Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Świętokradztwo

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Mam pytanie.Jeśli się spowiadałem ze spowiedzi i Komunii świętokradzkich i powiedziałem że przez to że nie miałem odwagi wyznać grzechu,oczywiście powiedzialem jakiego,to wiele moich spowiedzi i Komunii było ’nie ważne’ zamiast ’świętokradzkie’.Czy te terminy są synonimami w tym kontekście?

Data dodania: 2018-11-19 23:04:52, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jak spowiedź nie ważna to i świętokradzka. Ponieważ nie uczciwie dostaję rozgrzeszenie. Tak jakby je wtedy wykradamy. Nie da się tego podzielić aby spowiedź była nie ważna ale też nie świętokradzka. Albo jest ważna i nie świętokradzka, albo nie ważna i świętokradzka. Więc to jedno i to samo.

Data dodania: 2018-11-19 23:32:23, autor: kunka

W sumie sobie uświadomiłem,że skoro miałem tyle nie ważnych spowiedzi i Komunii to też łamałem przykazania kościelne,że przynajmniej raz w roku trzeba do nich przystąpić,wyznałem,że miałem te nieważne spowiedzi i Komunie ale tego że nie przystepilem przynajmniej raz w roku przez kilka lat do nich nie wyznałem.Czy powinienem powiedziec te sytuacje na spowiedzi czy dac temu spokój?

Data dodania: 2018-11-20 14:41:15, autor: Daniel44

Szczerze mówiąc nie wydaje mi się aby to miało wpływ na spowiedź. Te raz w roku to podstawowe minimum, które podrzędny chrześcijanin, a raczej osoba się za takiego podająca ma spełnić.

Data dodania: 2018-11-20 14:52:25, autor: kunka

A więc nie wypełnienie tego minimum jest grzechem,więc chyba powinienem o tym powiedzieć na spowiedzi

Data dodania: 2018-11-20 15:04:25, autor: Daniel44

Ale ty spowiadałeś się ze spowiedzi nie ważnych, które jednak miały miejsce więc to już zostało do tego wpisane. Ponieważ skoro spowiedź była nie ważna czyli że nie spełniałeś tego nędznego minimum. Nie ma więc sensu aby mówić tak naprawdę to samo

Data dodania: 2018-11-20 16:26:25, autor: kunka

Nawet jeśli nie jestem pewien że Ksiądz zrozumiał,że nie miałem dobrych spowiedzi i Komunii całymi latami? Bo powiedziałem,że wiele ich było i że ten grzech który zataiłem popełniałem dawniej,a co jeśli zrozumiał,że wiele razy ale np. W jednym roku

Data dodania: 2018-11-20 18:02:09, autor: Daniel44

Ksiądz rzeczywiście mógł źle zrozumieć i istnieje duże prawdopodobieństwo że tak było. Ale ty nie miałeś złych intencji. Dla Ciebie to było logiczne. Więc to zostaw już a na drugi raz mów po prostu dokładniej.

Data dodania: 2018-11-20 19:27:58, autor: kunka

Dobrze,to prawda,że nie miałem złych intencji,gdybym miał to bym pamiętał,a pamiętam jaki byłem szczęśliwy po tej spowiedzi,że w końcu jestem w łasce uświęcającej i mogę przyjmować Komunię, więc ufam Ci i zostawię to w spokoju

Data dodania: 2018-11-20 19:59:54, autor: Daniel44

Na tej samej spowiedzi się spowiadałem z tego że piłem alkohol przed pełnoletnością,ale nie pomyślałem przecież tez złamałem tym przyrzeczenie od pierwszej komunii,że nie będę pił alkoholu jako niepełnoletni,do tego też nie powinienem już wracać,czy powinienem powiedzieć?

Data dodania: 2018-11-22 22:20:36, autor: Daniel44

Nie wracaj już do tej sprawy. Grzechem było to, że piłeś alkochol z czego się wyspowiadałeś. Zresztą sam napisałem "nie pomyślałem, że". Czyli można powiedzieć, że w momencie spowiedzi zapomniałeś o tym.
Bóg Ci przebaczył i z tego się ciesz.

Data dodania: 2018-11-22 23:17:20, autor: kunka