Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: 4 przykazanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczesc Boze !Chciałbym zapytać jeszcze o przykazanie czij ojca i matkę swą. czy takie kometowanie do zony złych zachowan swoich rodzicow może to przykazanie łamać . Np stwierdzilem do zony ze ciezko by bylo znimi mieszkac ze moj tata to starszy czlowiek i ma swoje przyzwyczajenia i ma ciężki charakter itd czy takie mówienie o rodzicach do zony może być grzechem ciężkim? Czy jednak żona to najblisza osoba i można znia rozmawiać na temat rodziców nie Popelniajac grzechu.?

Data dodania: 2018-09-07 06:53:26, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie to nie grzech. Po pierwsze nie mówiłeś tego do obcej osoby tylko do żony, z którą od momentu ślubu tworzycie jedno ciało. Po drugie nie mówiłeś o ich słabościach, a o tym, że twój tata ma pewne przyzwyczajenia (każdy ma), ma ciężki charakter. To tylko ogólniki, dlatego nie są złamaniem 4 przykazania

Data dodania: 2018-09-07 08:25:15, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź . Chciałbym jeszcze zapytac Wywoływanie podniecenia jest grzechem . A jak myślisz miałem taką sytuację . Odmawiam nabożeństwo 3 Zdrowas Maryjo o nie popelnienia grzechu ciezkiego i te moje wątpliwości sie zmniejszyly grzech lekki czy ciezki . Przyszła myśl ze pod wplywem tej modlitwy jestem chroniony od grzechu ciezkiego i tak pomyślałem przez chwile że spróbuję wywołać podniecenie i tak jestem chroniony I zrobiłem tak zaczelem myslec o podnieceniu i jak sie zorjetowalem ze zaczynam odczuwać coś to szybko zrezygnowałem i sie przestraszylem ze mogłem popełnić grzech ciezki. (Głupie to ale szatan chyba podsunął mi taką głupią myśl ). To wszystko trwało chwilę jak sie zorjetowalem to przerwalem eksperyment. Jak się Tobie wydaje czy takie wywołanie podniecenia jak opisałem może być grzech ciężki?

Data dodania: 2018-09-08 17:05:17, autor: Rafal8473

Nistety, ale to grzech, który moim zdaniem powinieneś wyznać na spowiedzi. Eksperymenty są nie bezpieczne to po pierwsze. Po drugie wywoływanie podniecenia "bo jestem chroniony" jest wystawianiem Boga na próbę. A tego nie wolno robić. I po trzecie czy to eksperyment czy nie postanowiłeś wywołać podniecenie, a jak sam powiedziałaś jest grzechem. Po czwarte, choć szybko przestałeś to jednak i tak chciałeś to zrobić. A sama próba jest już grzechem. Najlepsze wyjście to przystąpić do spowiedzi.

Ps. Ale szacun za umiejętność przerwania. Ja nie umiem.

Pozdrawiam i błogosławionej niedzieli Ci życzę ☺

Data dodania: 2018-09-08 18:41:54, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź. Również życzę miłej niedzieli

Data dodania: 2018-09-08 20:03:46, autor: Rafal8473

Naszła mnie taka myśl mamy naborzenstwo 3 razy Zdrowas Maryjo jeżeli odmawiamy rano i wieczorem otrzymujemy łaskę niepopelnienie w tym dniu lub nocy grzechu ciezkiego. Ja odmowilem poboznie to nabożeństwo i za kilka godzin były te wydarzenia które wcześniej pisałem . Jeżeli faktycznie popelnilem grzech ciezki to czemu obietnica niepopelnienia grzechu ciezkiego tu niezadzialala? Maryja zawsze dotrzymuje obietnic więc coś by się tu niezgadzalo. (Czym więcej staram się przypomnieć tym bardziej nie wiem jak to było , może była to jakaś pokusa )wiem ze najlepiej do spowiedzi ale 3 raz iść w ciogu 10 dni to trochę za często zmęczony jestem psychicznie trochę tymi ciaglymi wątpliwościami .Dlatego to nabożeństwo 3 razy Zdrowas Maryjo zaczelem liczac na obietnice niepopelnienia grzechu ciezkiego (szatan zawsze wprowadzi watpliwosci )Choć ostatnio mi mówił ksiądz na spowiedzi ze jak będę miał wątpliwość to on weźmie to na siebie i żebym szedł do komunii tylko akt zalu wcześniej zrobił i przy następnej spowiedzi wyznał dany grzech. Tylko troche mam obawy zeby sie nie pomylic przy tych watpliwosciach dlatego wacham sie stosowac tej podpowiedzi ksiedza .

Data dodania: 2018-09-08 22:48:52, autor: Rafal8473

Przyznam Ci szczerze, że też mnie takie rzeczy dziwią. Przecież oprócz modlitwy o czystość (to te 3 razy Zdrowaś) mówi się aby podczas pokus odmówić egzorcyzm własny albo zrobić znak krzyża. Robiłem tak i gucio. I może po prostu jest tak, że oprócz pokusy odczuwamy chęć do nie zachowania czystości to nie pomaga. U Ciebie jest jeszcze to, że ty eksperymentowałeś. Czyli wystawiałeś Boga na próbę- w takim przypadku to nie będzie działało.

3 razy w ciągu 10 dni no to może męczyć. Ja też mam podobnie. A czasami to nawet po 2 dniach muszę iść. Nie chwale się tym, jest to ciężkie (tym bardziej że ks u którego lubię się spowiadać przebywa w szpitalu). Może taki nasz los - częsta spowiedź.

Co do tych wątpliwości.to spróbuj dostosować się do propozycji kapłana.

Data dodania: 2018-09-09 00:03:59, autor: kunka

Wiesz 3 razy Zdrowas Maryjo uchroni przed popełnieniem każdego grzechu ja odprowialem to nie myślałem ani eksperymetowac ani nic. Więc od tego grzechu teoretycznie też powinna uchronić ta modlitwa. A co do tego experymetowania to sam nie zdawałem sobie sprawy ze popełniał grzech dopiero jak napisałeś. Być może mogło być świadomość Bożej ochrony.
A co do tych watpliwosci to można skorzystać ale jak ktoś nam powie że to grzech to już nie ma watpliwosci. Wiesz ja dalej mam wątpliwości bo piszę i pytam i wtym wypadku jak ci się wydaje moglbym skozystac z tej rady od ksiedza czy to raczej się nie kwalifikuje bo to ewidentny grzech.

Data dodania: 2018-09-09 07:18:07, autor: Rafal8473

"Przyszła myśl ze pod wplywem tej modlitwy jestem chroniony od grzechu ciezkiego i tak pomyślałem przez chwile że spróbuję wywołać podniecenie i tak jestem chroniony "
Sam to napisałeś.
Wiem, że modlitwa o czystość chroni od każdego grzechu, ale nie musi we wszystkich przypadkach. Jakbyś sam nie szukał podniety do niczego by nie doszło.
Ta modlitwa chroni nas, gdy nie robimy innych różnych rzeczy służących grzechowi, gdy nie chcemy robić tych rzeczy

Data dodania: 2018-09-09 09:15:42, autor: kunka

Dobrze A jeżeli np zastanawiałem się i chciałem otworzyć później sytacje jak to było itd. Zagłębiem sie w to myślenie jak ta sytacje wyglądała i poczułem jakieś podniecenie szybko się wycofalem bo nie miałem zlej intencji . Czy takie odtwarzanie żeby sprawdzić czy to grzech analizowanie to też grzech ciezki ?

Data dodania: 2018-09-09 09:38:44, autor: Rafal8473

W tym przypadku nie chciałeś eksperymentować. Nie szukałeś podniety. Chciałeś tylko na spokojnie przemyśleć jak to było. Nie twoja wina, że twój organizm odpowiedział podnieceniem, że uznał to za podniecenie. Musisz umieć rozdzielać podniete spowodowaną "bo chcę sprawdzić" a "analizowaniem na spokojnie tego co zaszło"

Ja mam tak, że odczuwam podniecenie podczas głupiej niewinnej komedii. I co mam teraz nie oglądać bo zgrzeszę? Ja tego nie chciałem. Chciałem obejrzeć fajny film, który dozwolony jest od 12 lat.

Więc ty tesz musisz umieć rozróżniać. Bo jeśli sam szukasz podniecenia (wiesz co cb podnieci) to grzech, a jeśli przy innych okolicznościach samych z siebie już nie.

Data dodania: 2018-09-09 09:49:33, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź rozumiemie o co chodzi☺ mam jeszcze takie nietypowe pytanie czasem nachodzą mnie różne myśli pomyślę a później zastanawiam się czy to grzech.miałem problem na który nie mogłem znalesc odpowiedzi bardzo mnie to meczylo poszedłem wiec do spowiedzi siedział młody ksiądz i tak jakoś watpilem ze będzie znał odpowiedź(ja się tyle mecze i nie moge znaleźć odpowiedzi )wkoncu pomyslale ze mu wszystko powiem ze szczegółami to napewno nie będzie znał odpowiedzi ( liczyłem bardziej na współczucie bo byłem umeczony tym problemem i chciałem żeby ksiądz nie wiedział odpowiedzi tylko mi wspolczol ze taki trudny problem i ze nie tylko ja ale i ksiadz nie znal odpowiedzi) .pomyliłem sie Duch swiety zadzialal i dostalem bardzo mądra odpowiedź od tego młodego ksiedza która rozwiązała w jednej chwili mój problem ☺ głupio mi było po tym wszystkim bo mamy naprawdę bardzo mądrych księży. Czasem mi sie przypomina ta historia i sie zastanawiam czy aby takie moje nastawienie wtedy nie było grzechem . ?

Data dodania: 2018-09-09 13:37:16, autor: Rafal8473

Ksiądz po to studiuje 6 lat aby rozumieć i wiedzieć. Twoja postawa nie była wtedy odpowiednia, ale nie była też grzechem.

Data dodania: 2018-09-09 14:03:58, autor: kunka

Dziekuje serdecznie za pomoc i poświęcony czas . Bóg zapłać ☺

Data dodania: 2018-09-09 16:34:43, autor: Rafal8473