Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Kino w piątek.

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam. Czy w piątek można iść do kina? W końcu to też rozrywka.

Data dodania: 2018-09-16 19:40:39, autor: person

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Witam
Moim zdaniem można.

Data dodania: 2018-09-16 20:29:26, autor: Kapturek

Odkąd zmienili jedno z przykazań kościelnych można nawet na imprezę iść w piątek (czego nie rozumiem i nie popieram). A kino to rozrywka owszem ale zupełnie inna. Więc było nawet można iść przed zmianą. To tym bardziej teraz

Data dodania: 2018-09-16 21:10:02, autor: kunka

Z tym przykazaniem to jest zamieszanie. Ale ja wcale tam nie widzę przyzwolenia na zabawy w piątek. Mówi ono o zakazie zabaw w okresach pokuty, a wielu księży wypowiada się, że wszystkie piątki roku są okresami pokuty.Piątek jest przecież dniem pokuty (o ile pamiętam tak jest w KKK),a dzień to też jakiś okres czasu, więc wydaje mi się, że wcale to przykazanie nie pozwala na udział w zabawach w piątki.

Data dodania: 2018-09-17 06:09:08, autor: Kapturek

Masz racje że jest zamieszanie. Że jeden ksiądz powie tak, a drugi inaczej. Ale skoro jest tak, jak mowisz to po co zmieniali? Zwykły piątek roku tak naprawdę nie jest okresem pokuty. Nie jest też dniem postu. W tym dniu obowiązuje nas tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i nic więcej i bardzo łatwo można dostać dyspense.
Wiem, że pójście na imprezę w zwykły piątek niestety ale grzechem nie jest. Ale jak mówię ja się temu sprzeciwiam i żyję według poprzedniego zwyczaju, tradycji.
Ale teraz tylko czekać jak i wstrzemięźliwość zniosą. Bo już tylko nasz kraj to zachowuje. Wszędzie indziej w piątek je się mięso.

Data dodania: 2018-09-17 08:46:46, autor: kunka

W każdym razie można się pogubić :) kiedyś tym się zainteresowałam i szukałam konkretu ale nie znalazłam. Opinie są różne. Też wolę starą zasadę.

Data dodania: 2018-09-17 18:51:20, autor: Kapturek

OK. Co w takim razie z Niedzielą? Można pójść do kina, czy raczej nie wypada?

Data dodania: 2018-09-17 20:21:09, autor: person

Oczywiście, że można. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Tak samo jak pójść do restauracji czy gdzie tam się chce.

Data dodania: 2018-09-17 22:43:06, autor: kunka

W Niedzielę do restauracji też ?

Data dodania: 2018-10-19 17:53:49, autor: Saper

Przecież powiedziałem, że tak

Data dodania: 2018-10-19 18:41:45, autor: kunka

Jak już mowa o niedzielę to mi sie nasuwa pytanie za jakiś czas myślę zorganizować przyjęcie w Polsce dla rodziny( chrzciny dziecka ) zbytnio nie mam czasu żeby zorganizować przyjecie przyjadę na kilka dni myślę skorzystać z gotowych ofert placi się po 100 czy 200 zl od osoby i nic nas nie obchodzi . Wiadomo zapłacimy ale z drugie strony kucharka musi się narobić , kelnerka cała obsługa żeby nam było dobrze jak by nie było to jest niedziela i ciężka prac. Wiadomo jak nie ja to kto inny weznie w niedziele termin i też będą się musiał cały personel orobic a zdrugiej strony gdyby nie było chętnych w niedziele to by lokale w niedziele były zamknięte i obsługa mogła by świętować w niedziele zamiast ciężko pracować. Chciałbym zapytać czy mozna kozystac z takich ofert niedzielnych czy raczej nie powinno sie ich wybierac ?

Data dodania: 2018-10-20 11:00:30, autor: Rafal8473

A czy chrzciny zwykle nie są w niedzielę?

Czasem jest tak, ze ktoś pracuje by inni mogli świętować. To dotyczy kin, restauracji, kierowców, itp.

Data dodania: 2018-10-20 11:54:04, autor: Kapturek

A wesela i poprawiny, pierwsze komunie itd??? Wtedy się nie myśli o kucharkach itd?
Można korzystać. Nie ma żadnych przeciwskazań.
Są takie zawody, które tego wymagają. Które pomagają świętować innym.

Data dodania: 2018-10-20 12:21:30, autor: kunka

A jeśli chodzi o piotek w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych . Ja przebywam w Francji wydaje mi sie ze nie ma tego zakazu w francji ( choć mogą się mylic) . Będąc Polakiem mieszkającym w francji to ktory mnie przepis obowiązuje ten polski czy francuskie. Z drugiej strony święta obchodze francuskie np Boże ciało tu jest w niedzielę a nie jak w Polsce na tygodniu. Jak w Polsce Boże Cialo jest to tu idzie się do pracy i na odwrót znowu tu wniebowstąpienie Panskie jest w czwartek a w Polsce w niedzielę albo Objawienie Pańskie itd .Czemu są takie rozbieżności ?Będąc w francji to chyba kaledarz świat francuski mnie obowiązuje a nie Polski ?

Data dodania: 2018-10-20 12:54:04, autor: Rafal8473

Na pytanie czemu są takie rozbieżności musisz się zapytać episkopatu polski.
Obowiązuje Ciebie kalendarz świąt francuski. Jeżeli tam wstrzemięźliwość nie obowiązuje to Ciebie też. Też tak mi się wydaje że tam nie ma wstrzemięźliwości, ale to się musisz dowiedzieć.

Data dodania: 2018-10-20 13:07:21, autor: kunka

Dobra jeszcze jedno pytanie i nie zawracam głowy. Wiadomo, że w Niedzielę nie robimy zakupów ale czy pójście w Niedzielę właśnie do kwiaciarni i kupienie kwiatka będzie grzechem? Mógłbym kupić dzisiaj ale boję się, że do jutra kwiat cięty nie wytrzyma.

Data dodania: 2018-10-20 13:46:30, autor: Saper

Powinien wytrzymać do jutra. Ale grzechem nie będzie. Możecie kupić jutro

Data dodania: 2018-10-20 14:17:07, autor: kunka

W Niemczech wiem napewno ze można jeść w piątek mięso .Grzech może zależeć od szerokości geograficznej ? Przykladowo za ten sam czyn w Polsce mamy grzech a w Niemczech już nie . A co np wtakiej sytacji gdzie osoba dosłownie bierze przepisy mieszka w Świnoujściu jest piątek ma ochotę na kiełbasę dobra przekracza granice naje się kiełbasy (nie ma grzechu ) i wraca do Polski. Albo ktoś mieszka w Niemczech i przychodzi piotek to delektuje się krwistym stekiem albo obiada się tłustą kiełbasą... (nie ma grzechu ) A w Polsce może się zdążyć ze w piatek kielbaska nam zapachniala i chodzi za nami pokusa wkoncu się zlamiemy i zjemy kawałek kiełbaski (mamy grzech ) .wydaje sie to troche niesprawiedliwe ze niemiec moze a polak nie .... To są tylko przykłady.Ale z drugiej strony my polacy od dawna mamy taka tradycje postu W piotek są to skuteczne i sprawdzone zasady prowadzące do Boga. W Polsce jako forma pokuty w piatek jest post od mięsa . Mi się wydaje ze tu nie chodzi czy zjemy kiełbasę w piotek czy nie .Tylko tu grzech chyba będzie zaniedbania Jeśli z wyboru nie stosujemy się do postu ustanowionego przez władze kościelne...choć nie nie jestem pewny tak mi sie tylko wydaje...

Data dodania: 2018-10-20 15:50:15, autor: Rafal8473

W każdym kraju jest pewnie inny rodzaj umartwienia. Słyszałam, że np. Włosi w każdy piątek chodzą na drogę krzyżową.
Chodzi o to, żeby coś dla Pana Jezusa poświęcić. O. Szustak w jednym filmików mówił, ze jeśli nie lubimy mięsa, to żebyśmy je jedli w zamian za wyrzeczenie się tego, co lubimy i podał przyklad, ze osoba nielubiąca mięsa, ale uwielbiająca np. coś słodkiego wcale nie pości nie jedząc mięsa, a jedząc czekoladę, tylko odwrotnie ;)

Data dodania: 2018-10-20 17:00:50, autor: lala

U nas wstrzemięźliwość od mięsa jest przyjęta zwyczajowo jako oficjalna forma wyrzeczenia. W innych krajach może być coś innego. Lala mówi dobrze. Jak ktoś nie lubi miesa i go nie je w piątki to jaka to wstrzemięźliwość? Więc tak czy siak jest grzech. Musisz się dowiedzieć jak to jest we francji.
Ważne aby uczcić ten dzień. Aby coś drobnego dla Pana Jezusa. A co to będzie zależy od Ciebie.

Data dodania: 2018-10-20 17:16:50, autor: kunka