Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Liczba

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Jeśli w przeszłości na spowiedziach nie zawsze liczbę gezechów mówiłem,ale nie dlatego że chciałem zataić ale dlatego,że czasem zapomniałem albo czasem w stresie nie powiedziałem,albo mówiłem do kilku grzechów liczbę w jednym,w sensie ’kilka razy’ i kilka grzechów zamiast do każdego osobno ’kilka razy’,to czy jest sens o tym teraz myśleć i do tego wracać?

Data dodania: 2018-11-09 14:53:54, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Nie ma sensu. Niczego nie zataiłeś. Mówienie "kilka razy" nie jestem niczym złym. Znaczy jeżeli popełniłeś dany grzech np. pięć razy to spokojnie możesz powiedzieć "kilka razy". Ważne po prostu aby spowiednik miał podgląd że nie była to jednokrotna sytuacja tylko kilku

Data dodania: 2018-11-09 15:38:47, autor: kunka

A jeśli spowiadałem sie że coś kilka razy zrobiłem a po spowiedzi mi się przypomnialy jeszcze inne sytuacje i np. w sumie było kilkanaście a nie kilka razy to powinienem to zostawić w spokoju już nawet jeśli nie pamiętałem podczas spowiedzi o wszystkich przypadkach tego grzechu?

I jeszcze mam pytanie, czy można ofiarować Mszę za kilka osób na raz np. Za wszystkie osoby którym skłamałem kiedykolwiek itd.?

Data dodania: 2018-12-10 16:31:17, autor: Daniel44

Najlepiej jest nie kłamać w ogóle. Unikniemy wtedy niepotrzebnych "wpadek". Nie pamiętam kiedy kłamałem, chyba jedynie na spowiedzi świętej, gdzie wyznając grzechy mówiłem m.in. kłamałem, co było nieprawdą.
Ciekawi mnie inny aspekt. Wiele osób bierze sobie z zakładu pracy różne przedmioty, których ma tam pod dostatkiem. Przykładowo są wkręty, gwoździe z którymi ma do czynienia na co dzień. Bierze, bo po co ma kupować skoro w pracy ich pod dostatkiem. Nikt nie zauważa, że ubyło. W końcu ktoś za to i tak zapłaci. Czy tacy ludzie uważając to za normalne wspominają o tym na spowiedzi? Podobnie gdy ktoś pracuje w państwowym biurze i tam drukuje sobie coś prywatnie, bierze do domu papier, długopisy, ołówki, to czy powinien to wyznawać na spowiedzi?

Data dodania: 2018-12-10 18:52:20, autor: Bogusław

Powinieneś zostawić to w spokoju. Już kiedyś mówiłem, że ilość jest pokazaniem, że dany grzech był popełniony więcej niż jeden raz. Oczywiście warto mówić ze stanem faktycznym, ale jak sam mówisz, nie pamiętało się przy spowiedzi. Dlatego nie ma znaczenia czy powiedziałem kilka czy kilkanaście. Ważne, że go wyznałem i dałem do zrozumienia że popełniłem go więcej razy.

Spokojnie można tak zrobić. Po prostu masz w sercu intencje "za kilka osób..." i w tej intencji ofiarujesz i Mszę i Komunię.

Data dodania: 2018-12-10 23:09:23, autor: kunka