Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Męcząca myśl

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Byłem w tamtym tygodniu u spowiedzi wziąłem książeczkę i w kościele sie przygotowalem . ( rachunek sumienia ,żal za grzechy , i mocne postanowienie )wydaje mi się ze dobrze się przygotowałam . Po spowiedzi zeczelo mnie męczyć natretna myśl czy przed przystąpieniem miałem postanowienia poprawy(więc na wszelki wypadek po spowiedz postanowiłem poprawe) , po jakimś czasie ta myśl przybrała na sile i doszło jeszcze pytanie czy był żal za grzechy czy po rachunku sumienia odrazu do spowiedzi nie poszlem. Wydaje mi sie ze dobrze się przygotowalem do spowiedzi tylko nie wiem czemu mnie ta myśl natrena meczy i mam watpliwosci. Czym bardziej sobie chce przypomniec jak to było tym bardziej się w tych myślach glubie i sie nakrecam .Boje się zagłębiać w ta myśl bo wkoncu sobie wmuwie ze nieprzygotowany poszedłem do spowiedzi i spowiedź była nieważna.Wydaje mi sie ze to jest jakaś forma natrectwa a dobrze się przygotowalem Co mam zrobić z tą myślą? W kościele wątpliwości roztrzyga się na korzyść peniteta. Czy w tym wypadku mogę porzucić tą myśl traktując ja jako wątpliwości i przyjąć na korzyść swoją ze ta myśl to natrectwa a wszystko dobrze było w przygotowaniu ? Bardzo prosił bym o pomoc meczy mnie to a ciężko mi spojrzeć na tą sytacje obiektywnie .

Data dodania: 2018-09-10 11:59:49, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Zostaw tą myśl. Myślę, że jakby rzeczywiście było tak, że poszedłeś nie do końca przygotowany to byś o tym doskonale wiedział. Byłbyś po prostu pewny tego a nie miał wątpliwości. Ja też często łapię się na wątpliwościach co do ważności spowiedzi, a przecież żałowałem za grzechy i nie zataiłem zadnego ciężkiego

Data dodania: 2018-09-10 12:41:39, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź. Być może to zagrywka szatana bo czym bardziej się chce wyjaśnić tym wieksze sa watpliwosci i niepokój.A tam gdzie niepokój tam zawsze jest szatan . Teoretycznie zapytam jeżeli zostawię ta myśl i gdybym się pomylił to co wtedy ? Choć mało prawdopodobne ale co wtedy jeżeli by się tak zdazylo?
Czy jezeli faktycznie zapomniał bym postanowić poprawę przed spowiedzia czy mozna to zrobić po spowiedzi ? Bo umnie w książce jest napisane po spowiedzi mocne postanowienie poprawy. ?

Data dodania: 2018-09-10 13:13:53, autor: Rafal8473

Trochę źle rozumiesz sakrament Pokuty. Postanowienie poprawy oznacza to, że nie chce tego grzechu i chcę się jakoś poprawić. Np właśnie modlitwa o czystość. Jest to po spowiedzi, ale przystępujesz już z myślą o poprawie. Przecież mowimy "obiecuję poprawę". Żal za grzechy to nie odnowienie tego co jest podane w modlitewniku. To jedna z form WZBUDZENIA w sobie tego żalu za grzechy. Jeżeli nie odmowisz tej podanej formułki zwanej żalem nie oznacza że nie żałujesz. Nie wpływa na ważność sakramentu jeżeli żałujesz że zgrzeszyłeś (w sercu)

Jeżeli ktoś nie przystąpił do spowiedzi z pragnieniem spowiedzi czyni ten sakrament nie godnym - wykrada rozgrzeszenie.
Po spowiedzi możesz postanowić sposób, formę tej poprawy. Np. Kazdego dnia będę czytał fragment Pisma Św, będę modlił się o czystość i tak dalej. Na tym polega postanowienie poprawy. I takie możesz uczynić po spowiedzi. Ale do spowiedzi musisz przystąpić z pragnieniem poprawy.

Data dodania: 2018-09-10 14:20:04, autor: kunka

Rozumie a jezeli odmowimy pośpiesznie formulke "zalu za grzechy " z ksiazeczki przed spowiedzia i szczerze przystapimy do spowiedzi to taka spowiedź jest ważna? Miałem taką sytuację odmowilem szybko z książeczki zal za grzechy ksiądz siedział w konfesjonale chciałem jak najszybciej mieć to za sobą po przeczytaniu zaraz przystąpiłem szczerze do spowiedzi mogła być w takim przypadku spowiedź nieważna ?

Data dodania: 2018-09-10 16:59:51, autor: Rafal8473

Widocznie nie zrozumiałeś tego co powiedziałem. Żal za grzechy podawany w książeczkach ma w nas wzbudzić prawdziwy żal. Jeżeli przystępujesz do spowiedzi załując za grzechy bez odmówienia tego książkowego spowiedź jest ważna.
Pospieszne odmawianie też nie ma wpływu

Data dodania: 2018-09-10 17:33:33, autor: kunka

Rozumie o co chodzi minelo troche czasu to sam juz nie wiem jak to było z tym moim żalem za grzechy . A jeżeli np popełniamy grzech i żałujemy zaraz to czy możemy zaliczyć to do żalu za grzechy czy jednak musi być zal przed samą spowiedzia. Głównym powodem gdy szlem do spowiedzi to była utrata łaski uswiecajacej smutno mi było i zalowalem ze nie moge przyjąć komuni świętej i chciałem jak najszybciej odzyskać łaskę uswiecajaca. Czy taka postawa może być zaliczona do żalu za grzechy czy to raczej nie ?

Data dodania: 2018-09-10 20:40:20, autor: Rafal8473

Oczywiście. Ty masz, każdy ma iść do spowiedzi z żalem za grzechy. NIE ROBI SIĘ ŻALU ZA GRZECHY. Powtarzam Ci już to któryś raz z kolei. Jeżeli żałujesz swoich grzechów i z tą postawą przystępujesz do spowiedzi to jest ważna i godna

Data dodania: 2018-09-10 21:44:28, autor: kunka

Dziekuje ślicznie za odpowiedź . Serdecznie pozdrawiam Bóg zapłać ☺

Data dodania: 2018-09-10 21:56:21, autor: Rafal8473

Jeszcze chciałbym zapytać idę do spowiedzi popełniłem dany czyn który nie wiem czy grzech ciezki lekki albo wcale . Ciężko za grzech żałować ktory nie wiem czy wogole jest grzechem .myślę się zapytać Przy spowiedzi dowiaduje sie ze to raczej grzech lekki później żałuję za ten grzech podczas rozgrzeszenie .jak powinniśmy żałować za grzech który nie jesteśmy pewni ?czy sama postawa wystarczy ze zalujemy za pozostale grzechy ktorych jestesmy pewni ?

Data dodania: 2018-09-10 22:51:03, autor: Rafal8473

Jak grzech był lekki to myślę, że wystarczy żal za inne grzechy. Zresztą sama spowiedź jest już takim żalem. Przystępuje bo brzydze się tego co zrobiłem, pragnę znowu być czystym. Jeżeli spowiedź była bez żalu za grzechy to nie będzie nam to dawało spokoju. Ja tak miałem dwa miesiące temu. Nie wiem czemu poszedłem. Nie chciałem poprawy, a o żalu -tym prawdziwym mowy nie było. Dzień po tym wszystkim znowu zgrzeszyłem, ale żal nabrał na sile, uważałem siebie za człowieka, który nie powinien dostać rozgrzeszenia. Szybko okazało się co jest grane. Odezwała się poprzednia spowiedź.
Więc jeżeli spowiedź jest nie ważna to Bóg się upomni ☺

Data dodania: 2018-09-11 09:56:34, autor: kunka

Dziękuję ślicznie za odpowiedź bardzo mi pomogles pozdrawiam ☺

Data dodania: 2018-09-11 10:07:01, autor: Rafal8473

Cieszę się ☺
Również pozdrawiam

Data dodania: 2018-09-11 12:50:37, autor: kunka