Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: dlaczego masturbacja to grzech?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się, dlaczego Kościół uznaje masturbację za grzech? Gdzie w Biblii jest napisane, że nie można tego robić i wyjaśnione dlaczego. Wydaje mi się to nielogiczne. Całej Biblii nie przeczytałam, ale zdaje mi się, że nigdzie wprost nie zostało to wypowiedziane.

Data dodania: 2018-09-04 21:56:22, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Masz racje, że w Biblii nie ma mowy o masturbacji. Ale ona jest grzechem ponieważ powoduje zamknięcie się na relacje z drugim człowiekiem (nie tylko seksualne). Masturbacja ma to do siebie, że przez nią skupiasz się na sobie. Masturbacja jest też pewnym rodzajem seksu (byłem w szoku jak psycholog nazwała to seksem) a jak wiadomo, seks to dar Boży dany dla małżonków. Ja daje siebie żonie i na odwrót. Masturbacja również wypacza obraz seksu. Może na początku nam się nie wydawać, ale to, że dopuszczaliśmy się tego czynu może mieć negatywne skutki w małżeństwie.
Ona ma coś z postawy egocentrycznej.

Data dodania: 2018-09-04 22:07:22, autor: kunka

Nie do końca rozumiem. Jest zła, bo przez nią skupiasz się na sobie. W takim razie każda przyjemność jaką sami sobie gwarantujemy jak np. zasłużone wakacje czy pobyt w spa jest grzechem? Dużo nierozwiniętych oklepanych tekstów "zamyka na relacje, negatywne skutki w małżeństwie..", ale pytam o konkrety. Jaki skutki i w jaki sposób zamyka na relacje?

Data dodania: 2018-09-09 19:38:44, autor: magdamagda

Naprawdę mam Ci tłumaczyć jak zamyka na relacje? Na różne sposoby. Główny może być taki, że będziesz wolała to niż kontakt z mężem (tak się zdarza). Ale sposobów jest dużo. Wgl o czym ty mówisz. Serio porównujesz masturbacje do urlopu, pobytu w spa? Gratuluje naprawdę. Urlop, czy pobyt w spa nie powoduje zamknięcia się w sobie. Kożystasz z tego aby zregenerować siły. A masturbacją też regenerujesz siły?
Skutki, konkrety?
Masturbacja uzależnia, jest zniekształceniem seksu, który dla odmiany jest darem Bożym dla małżonków i tak dalej i tak dalej.

Ja mam problem z masturbacją i uwierz mi, nie masz pojęcia ile bym dał aby z tym skończyć.

Data dodania: 2018-09-09 20:29:04, autor: kunka

Według św. Tomasza z Akwinu czystość jest cnotą, która reguluje pożądanie seksualne i używanie przyjemności w sposób rozumny. Dzisiaj rozszerza się to pojęcie do właściwego wartościowania płci i zachowywania godności człowieka.

Masturbacja otwiera człowieka na przyjemność seksualną, a każde celowe wywoływanie podniecenia seksualnego poza relacją małżeńską jest grzechem, dlatego że godzi w naturę człowieka na dwa sposoby:
1) Traktuje przedmiotowo ciało (nie otwieram się na miłość lecz na doznania)
2) Uczestniczy w otwieraniu się na wyobraźnię, z której kreowane są myśli nieczyste, mające na celu uprzedmiotowienie człowieka.

Data dodania: 2018-09-09 20:32:40, autor: Tazel