Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

Temat: Pytanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże
Chciałbym zapytać bylem u spowiedzi powiedzialem ze miałem ostrą klutnie i podczas nauki kapłana przypomniało mi sie ze podczas tej klutni powiedzialem kilka wulgaryzmów z nerwów (jako przerywnik w zdaniu nie obrazając tymi wulgaryzmami nikogo ) zastanwiałem się czy przerwać księdzu i to dopowiedzieć czy nie wkoncu to zostawiłem. nie wiedzialem co zrobic i
nic nie dopowiedzialem A ksiądz udzielił rozgrzeszenia.teraz tak chodzi to zamna czy dobrze zrobiłem i sie zastanawiam chciałem zapytać co z tym zrobić czy to zostawić czy nie ? czy mogło by to wpłynąć na ważność spowiedz czy coś ?
Mam jeszcze 2 pytanie
Chciałbym zapytać o takie drobne sprawy kiedy sklamiemy albo niechcący miniemy sie z prawdą dotyczace drugiej osoby czy to trzeba pozniej sprostowac. Np:
Teściowa zapytała gdzie jedziemy odpowiedziałem ze do sklepu bo żona chce jechać (wydawało mi sie ze też zona chce jechać tak jak ja ) później sie okazało ze zona nie chciała nigdzie jechać ale pojechaliśmy. Wiec sie minelem z prawda ...Chciałbym zapytać czy trzeba pozniej takie drobne sprawy sprostowac czy nie ?

Data dodania: 2018-12-23 11:16:22, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Wyznałeś,że miałeś ostrą kłótnię, to już się rozumie samo przez siebie,że takie wulgarne słowa mogą tam paść, poza tym takie wulgaryzmy jeśli nikogo nie obrażają to nie są grzechem,a na pewno nie ciężkim.
Kłamstwo należałoby sprostować jeśli wyrządziło ono by coś złego a prawda mogłaby to naprawić,np. Jeśli przez nie ktoś jest zły na drugą osobę i jeśli pozna prawdę przestanie się złościć.W twoim przypadku po pierwsze nie wiedziałeś,że mówisz nie prawdę,a po drugie to było w tak nieważnej sprawie,że teściowa mogłaby pomyśleć,że jesteś jakiś dziwny,że do takiego czegoś wracasz

Data dodania: 2018-12-23 13:02:12, autor: Daniel44

Dziękuję serdecznie za odpowiedź

Data dodania: 2018-12-23 15:37:23, autor: Rafal8473

Chciałbym jeśli mogę jeszcze zapytać .kiedyś spowiednik mi mówił żebym w watpliwosciach przystępować do komunii. Dzisiaj podczas mszy przypomniał mi sie czyn i zaraz mi przyszła myśl czy to nie byl czasem grzech ciezki . Nie chciałem rozmyslac na mszy i ucielem te mysli i przystąpiłem do komunii świętej nie będąc pewny tej sytacji . Dopiero po mszy wrocilem do tej sytacji z mszy swietej i sie okazało ze to raczej był grzech lekki albo wcale . Chciałbym zapytać teoretycznie bo się nad tym zastanawiam co by było wtedy gdybym po mszy świętej stwierdził ze to jednak był grzech ciezki I nie potrzebnie ucielem te wątpliwości i przystąpiłem do komuni. Czy wtedy się popełnia grzech swietokractwa czy nie bo faktycznie nie było 100 % pewności ze to grzech ciezki ?

Data dodania: 2018-12-23 21:34:50, autor: Rafal8473

Nie. by było świętokradztwo trzeba być pewnym że ma się na sumieniu grzech ciężki

Data dodania: 2018-12-23 23:09:25, autor: Kapturek

Dziękuję serdecznie za odpowiedź Bóg zapłać

Data dodania: 2018-12-23 23:36:38, autor: Rafal8473