Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Chcialbym zapytac Jeżeli penitent sądzi,że zadośćuczynienie zawiera się tylko w sakramentalnej pokucie i nie wykonuje innego bo myśli,że nie musi to czy taka spowiedz jest ważna ? Czy można np po latach wykonać spóźnione zadoscuczynienie ?

Data dodania: 2018-08-26 17:17:43, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ale sakramentalna pokuta jest zadośćuczynieniem. Więc nie bardzo pojmuje twoje pytanie 😉. No chyba że skrzywdziliśmy drugiego człowieka, ale i wtedy spowiednik raczej zadaje pokutę odpowiednią do czynu. Np w ramach pokuty zadaje Ci abyś przeprosił daną osobę, albo żebyś w intencji tej osoby komunię przyjął
Spowiedź jest ważna

Data dodania: 2018-08-26 19:31:48, autor: kunka

Chodzi mi o taką sytacje np skrzywdzilismy blizniego ksiądz zadaje nam pokute nic nie wspomina o zadosuczynieniu blizniemu daje rozgrzeszenie odprawiamy pokute i wydaje się nam ze jest wszystko wporzadku skoro pokute odprawilismy a ksiadz nic wiecej nie mowil o taką sytuację chciałem zapytać. Czy nie trzeba zadośćuczynić bliźniemu ? Czy jak ksiądz nic wpomina to czy wszystko jest ok ?

Data dodania: 2018-08-26 21:10:00, autor: Rafal8473

Spowiednik może o tym przypomnieć, ale nie musi. Jego zadanie polega na udzieleniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty. To penitent ma zadbać o wypełnienie 5 warunków sakramentu.

Data dodania: 2018-08-26 21:51:50, autor: homine

Spowiedź jest ważna, bo pokutę odprawiłeś to znaczy zadośuczyniłeś.
Ponieważ w przypadku skrzywdzenia bliźniego, jeżeli widzimy swój błąd to chyba przecież przeprosimy no nie? Dlatego wystarczy pokuta. No chyba, że nie przeprosiliśmy to wtedy rzeczywiście pokuta nie wystarczy. Powinniśmy przeprosić, jeżeli chcemy zachować wszystkie warunki. Ale przeprosiny przed spowiedzią też się wliczają.

Data dodania: 2018-08-26 22:16:25, autor: kunka

Szukając w Internecie znalazłem ze:
Katechizmowe sformułowanie 5 warunków dobrej spowiedzi pokazuje modelowo czynności związane ze spowiedzią. 
Konieczny jest żal za grzechy, który może płynąć z miłości do Boga (żal doskonały), lub z lęku przed potępieniem lub innymi karami (żal niedoskonały). Drugim warunkiem ważności spowiedzi jest szczere wyznanie wobec kapłana wszystkich grzechów śmiertelnych „których są świadomi po dokładnym zbadaniu siebie"(KKK1456). Pozostałe są warunkami dobrej spowiedzi, ale nie warunkują jej ważności. Brak zadośćuczynienia lub wypełnienia pokuty nie czynią spowiedzi nieważnej. Natomiast odkładanie „w nieskończoność" wypełnienia pokuty jest po prostu kolejnym grzechem.

Data dodania: 2018-08-27 16:37:09, autor: Rafal8473

No tak. Zgadzam się z nauką Kościoła żeby nie było.

Ale sam się zastanów jaki jest sens chodzenia do spowiedzi bez zadośuczynienia, choćby przez zadaną pokutę? Wiec choćby dlatego można nazwać spowiedź nie ważną bez zadośćuczynienia, oraz dlatego że zaciągasz na siebie kolejny grzech.

Sakrament owszem był ważny więc możemy komunię przyjąć. Ale jeżeli nie odmówimy pokuty mamy grzech i znowu do spowiedzi

Data dodania: 2018-08-27 16:58:56, autor: kunka

No ale chyba jednak zadośćuczynienie to coś więcej niż zadana pokuta? Pytam bo sama ostatnio miałam takie wątpliwości. Dla mnie wcale sprawa zadośćuczynienia nie jest prosta. Kiedyś zawsze myślałam, że wystarczy tylko pokuta. Potem do mnie dotarło, że trzeba czegoś więcej. Rozumiem sytuacje gdy kogoś wprost obrazimy, pokłócimy się, wyzwiemy itp. - trzeba przeprosić. Ale za "lekkie" sprawy przeciw bliźnim też trzeba przeprosić? Co jeśli ta osoba o tym nie wie? - przecież wcale te przeprosiny mogą dla niej nie być miłe. To czasem może pogorszyć sytuację. Czy wystarczy wtedy za taką osobę się pomodlić, być dla niej pomocnym, dobrze o niej mówić?

Data dodania: 2018-08-27 16:41:18, autor: Kapturek

Kapłan po to zadaje pokute abyśmy mogli zadośćuczynić za grzech. Za "lekkie" sprawy względem bliźnich można przeprosić, ale nie trzeba. Wystarczy zrobienie dobrego czynu. Ale oczywiście można dodatkowo zadośćuczynić.

Data dodania: 2018-08-27 16:50:29, autor: kunka

Dzięki. ostatnio zaczęłam o tym za dużo myśleć. I już zastanawiałam się czy moje spowiedzi były ważne. Odgoniłam to. No i chciałam przepraszać za "głupoty".

Data dodania: 2018-08-27 16:56:42, autor: Kapturek