Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Przygotowania do spowiedzi

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże

Chciałbym zapytać o przygotowania do spowiedzi mianowicie przygotowujemy się od ostatniej ważnej spowiedzi . Ja tak robię ale miałem kilka grzechow raczej lekkich choć do konca nie byłem pewny albo coś tam niedopowiedzialem z poprzedniej spowiedzi i tak zbytnio się nie przejmowalem pomyślałem że wszystko powiem od ostatniej spowiedzi z ktorej sie przygotowalem a dalej z poprzedniej spowiedzi to co mi sie przypomni przy spowiedzi to wyznam nie chciałem szukać na siłę bo zawsze by coś znalaz . Chciałbym zapytac czy mozna tak zrobić?
A drugie pytanie chodzi mi o pouczenie przy spowiedzi a mianowicie przy pouczenie od ksiedza jakoś strasznie mi myśli lataly i nie mogłem się skupic chciałem jak najszybcie dostać rozgrzeszenie i sie cieszyłem myslac ze zaraz będę miał odpuszone grzechy. Po czym dostalem rozgrzeszenie . I tak mi przyszla pozniej mysl czy te rozproszenia mogly by miec jakis wplyw na spowiedzi?

Data dodania: 2018-09-05 20:55:54, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Grzechów lekkich, których nie wyznało się na poprzedniej z powodu zapomnienia nie wyznaje się na kolejnej spowiedzi bo zostały odpuszczone. (A spowiednicy też tego nie lubią). Przygotowywujemy się od ostatniej spowiedzi. Nie wtrącajmy do tego grzechów już odpuszczonych.

Twoje rozproszenie nie miało wpływu na sakrament. Nie mamy wpływu na nachodzące nas myśli, rozproszenia.

Data dodania: 2018-09-05 21:06:52, autor: kunka

A jeżeli nie jesteśmy pewni grzechu z ostatniej spowiedzi czy byl lekki czy ciężki a nam sie przypomnial to co wtedy ?czy mozemy pominąć ?

Data dodania: 2018-09-05 21:24:16, autor: Rafal8473

Sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie. Do grzechu ciężkiego wliczają się:
1. Pełna dobrowolność
2. Pełna świadomość.
Skoro nie jesteśmy świadomi do końca to grzech jest lekki.
A poza tym, grzechu ciężkiego tak łatwo nie zapominamy. Zazwyczaj wywiera on spory wpływ na nas.
Ale jeżeli już ZAPOMNIAŁO się wyznać grzech ciężki to należy go wymienić na następnej spowiedzi.

Data dodania: 2018-09-05 22:18:29, autor: kunka

Dziękuję śliczne za odpowiedź ☺
Jeszcze chciałbym zapytać przy okazji a jezeli wyspowiadalem się z grzechu a po jakimś czasie przychodzi mi refleksja ze coś bym dodał w tym co powiedziałem kiedys albo coś bym zmienił jak powiedziałem albo jak mnie ksiądz zapytał to nie specjalnie ze stresu przekrecilem . Czy powinniśmy wracać przy na stępnej spowiedzi i próbować sprostować czy jednak nie zostawić to Bozemu Miłosierdziu.

Drugie pytanie
Kapłan po rozgrzeszeniu mówi Wysławiajmy Pana, bo jest dobry a mi sie jakoś nigdy głowy nie trzyma co mam odpowiedzieć i zdarza się ze kapłan odpowie za mnie Bo jego miłosierdzie trwa na wieki . A ja zanim zorjetuje sie to juz jest po spowiedzi Ale czasem tak jest ze kapłan po rozgrzeszeniu powie
Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju i tyle . Chciałbym zapytać czy ta formuła ma jakiś wpływ na spowiedź czy nie? Bo raz kapłan powie a raz nie a jak powie to znowu ja nieodpowiem bo mi się zapomni dlatego tak sie zastanawiam .

Data dodania: 2018-09-06 08:02:16, autor: Rafal8473

1. Zostaw to Bożemu miłosierdziu. Nie wracaj do ostatniej spowiedzi skoro była ważna- nie zataiłeś grzechu ciężkiego.

2. Na ważność spowiedzi składa się formuła rozgrzeszenia "Bóg Ojciec miłosierdzia... I ja odpuszczam"
My mamy szczerze wyznać grzechy, a w jaki sposób zależy od nas. Formułka jaką stosujemy jest tylko pomocą. Ja ją sobie trochę skróciłem i uprościłem. Mówię to aby Ci pokazać, że nie musisz pilnować się tej formułki.

Data dodania: 2018-09-06 08:24:04, autor: kunka

Ok. dziękuję serdecznie za pomocną odpowiedź☺Bóg zapłać!

Data dodania: 2018-09-06 09:23:37, autor: Rafal8473