Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie odnośnie wyznania wiary

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam w domu piękne wyznanie wiary, na sztywnej kartce. Oczywiście nie jest to jedyny tekst tego wyznania w domu. W internecie też jest w wielu miejscach. Staram się dokładnie wszystko robić i właśnie tu moje pytanie. Jest fragment: "I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo". Tymczasem na mszy w kościele ksiądz (jak i wierni) mówią: "I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo". Wiem, że to praktycznie to samo, ale dlaczego zatem nie robić tego zgodnie z tym jak jest napisane? Czy to zbyt trudne?
Nie raz w kościele łapałem się na tym, że chciałem mówić prawidłowo, ale szybko się poprawiałem na tę wersję odwrotną. Skoro tak już musi być, to powinno się zmienić tę wersję pisaną i nie byłoby mojego pytania. Czy ktoś z Was to też zauważył? Być może w Waszych kościołach jest inaczej niż w moim?

Data dodania: 2018-08-17 21:54:18, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Obie wersje są prawidłowe. Tylko ty robisz problemy, że niby ludzie mówią nie właściwie. Ale tak nie jest, gdyż jest to forma poprawna. Mówimy "i zmartwychwstał trzeciego dnia" bo tak się przyjęło. Nikt nie będzie teraz zmieniał jednego zdania, które jest takie samo tylko zmieniona kolejność, bo ty stwarzasz problemy. Dzisia, w czytaniu na Mszy zmieniłem kolejność dwóch słów i co teraz?
Nie tylko w "twoim" jest tak.U mnie i w wielu parafiach jest tak. W seminarium też tak mówimy. My wierzymy w to, że zmartwychwstał trzeciego dnia i to wyznajemy w wyznaniu wiary nie ważne w jakiej kolejności. Więc nie szukaj problemu gdzie go nie ma. A skoro Tobie to przeszkadza bo jest nie prawidłowo to albo złóż skargę do biskupa (będą mieli niezły ubaw) albo zmień parafię.

Data dodania: 2018-08-18 08:36:43, autor: kunka

Twoja odpowiedź jest po prostu złośliwa. Nie mam zamiaru pisać do biskupa ani zmieniać parafii. Chciałem jedynie wiedzieć jak to jest w innych parafiach. Teraz już wiem i na zawsze wbije sobie do głowy zmienioną wersję, czyli przestawione wyrazy. Nie będę jednak niczego zmieniał w wersjach pisanych, które posiadam.

Podobna sytuacja jest z odmawianiem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Nauczyłem się modlić w ten powszechnie znany sposób: "Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Trafiłem jednak na koronkę w wersji audio, która razem z lektorem powtarzałem i tam końcowy fragment brzmiał inaczej: "... miej miłosierdzie dla nas i świata całego". Link aby było to wiarygodne - https://www.youtube.com/watch?v=VXID-YtxbbU
Mimo, iż tam jest też tekst podany, to słyszymy inną kolejność wyrazów.

Nie rozumiem dlaczego ktoś celowo przestawia te wyrazy, które przecież dobrze brzmią w wersji podanej w tekście.

Data dodania: 2018-08-18 11:11:05, autor: Bogusław

Nie nie jestem złośliwy tylko nie lubię szukania dziury w całym. I nikt Ci nie każe zmieniać wersji pisanej.

Z Koronką wiem jak jest i może się zdziwisz ale u mnie (i nie tylko) odmawiamy dwie. Zależy czy śpiewamy czy recytujemy.

Nie zgadzam się. Te zapisane nie brzmią tak dobrze. Osobiście wolę mówić: "i zmartwychwstał trzeciego dnia" "i całego świata. I nikt nie zrobił tego celowo. Zauważ, że mówimy to z pamięci, więc widocznie tak się nauczyliśmy. Ale skoro ty musisz być aż tak dokładny to nie moja wina. Nic Ci na to nie poradzę, że dwie formy są poprawne i dopuszczone do użytku sakralnego. Robili to mądrzejsi od nas.

Data dodania: 2018-08-18 11:30:38, autor: kunka

Przyjmuję zatem pokornie ten fakt, że mówimy inaczej niż piszemy i to jest normalne, bo tak się po prostu przyjęło.
Pozdrawiam Wszystkich.

Data dodania: 2018-08-18 16:13:43, autor: Bogusław