Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Kilka nurtujących pytań.

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Drodzy forumowicze, bardzo proszę o wyjaśnienie mi kilka nurtujących kwestii. Mianowicie byłam dzisiaj do spowiedzi po dłuższej przerwie, (nareszcie!) wyznałam swoje grzechy i miałam do księdza kilka pytań. Kapłan, który spowiadał bym w starszym wieku i nie udzielił mi jak mi się wydaje konkretnych odpowiedzi, po za tym nie dokładnie go zrozumiałam, dlatego postanowiłam tutaj na forum opisać to, co mnie dręczy:

1. Czy jeżeli byłam u spowiedzi, wyznałam swoje grzechy (nie mając żadnej intencji zatajenia)i podczas nauki księdza przypomniał mi się jeszcze jeden grzech, lecz go już nie wyznałam, to czy spowiedź była ważna?

2. Odkąd pamiętam słucham rapu. To gatunek muzyki, który jest dla mnie motywacją, dodaje sił. Słucham go dla przekazu, a nie dla przekleństw, czy jakichś występujących w utworze negatywnych wątków (np. zachęcania do palenia marihuany w jednym wersie pewnego utworu) Czy w takim razie grzeszę, jeśli słucham rapu nie zgadzając się z pewnymi treściami jakie się w nim pojawiają, tylko słucham go dla pozytywnego przekazu?

3. Z przyzwyczajenia, w nerwach wymawiam na daremno imienia Pana, oraz świętych. Czy jest to grzech ciężki?

4. Mam konto na YT. Jednak podaję się za inną osobę i w innym wieku, lecz robię to dla własnego bezpieczeństwa. Czy to coś złego?

5. Dziś przede mną stała pewna para. Podczas mszy rozmawiali, co mnie zirytowało. Na dodatek na znak przekazania sobie znaku pokoju zamiast normalnie jak wszyscy podać sobie ręcę, oni pocałowali się. Dla mnie to niestosowne Czy moja irytacja tymi sytuacjami była grzechem?

6. Czy oglądanie przeróbek w internecie jest zaliczanie do grzechu? Wiadomo, padają tam różne teksty, ale skoro nie ma to na mnie żadnego wpływu, to czy kwalifikuje się jako grzech?

7. Czy w sytuacji, kiedy spowiednicy podczas spowiedzi doradzali mi jak postępować, a ja tak nie postąpiłam, to jest to grzech? (to były różne sytuacje: jeden spowiednik proponował mi spowiedź z kartki, drugi w kontekście grzechu nieczystości pójście do psychologa, a trzeci modlitwę we wszystkich momentach, nawet trwania w grzechu)

8. Kilka lat temu ktoś bardzo mnie skrzywdził. Przeżyłam próbę gwałtu i do dziś wszystko pamiętam. Nienawidzę tego człowieka, przedtem był mi jak brat. Czy poprzez swoje emocje popełniam grzech? Innym staram się wybaczać.

9. Czy jeśli nie upomnę kogoś, że źle czyli, to automatycznie grzeszę?

Dziękuję z góry za pomoc!

Data dodania: 2018-09-16 14:24:13, autor: klaudia9995

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

1. Spowiedź jest ważna. Ale jeżeli był to grzech ciężki to na następnej spowiedzi to wyznaj.
2. Nie jest to grzechem. Nikt nie stawia Ci wymogów jakiej masz słuchać muzyki. Oczywiście teksty jakie w tekście piosenki występują są nie stosowne i mogą mieć zły wpływ.
3. Dużo rzeczy mówimy w nerwach. Choć nie jest to grzech ciężki powinnaś się odzwyczaić od wymieniania imion świetych.
4. Nie jest to grzech
5. Nie, nie była grzechem. Miałaś prawo do irytacji. Tym bardziej skoro ta para nie potrafiła się zachować.
6.nie no nie przesadzajmy. Jeśli nie jesteś dzieckiem to jaki grzech
7. To jest informacja dla Ciebie. I twoja sprawa jak do niej podejdziesz. Nie popełniasz grzechu.
8. Zrozumiałe że nie jesteś w stanie przebaczyć. Tym bardziej że wcześniej był dla Ciebie jak brat. Ale módl się, abyś była w stanie kiedyś mu przebaczyć.
9. To twój obowiązek aby upomnieć kogoś kto źle czyni. Jeśli przechodzisz obojętnie wobec drugiego popełniasz grzech.

Data dodania: 2018-09-16 16:33:25, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica