Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Komunia

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam,kiedy byłem młodszy,sam w sumie nie wiem dlaczego,kilka razy brałem kawałek chleba i mówiłem formułke ’Oto Baranek Boży...’po czym go jadłem.Nie wiem czemu taką inscenizacje sobie robiłem.Czy było to grzechem?

Data dodania: 2018-09-09 07:23:31, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie ty pierwszy, nie ostatni. Ilu jest księży, którzy tak robili w dzieciństwie? Nie jest to grzech. Sam tak robiłem i znam inne osoby, które tak robią. Czemu tak jest? Nikt tego nie wie

Data dodania: 2018-09-09 09:19:10, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź,ja tak robiłem,bo chyba uznawałem,że każdy chleb może być symbolem Chrystusa bo jest to dar od Boga a Chrystus jest życiem tak jak i chleb kojarzy się z życiem,a że nie byłem w łasce uświęcającej i w kościele nie przyjmowałem komunii to w domu takie coś robiłem,jeszcze byłem wtedy zafascynowany protestantyzmem,ale na szczęście już zmądrzałem.Jeszcze przeczytałem ostatnio,że jeśli ktoś sam próbował odprawiać Msze Świętą to rozgrzeszenia może tylko biskup udzielić i zaczołem o tym myśleć,ale no przecież ja nie chciałem Mszy odprawiać,mówiłem ten fragment i nie jestem pewien czy ’Bierzcie i jedzcie ...’ teżnie miałem złych intencji i raczej nie myślałem że to mogłoby być grzechem.Teraz żaluję że takie coś w ogóle robiłem.Czyli nie muszę się z tego spowiadać?

Data dodania: 2018-09-10 04:02:21, autor: Daniel44

Odprawianie Mszy św będzie grzechem, ale wtedy gdy robimy to na poważnie- ze wszystkimi gestami jakich kapłan stosuje, używając przedmiotów do tego potrzebnych i co najważniejsze robiący to w zastępstwie za udział fizyczny we Mszy św (czyli nie pójdę do Kościoła bo sam odprawie) i z udziałem osób trzecich. To wtedy rzeczywiście poważna sprawa.

Dla spokojnosci sumienia wspomniał bym o tym, z naciskiem na to dlaczego to robiłeś. Ale ja w tym nie dostrzegam grzechu. Zrób to co będzie Ci podpowiadało sumienie

Data dodania: 2018-09-10 09:09:53, autor: kunka

Sumienie mi chyba podppwiada,że to nie był grzech ciężki bo nie miałem złych intencji,nie chciałem w żaden sposób znieważyć Eucharystii i nawet z tego co pamiętam nie myślałem,że to mógłby być grzech,dziękuję za pomoc

Data dodania: 2018-09-10 20:37:18, autor: Daniel44

Dlatego zostaw to już. Skup się na dniu dzisiejszym.

Data dodania: 2018-09-10 20:59:52, autor: Tazel

Bo nie był to grzech ciężki. Tazel ma racje. Skoro sumienie podpowiada Ci to co już mówiłem to zostaw to.

Data dodania: 2018-09-10 21:46:35, autor: kunka