Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: czym jest stan łaski uświęcającej?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Popełnienie jednego grzechu ciężkiego sprawia, że nie można przyjąć Komunii świętej. A tylko bycie w stanie łaski podczas śmierci "gwarantuje" nam zbawienie. W takim razie na przykład zjem mięso w piątek, a w sobotę umrę to trafię do piekła?
Drugie pytanie: skąd wiedzieć które grzechy są ciężkie, tj. uniemożliwiają przyjmowanie Komunii

Data dodania: 2018-09-14 00:45:17, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jest jeszcze czyściec☺
Czy Bóg, który jest miłością posłał do piekła kogoś, kto zgrzeszył i nie miał już możliwości spowiedzi? Oczywiście, że nie. On patrzy na wszystkie okoliczności. Jest sprawiedliwy i miłosierny. Nie wysyła do piekła bo ktoś nie mógł się wyspowiadać przed śmiercią

Do drugiego pytania masz linka:
http://www.teologia.pl/m_k/zag06-4g.htm

Data dodania: 2018-09-14 09:11:10, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

ale jeśli zgrzeszył i miał możliwość się wyspowiadać, a tego nie zrobił

Data dodania: 2018-09-14 21:54:46, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Powtarzam, że nikt z nas nie jest Panem Bogiem. On nie potępią człowieka. Nie jest sędzią, który czycha na nasze potknięcie. Patrzy na nas z miłością i nas nią obdarza. Również, tego który nie wyspowiadał się jeszcze z grzechu- mimo, że miał możliwość. Czy zostanie wtedy zbawiony? Nie wiem, ale na pewno nie będzie potępiony

Data dodania: 2018-09-14 22:40:22, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

1) Jeżeli człowiek nie zostanie potępiony to zostanie zbawiony i odwrotnie.
2) Wszyscy, którzy osiągają czyściec mogą być pewni swojego zbawienia.
Czyściec nie jest "trzecią opcją".

Człowiek, który nie jest odpowiednio przygotowany, by od razu trafić do Nieba, ale umiera w stanie łaski uświęcającej trafia do czyśćca. Na przykład jeżeli taki człowiek ma nieodpokutowany grzech, z którego został rozgrzeszony.
3) Jeżeli ktoś umrze w stanie grzechu ciężkiego to zostanie potępiony. (KKK 1033)

Data dodania: 2018-10-14 23:26:08, autor: PrzemyslawP

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

"W takim razie na przykład zjem mięso w piątek, a w sobotę umrę to trafię do piekła?"
Śmieszny ten grzech, bo cóż to znaczy nie jeść mięsa w piątek dla ludzi, którzy w ogóle go nie jadają? Przecież teraz jest taki trend, aby jeść tylko produkty roślinne.
Odnośnie mnie, to jadam produkty mięsne i bardzo pilnuję się w piątki, aby ich nie jeść. Kiedyś jak odśnieżałem chodnik w piątek i trochę brakowało mi sił, to zjadłem kawałek gorzkiej czekolady, aby mieć "power". Wtedy to w rozmowie z przechodzącą obok sąsiadką powiedziałem w krótkiej rozmowie, że musiałem się posilić czekoladą aby mieć siły. Ona na to, że przecież to grzech jeść czekoladę w piątek. Głupio mi się zrobiło. :(

Data dodania: 2018-10-28 11:20:30, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ale od kiedy jedzenie czekolady w piątek jest grzechem? Wystarczy że nie jesz mięsa. Post piątkowy ma na celu wyrzeczenia się czegoś dla Jezusa. Lubię mięso, więc w piątek go nie jem. A nie wyrzeczenia się wszystkiego.
Co do ludzi, którzy nie jedzą mięsa wgl - to oni w tym przypadku wybierają inne wyrzeczenie.

Data dodania: 2018-10-28 12:51:38, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Też byłem w sumie zażenowany, że nie bardzo wiedziałem co odpowiedzieć tej starszej ode mnie sąsiadce.
W każdym razie mięsa nie jadam w piątki ale i tak uważam, że to nie wystarczy. No cóż jesteśmy tylko ludźmi. Akurat dziś w niedziele u sąsiada prace w domu idą pełną parą. Ktoś na dworze niemal od rana do tej pory tnie na maszynie jakieś deski podłogowe i nic sobie z tego nie robi, że to jest dzień święty (a jest już po 20 - tej).

Data dodania: 2018-10-28 20:21:08, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Znaczy, jeżeli dla Ciebie nie jedzenie mięsa w piątek jest za małym wyrzeczeniem to możesz coś dorzucić do tego. Akurat ta forma wyrzeczenia jest u nas przyjęta zwyczajowo, ale nie znaczy, że jedyną. Chcesz jeszcze czegoś się wyrzec dla Jezusa to to zrób. Ale pamiętaj też, że nie ważna ilość, a intencją, powód.

Data dodania: 2018-10-28 21:49:08, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Kunka, nie czepiaj się mnie. Odniosłem się tylko do tematu. Skoro chcesz rozszerzyć dyskusję, to przytoczę ci inny przypadek. Kobieta podczas spowiedzi świętej zaczęła narzekać, że mąż nadużywa alkoholu, że przez to w domu ma ciągle problem z tym problemy, że już nie ma siły. A co na to odpowiedział jej ksiądz? Domyśl się sama.

Data dodania: 2018-10-29 09:57:10, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ja się Ciebie nie czepiam. Tylko wyjaśniam, że jak chcesz to możesz podjąć jeszcze dodatkowe wyrzeczenie. Sam powiedziałeś, że dla Ciebie nie jedzenie mięsa to za mało i ok. Nikt tego nie będzie krytykował. Chciałem tylko powiedzieć, że masz prawo do dodatkowych. Więc nie rozumiem twojego oburzenia. Ja nie miałem zamiaru się czepiać ani nic. Uznałem po prostu za stosowne wyjaśnić.
Ale jeżeli uznałeś to za czepianie się to przepraszam.

Data dodania: 2018-10-29 10:10:48, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ok, przeprosiny przyjęte. To faktycznie nie Ty się mnie czepiasz a ta moja sąsiadka, która zarzuciła mi zjedzenie kliku kostek czekolady w piątek. Mięsa w piątki nie jadam, bo poszczę jak wielu katolików.

Data dodania: 2018-10-29 15:10:44, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

No i na tym się skup. A sądiadkę olej. Ile jest takich, że "modli się do figury, a diabła ma za skórą"

Data dodania: 2018-10-29 17:07:29, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czy chcesz przez to powiedzieć, że nieznana Ci sąsiadka jest "z takich, że "modli się do figury, a diabła ma za skórą""?

Data dodania: 2018-10-29 21:31:55, autor: PrzemyslawP

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Powiedziałem, że wiele jest takich. Nie znam tej sąsiadki więc wyraziłem opinię ogólną. A tu chodziło oto, że czepia się innych i wprowadza w błąd.
Tyle w tym temacie

Data dodania: 2018-10-29 21:40:09, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Dziękuję za odpowiedź.
Sąsiadka wprowadza w błąd być może po prostu dlatego, że sama jest w błędzie.

Data dodania: 2018-10-29 21:55:14, autor: PrzemyslawP

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

"Modli się pod figurą..." ma być. Wtedy się rymuje. Co się zaś tyczy tej sąsiadki, to bardzo poczciwa osoba.:)

Data dodania: 2018-10-29 22:20:17, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica