być grzechem. Dlatego z tego zrezygnowałam.

Myślę, że jeśli ktoś przyjmuje Komunię z pełną świadomością grzechu ciężkiego, nawet jak takiego nie miał to popełnia świętokradztwo. Sumienie wyrzucało mu grzech ciężki, więc powinno się najpierw przystąpić do spowiedzi. Może się mylę. Ale tak mi się wydaję, bo liczy się tu świadomość. Sumienie może być zniekształcone itd, ale świadomość jest taka, nie inna.

Data dodania: 2018-08-11 22:16:25, autor: Kapturek

Oczywiście nie każdy musi lubić kartki i dla kogoś może wydawać się formalizmem. Dlatego wyrażając swoje zdanie powiedziałem że ani nie zalecam ani nie radzę ich nie używania. Każdy jest inny i niech on sam zadecyduje. A Bóg przecież się nie obrazi za naszą dokładność.

Poprzez świadomość zatajenia grzechu ciężkiego i potem przyjmowaną komunię popełnił świętokradztwo. Ale okazało się, że wcale nie był to grzech ciężki i chodzi mi o to, że dla Boga nie było to świętokradztwo, gdyż tak naprawdę zataił grzech lekki.
Świadomość jest ważna, ale spotkanie z miłującym Bogiem najważniejsze.
Sama też powiedziałaś że sumienie może być zniekształcone. Więc skoro wyrzucało nam że był to grzech ciężki a tak naprawdę lekki to nasza świadomość działała tak jak działała.

Data dodania: 2018-08-11 23:11:21, autor: kunka

Czyli z tego wynika ze jeżeli wydaje nam się ze popełniamy grzech a faktycznie nam się tylko wydaje to nie ma grzechu.... A np jeżeli się przed spowiedzia zastanawiamy czy popełniliśmy grzech ciezki czy lekki i stwierdzimy ze nie wiemy i pominiemy na spowiedzi ten grzech nie mając złych intencji. Po spowiedzi nie daje nam to spokoju i dowiadujemy się ze jednak był to grzech lekki wiec wszystko wporzadku spowiedz wazna i prawidłowa ... A co wtedy jakby grzech okazl się ciezki czy wtedy spowiedz jest nieważna? Nie było intencji zatajenia

Data dodania: 2018-08-12 13:25:30, autor: Rafal8473

Dlatego właśnie zalecam przy spowiedzi wymienianie wszystkich grzechów. Ja poprostu nie uznaje kategorii ciężki/lekki. Grzech to grzech i należy się z niego spowiadać.
Ponieważ nie było intencji zatajenia. Nie chciałem zataić grzechu ciężkiego spowiedź jest ważna, ale przy następnej powinno się to wyznać. Tak samo jak i w przypadku podanym wcześniej.

Intencja jest ważna i skoro idę do spowiedzi z intencją zatajenia jest wielce nie stosowne i oznacza brak szacunku do tego sakramentu. Należy a nawet musimy unikać takich sytuacji. Dlatego powinna się o tym wszystkim powiedzieć na następnej.

Data dodania: 2018-08-12 13:42:59, autor: kunka

Dziękuję za pomocną odpowiedź .
Bóg zapłać !!!

Data dodania: 2018-08-12 14:21:59, autor: Rafal8473