Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: czym jest stan łaski uświęcającej?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Popełnienie jednego grzechu ciężkiego sprawia, że nie można przyjąć Komunii świętej. A tylko bycie w stanie łaski podczas śmierci "gwarantuje" nam zbawienie. W takim razie na przykład zjem mięso w piątek, a w sobotę umrę to trafię do piekła?
Drugie pytanie: skąd wiedzieć które grzechy są ciężkie, tj. uniemożliwiają przyjmowanie Komunii

Data dodania: 2018-09-14 00:45:17, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jest jeszcze czyściec☺
Czy Bóg, który jest miłością posłał do piekła kogoś, kto zgrzeszył i nie miał już możliwości spowiedzi? Oczywiście, że nie. On patrzy na wszystkie okoliczności. Jest sprawiedliwy i miłosierny. Nie wysyła do piekła bo ktoś nie mógł się wyspowiadać przed śmiercią

Do drugiego pytania masz linka:
http://www.teologia.pl/m_k/zag06-4g.htm

Data dodania: 2018-09-14 09:11:10, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

ale jeśli zgrzeszył i miał możliwość się wyspowiadać, a tego nie zrobił

Data dodania: 2018-09-14 21:54:46, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Powtarzam, że nikt z nas nie jest Panem Bogiem. On nie potępią człowieka. Nie jest sędzią, który czycha na nasze potknięcie. Patrzy na nas z miłością i nas nią obdarza. Również, tego który nie wyspowiadał się jeszcze z grzechu- mimo, że miał możliwość. Czy zostanie wtedy zbawiony? Nie wiem, ale na pewno nie będzie potępiony

Data dodania: 2018-09-14 22:40:22, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

1) Jeżeli człowiek nie zostanie potępiony to zostanie zbawiony i odwrotnie.
2) Wszyscy, którzy osiągają czyściec mogą być pewni swojego zbawienia.
Czyściec nie jest "trzecią opcją".

Człowiek, który nie jest odpowiednio przygotowany, by od razu trafić do Nieba, ale umiera w stanie łaski uświęcającej trafia do czyśćca. Na przykład jeżeli taki człowiek ma nieodpokutowany grzech, z którego został rozgrzeszony.
3) Jeżeli ktoś umrze w stanie grzechu ciężkiego to zostanie potępiony. (KKK 1033)

Data dodania: 2018-10-14 23:26:08, autor: PrzemyslawP

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica