Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Granie w butelkę

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże!
Czy granie w butelkę na całowane to grzech?

Data dodania: 2018-09-22 21:43:22, autor: Aqem

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie, to nie jest grzech jeśli tylko ogranicza się do całowania i nie wywołuje u nikogo podniecenia.

Data dodania: 2018-09-22 21:59:19, autor: kunka

No tutaj wszedłbym w polemikę. To, że nie wywołuje podniecenia, nie powoduje wcale tego, że dany czyn nie jest wewnętrznie nieuporządkowany. Podniecenie, świadomość wyboru zła może wpłynąć na materię, ale nie znaczy to, że grzech nie miał nigdy bytu.

Data dodania: 2018-09-23 20:14:51, autor: Tazel

Ale nie wiemy jaki był ten pocałunek. Mógł on być zwykłą zabawą. Przecież nie robili nic złego tym, że pocałowali się - bez żadnych podtekstów, czy nie wiadomo czego.
Czy pocałunek, który nie służy wyrażeniu uczuć będzie wewnętrznie nieuporządkowany? Nie wydaje mi się.

Data dodania: 2018-09-23 20:27:27, autor: kunka

A ja przychylam się do zdana Tazela.
Co innego nawet taki najzwyklejszy pocałunek między dwoma niezobowiązanymi innym związkiem przyjaciółmi, a co innego całowanie się jak leci podczas zabawy. Nie mówimy tutaj o nie wiadomo jakim grzechu, ale pewnym nieuporządkowaniu.
A czy akt seksualny, który nie służy wyrażeniu uczuć będzie wewnętrznie nieuporządkowany?
Pozwalamy sobie na coś małego, a potem przyzwalamy dalej...

Data dodania: 2018-09-25 10:38:06, autor: homine

A kto tu mówi o akcie seksualnym. To co innego niż pocałunek. Nie łączmy tych dwóch spraw.

Zaraz będziemy mówić, że całowanie tylko po ślubie.

Data dodania: 2018-09-25 10:49:41, autor: kunka

Pocałunek w usta jest aktem zarezerwowanym dla dwojga bliskich sobie osób.

Data dodania: 2018-09-25 20:10:20, autor: homine

Nie będę się kłócił. Ale uważam swoje. Dla mnie to, że ktoś pocałuje się dla zabawy nie jest grzechem.

Data dodania: 2018-09-25 20:25:31, autor: kunka

Mówimy o nieuporządkowaniu. W naszym życiu duchowym nie chodzi jedynie o klasyfikację grzech taki czy taki, czy już grzech czy jeszcze nie. A jeśli chodzi o 6 przykazanie granica jest w ogóle bardzo cienka.

Data dodania: 2018-09-25 20:40:39, autor: homine

Po pierwsze było pytanie o grzech. Po drugie ja wiem co łamie 6 przykazanie
Po trzecie wiem o co chodzi w naszym życiu duchowym.
Po czwarte- zgodzę się z nieuporządkowaniem - bo rzeczywiście nie wypada i może świadczyć o baku jakiegoś porządku.

Data dodania: 2018-09-25 20:54:51, autor: kunka

Dziękuję za opinie.

Data dodania: 2018-09-26 19:40:48, autor: Aqem