Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Czy popełniłam grzech ciężki?tatnio

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Od kilku lat leczę się na zaburzenia depresyjno-lękowe z natręctwami. Biorę leki przy których nie wolno pić alkoholu gdyż nasila ich działanie. Mimo to wypiłam ostatnio zupełnie świadomie dwa piwa. Czy popełniłam grzech ciężki?


Data dodania: 2018-09-04 12:54:35, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Skoro wiesz, że nie możesz bo bierzesz leki to dlaczego wypiłaś i to dwa?

Mówisz że było to w pełni świadome. Ale czy dobrowolnie wypiłaś? Jeśli tak popełniłaś grzech. Ale zastanawiam się jaka materia. Wydaje mi się że ciężka- bo skoro w pełni świadome i dobrowolne

Data dodania: 2018-09-04 15:48:12, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To jestem teraz przerażona, gdyż wcześniej też tak robiłam i piłam dużo więcej. Oczywiście spowiadałam się z tego ale nie raz jak wypiłam nawet więcej niż dwa piwa to przepraszałam Pana Boga i przystępowałam do Komunii Świętej. No i nie myślałam o tym w kategoriach grzechu ciężkiego... I co teraz mam z tym zrobić?

Data dodania: 2018-09-04 18:36:08, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Pójść do spowiedzi. Nic innego tu się nie da zrobić.
Napisałem, że wydaje mi się, tak to rozeznaje. Ale mi jeszcze daleko do wiedzy jaką posiadają księża.

Data dodania: 2018-09-04 18:50:35, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ale mam powiedzieć o tym ostatnim razie a do poprzednich nie wracać czy wracać?

Data dodania: 2018-09-04 19:08:19, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

A może ktoś jeszcze coś mi doradzi bo już się w tym gubię i zamartwiam...

Data dodania: 2018-09-04 19:18:58, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Wspomnij o tych ostatnich. W ten sposób rozwiejesz wątpliwości

Data dodania: 2018-09-04 19:22:45, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Pomimo tego że już się z tego spowiadałam tylko nie myśla£am o tym jako o grzechu ciężkim? Powiem szczerze że w niedzielę miałam przyjąć Komunię Świętą ale ze względu na to że już we wszystkim widzę grzech postanowiłam o to zapytać no i się doszukałam...

Data dodania: 2018-09-04 19:35:56, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Skoro nie uważałaś ani nie rozpoznawałaś tego jako grzech ciężki to takowego moim zdaniem nie popełniałaś. Do grzechu ciężkiego potrzebna jest świadomość. Więc fakt, że kiedyś mimo to przyjmowałaś Komunię nie jest istotny, bo nie miałaś świadomości. Więc Komunię były godne.

Też uważam, że trzeba tu dokładnie rozeznać. Najlepiej zapytać spowiednika. On jest lepszym źródłem niż forum.
No i ważne czy rzeczywiście te leki wchodzą w reakcję z alkoholem?Czasem mogą to być niebezpieczne reakcje a czasem tylko na ulotce ostrzegają, że nadmiar alkoholu wpływa na działanie leku. To zależy więc od leku. Ja brałam leki przeciwdepresyjne i czasem piłam. Nic się nigdy nie stało. Pewnie też nie powinnam, ale mała ilość nic nie robiła. Nie widziałam w tym grzechu, bo podobno te leki nie wchodziły w niebezpieczne reakcje z alkoholem. Na podstawie tej wiedzy czasem coś wypiłam.


Data dodania: 2018-09-04 20:46:59, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Bóg zapłać za odpowiedź, bo już wpadłam w panikę.

Data dodania: 2018-09-04 21:18:25, autor: grazyna2529

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica