Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Kościół

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy jeśli powiedziałem kiedyś dawniej coś w stylu ’Kościół rządzi światem’ to mógł to być grzech ciężki?

Jeśli dawniej miałem takie trochę poglądy protestanckie a potem już zrozumiałem że katolickie są prawdziwie dobre to był to grzech?Czytałem,że wątpliwości w wierze to nie grzech

I czy jeśli kiedyś na spowiedzi powiedziałem grzech do którego nie byłem pewien,że mam albo z którego się już spowiadałem,wiem że tak nie należy robić,ale czasem w stresie mogłem taki powiedzieć bo np. się z niego spowiadałem często i wtedy nie miałem go ale go jakoś z przyzwyczajenia czy czegoś takiego wymieniłem,to czy mogło to być grzechem?starałem się spowiadać jak najlepiej,teraz będę jeszcze bardziej uważał żeby dobrze wymieniać te grzechy które mam

Data dodania: 2018-11-22 20:12:08, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

W jakim celu i znaczniu użyłeś tego stwierdzenia? Przyznam szczerze jest ono ogólne i każdy może zrozumieć inaczej. Dlatego pytając o grzech trzeba tu zobaczyć jaka intencja Ci towarzyszyła gdy to mówiłeś.

Wątpliwości w wierze, co do wiary same w sobie grzechem nie są. Bo nie we wszystkim czego naucza Kościół może być dla nas zrozumiałe, mało wiarygodne. Ale jeżeli wątpliwości się pojawiły pod wpływem książek, filmów czy plakatów to wtedy jest grzech. Co do poglądów protestanckich. Ty nie miałeś wątpliwości co do wiary, ty po prostu będąc katolikiem uznawałaś treści głoszone przez Kościół Katolicki (jedynemu i wiernemu nauce Chrystusa, prawdziwe zbudowanemu przez Chrystusa na fundamencie Apostołów) są sprzeczne. Ale za to treści protestanckie (nie mające nic wspólnego z nauką Chrystusa) uznałeś za jak najbardziej poprawne i godne zaufania. (poglądy to nie wątpliwości) Można tu zauważyć grzech wygodnictwa. Te treści są bardziej wygodne itd. Nie oskarżam Ciebie o wygodnictwo bo nie wiem co tobą kierowało. Ale powinieneś się z tego wyspowiadać, że wiara protestancka była Ci bliższa, że ta nauka tobie odpowiadała. Ale to nie zmienia faktu, że się nawrociłeś i to jest wielka łaska.

Stres to zły doradca. Ja przez stres podczas spowiedzi zapominam nie kiedy o jakiś grzechach, łapie mnie pustka, nie wiem co mam powiedzieć. Oczywiście teraz jest inaczej, ale jednak. U Ciebie objawia się to tym, że powiesz grzech, którego pewny nie jesteś. Jest to wynik strsu dlatego grzechem nie może być. Nie robisz przecież tego specjalnie.

Data dodania: 2018-11-23 08:50:33, autor: kunka

Powiedziałem to tak dla żartu w sumie,dawno już,ale może wyznam to jednak na spowiedzi tak dla pewności,wczesniej o tym myslalem ale uznalem ze nie byl to grzech ciężki więc nie wyznałem,ale teraz wyznam

I to że miałem poglądy protestanckie już wyznałem na spowiedzi ostatniej a nie na pierwszej po tym bo wtedy nie myslalem że to trzeba wyznac albo nie pamietalem o tym,wnkazdym razie nie chcialem nic zataić a kiedy sobie o tym pomyślałem to

Data dodania: 2018-11-23 12:34:09, autor: Daniel44

Skoro wyznałeś już na spowiedzi na temat tych poglądów to ok.

Co do twojego stwierdzenia to możesz wyznać.

Data dodania: 2018-11-23 12:41:02, autor: kunka

I kiedy to wyznałem to powiedziałem ze zapomniałem ale w sumie nie pamiętam czy zapomniałem czy nie myslalem że ciężki czy moze wyznalem w jakis sposób który uznalem za dobry ale nie pamiętam,e każdym razie miałem dobre intencje i nie zataiłem bo bym o tym wiedział a jestem pewien że się cieszyłem po każdej spowiedzi od tej generalnej że była to dobra spowiedź

Data dodania: 2018-11-23 12:45:52, autor: Daniel44

Słuchaj skoro miałeś dobre intencje to nie przejmuj się niczym i zostaw te sprawy

Data dodania: 2018-11-23 12:53:15, autor: kunka