Pokoje  • Spis tematów  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Zapraszamy tutaj tych, którzy chcą kontynuować rozpoczęte przed 26.04.2012 tematy.

Temat: hipnoza

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

witam, chciałabym dowiedzieć się czy kościół dopuszcza stosowanie hipnozy jako sposobu na pozbycię pewnych problemów natury psychicznej. nie chodzi mi tu o jakichś artystó, hipnotyzerów tylko o psychologów którzy tę metodę leczenia stosuja. czy można jej się poddać, czy jest to grzech?

Data dodania: 2011-03-19 17:30:15, autor: aneta

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Psychologowie stosują najrozmaitsze metody "terapeutyczne" a większość z nich funkcjonuje wśród specjalistów życia duchowego - jako zagrożenia duchowe... Hipnoza też. Jakkolwiek nie próbowano by ubrać jej w pozory naukowości - jest to dziedzina, która zupełnie wymyka się naukowemu poznaniu.
Polecam zapoznanie się z poniższymi artykułami...
http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/index.php/wyszukiwanie?searchword=hipnoza&ordering=newest&searchphrase=all

Data dodania: 2011-03-19 20:56:07, autor: x. Łukasz Turek

czyli gdyby podaczas psychoterapii lekarz zalecił coś takiego jako jedyne rozwiązanie(dyplomowany lekarz) to jest to grzecz?

Data dodania: 2011-03-20 08:20:36, autor: aneta

Nie wiem, czy w ogóle należy temat rozpatrywać w kategoriach grzechu... Gdyby jakiś specjalista powiedział Ci, że jedynym rozwiązaniem jest terapia cyjankiem... leczyłbyś się? :)

Data dodania: 2011-03-20 09:25:47, autor: x. Łukasz Turek

Znów się wypowiem...
Kiedy byłam na konsultacji w normalnym szpitalu psychiatrycznym, zalecono mi hipnozę jako środek terapeutyczny. Nic nie dodam do wielu szczegółów, które opisane są w poleconych artykułach, ale z własnego doświadczenia powiem, jak bardzo jest to niebezpieczne.
Hipnoza to najczęściej wracanie do poprzednich wcieleń, a reinkarnacji zwyczajnie nie ma! Dusza umarła nigdy nie wróci na ziemię, bo jest już u swego Boga. Jako dowód konkretnego wcielenia podaje się takie rzeczy jak np. znajomość odległych miejsc w czasie i przestrzeni. Dziwne jest to, że te i podobne objawy trafiają się u osób opętanych demonicznie.
Stosowałam kiedyś autohipnozę. Pamiętam grozę tamtych chwil i mój irracjonalny lęk. Pamiętam, jak - chodząc już do egzorcysty - skusiłam się na autohipnozę przynoszącą szczęście. Nie mogłam się z niej wybudzić, a doświadczenie, jakiego doznałam, było przerażające.
Ci, którzy nie wierzą w Boga, mogliby zanegować mój argument. Podczas hipnozy łamie się jednak wolność człowieka. Można mu wmówić każdą rzecz. Stosuje się na nim jawną manipulację i przekazuje mu swoistą energię. Jak wiemy, w świecie duchowym nie ma pustki, dlatego jest to ciemna strona mocy...

Data dodania: 2011-03-20 13:39:11, autor: ---

a jeżeli to miałoby pomóc w leczeniu mojej depresji? znalezłam w stolicy ośrodek hipnozy i psychoterapii gutkowski. podobno specjaliści są dobrzy, to nie żadni szarlatani, tylko wyspecjalizowani spesjaliści.mam duży dylemat, bo jestem osobą wierzącą aleniestety samam wiaranie pozwala mi zwalczyć choroby a ja już tracę siły, bo ile można na poprawę czekać. wypowiedzcie się na ten temat.

Data dodania: 2011-03-21 07:47:22, autor: aneta

Po prostu nie rób tego.

Mówisz, że jesteś wierząca. Pomijając wszystko inne - jaką masz gwarancję, że po seansie hipnozy nadal pozostaniesz wierząca? Składasz całą swoją duchowość w ręce drugiego człowieka, bez żadnej kontroli nad nim, nad sobą i nad procesem. Skąd wiesz, czy dla Twojego dobra (w jego pojęciu), albo choćby jako produkt uboczny, nie zostanie Ci zaszczepione zwątpienie? Jeśli podczas seansu hipnotycznego można Ci wmówić, że jesteś szczęśliwa, to równie dobrze można Ci wmówić, że jesteś ateistką...

Data dodania: 2011-03-21 10:07:31, autor: Joanna

Ja myślę, że to właściwa alternatywa:
www.misericordiadei.eu/pag.08.art.04a08.html

Depresja często ma podłoże duchowe, kiedy mojemu duchowemu przyjacielowi napisałam, że z długotrwałego stanu podobnego do depresji wyrwała mnie modlitwa do Archanioła Michała stwierdził, że jeśli tak, to prawdopodobnie była to faktycznie depresja. Przypomniał mi wtedy o siostrach z Rybna, o których niejednokrotnie publikował teksty tygodnik w którym on pracuje.
Myślę też, że pożaru nie gasi się benzyną, a tak właśnie widzę analogię do poddania się hipnozie.

Data dodania: 2011-03-21 11:43:25, autor: Ania

Dopowiem do poprzedniczek kilka faktów.
Znam ten ośrodek. Szarlatani to nie są - zgadzam się z tą opinią w 100%, to dobrze wykwalifikowani specjaliści. Ten fakt będzie właśnie Twoją zgubą. Gdy hipnozą zajmuje się ktoś do tego w ogóle nieprzygotowany, zwykle albo mu nie wyjdzie nic, albo będzie to "rodzaj zabawy w duchy". To są ludzie, którzy znają się na rzeczy. Znam stamtąd dwie osoby i powiem wprost - to są okultystki, choć same siebie nazywają psycholożkami, bo taki tytuł widnieje na ich dyplomach magisterskich. Zresztą, wszyscy tam "są siebie warci", bo cała otoczka hipnozy to przedsionek okultyzmu.
Zrozum, że nie pomożesz sobie hipnozą, bo - jak powiedział ks. Łukasz - nie leczymy się cyjankiem! Dużo lepiej jest powierzyć tę sprawę Bogu. Nie znam osoby, dla której zaangażowanie w okultyzm w jakikolwiek sposób by pomogło. Po bioenergoterapii spotykamy się najczęściej z tzw. "wędrującym bólem" (np. przyszłaś z chorym kolanem, za 2 tygodnie boli Cię prawy łokieć), a w hipnozie z ingerowaniem w rzeczywistość duchową. Nie uleczy Cię ona w żaden sposób. Możesz wmówić sobie np. nie potrzebujesz pić wody (dobra sugestia), ale po kilkunastu godzinach umrzesz z pragnienia. Poza tym hipnoza nie ma żadnych podstaw naukowych.
Poznałam hipnozę trochę od wewnątrz, bo jako czynna okultystka potrafiłam wprowadzać ludzi w taki stan. Stosuje się przy niej wizualizację, sugestię, muzykę transową i wprowadza się człowieka w trans. I tu właśnie czyha zagrożenie! Trans jest inicjacją w świecie duchowym, poprzez którą nawiązujesz kontakt z podświadomością. Będąc w transie, hipnotyzer wymaga od nas przeniesienia się do Świata Duchów Górnych lub Dolnych albo do Królestwa Cieni. Sięgamy wtedy do podświadomości, łącząc się z praktykami pradawnych szamanów. Tak sama widzisz ten opis wyraźnie wskazuje, iż mamy do czynienia z okultyzmem w czystej formie. Chcesz jako katoliczka prosić szatana o uzdrowienie? Nie wkładaj ręki do ognia!
A propo tego ośrodka jeszcze kilka słów. Stosuje się tam jeszcze metodę Hellingera. To łagodniejsza nazwa. Ja znam tę metodę jako psychomanipulację. To technika zniewalająca człowieka za pomocą kontroli umysłu. Myślę, że ważnym jest powiedzenie, iż tę metodę stosuje się m.in. w sektach. To niebezpieczna technika niemająca nic wspólnego z prawdziwymi metodami terapeutycznymi, gdyż odwołuje się np. do duchów przodków, pozwalając im owładnąć swoje ciało. Jest to ukryta forma spirytyzmu i mediumizmu. Nie chcę się w to wgłębiać. W ośrodku Gutowski stosuje się także znaną prawie każdemu okultyście metodę NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne. Należy ono do szerszej dziedziny, którą jest psychotronika, czyli niejako przeprogramowanie umysłu człowieka. Jej twórca był ateistą i bardzo negatywnie wypowiadał się o Bogu. Wystarczy wyjaśnień...

Powiedziałam to wszystko po to, abyś zrozumiała, że nie możesz chodzić na taką terapię i mówić nadal, że jesteś katoliczką! Depresja poprzez takie działanie tylko się pogłębi, a może doprowadzić nawet do ataków samobójczych, rozpaczy czy dręczenia demonicznego. Proponuję w zamian tego Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, które także działa w stolicy na ul. Bednarskiej. Jeśli dobrze kojarzę, jest to tańsze niż w Ośrodku Gutowski. A tam przynajmniej Cię nie skrzywdzą jeszcze bardziej i w razie czego pokierują na odpowiednią drogę pomocy. Myślę tu o kapłanach egzorcystach, gdyż w moim przypadku depresja była spowodowana działaniem demonicznym. Tylko Bóg i odpowiednie leczenie (z naciskiem na słowo: odpowiednie, czyli dobre i godziwe) może Cię uratować. Módl się, czytaj Pismo Święte, polecam wspólnoty kościelne, a Bóg będzie działał bardzo konkretnie. Nie wykluczam tu działania medycznego, ale u człowieka, który rozumie także rzeczywistość duchową. Zalecam tę drogę, bo o różne rzeczy może tu chodzić.

Data dodania: 2011-03-21 17:44:14, autor: ---

Potwierdzam analizę Tajemniczej A. w całej rozciągłości. Nic dodać, nic ująć.
Pozdrawiam.

Data dodania: 2011-03-21 21:39:24, autor: x. Łukasz Turek

a ja nie potwierdzam. to idiotka.znam ja od kilku lat nie warto sluchac takich pier* fanatykow.

Data dodania: 2011-04-07 21:13:27, autor: ---

Violetto, nie wiem czy zauważyłaś, ale my tu wszyscy oszaleliśmy na punkcie Jezusa. Zatem Twoje uwagi czynią wypowiedź Tajemniczej jeszcze bardziej wiarygodną. Chyba powinniśmy Ci za to podziękować ;)

Data dodania: 2011-04-07 23:46:09, autor: Joanna

Witam serdecznie, na ten wątek trafiłam przypadkiem, ja również znam ten Ośrodek (Gutkowski). Mogę powiedzieć że pracujący tam terapeuci, hipnozę wykorzystują jako jedną z metod psychoterapii,i traktują to jako wsparcie. Z tego co wiem też, są tam zatrudnieni psychoterapeuci którzy w ogóle nie wykorzystują hipnozy. Jak nazwa wskazuje: Ośrodek Psychoterapii.. także jest tam różnorodność co do metody i podejścia prowadzenia psychoterapii, więc jest wybór.
I co ważne, w temacie są użyte nazwiska, Gutkowski i Gutowski - to są dwie różne osoby, często mylone.

Pozdrawiam,

Data dodania: 2011-06-17 15:56:07, autor: ola

Kiedyś szukałem pomocy dla żony w depresji .. cóż ktos podpowiedział że hipnoza pomoze .. nie pomogła Po hipnozie żona czuła niepokuj i parę razy w nocy odczuła astralne wyjscie duszy ..i jeszcze bardziej się bała bo niewiedziała co to jest Szkoda że lekarze tak mało mówią jak cudownym lekarstwemjest Łaska uświęcająca

Data dodania: 2011-06-17 20:49:39, autor: ---

Tutaj też chciałbym dodac że uczestniczenie w seansie hipnozy .. to świadome lub nieświadome otwarcie na świat duchowy i koniecznie potrzeba pomocy kapłana egzorcysty W warszawie na ul skaryszewskiej u pallotynów jest ośrodek pomocy duchowej

Data dodania: 2011-06-17 21:52:40, autor: ---

Jest to również element psychomanipulacji i to najgorszego sortu. Niestety istnieje ogromna rzesza ludzi na których hipnoza rzeczywiście działa - zbiorowa również (sic). Zjawisko zbiorowej było badane eksperymentami i więcej tam ściemy niż prawdy, ale jest coś w ludziach takiego, że np. w kinie ryjemy ze śmiechu kiedy wszyscy ryją, a jak oglądamy ten sam film w samotności to wcale nas tak nie śmieszy :). Na mnie hipnoza nie działa, bo nie ufam hipnotyzerom :).

Data dodania: 2011-06-17 22:03:32, autor: Robert

Do Anety To jakie kroki będziesz czynić .. jesli wolno spytać...a ?D Zawsze ocierałem sie w swoich zmaganiach o myśl... Grupa wsparcia, Odnowa w Duchu Świetym Więc ... odwagi

Data dodania: 2011-06-18 10:56:38, autor: ---

Czasem hipnoza może być wykorzystana do celów leczniczych: https://www.alces.pl/czy-hipnoza-istnieje-tajemnice-hipnoterapii/ - dzięki niej można wyleczyć traumy, zaburzenia, lęki. I tylko w takich sytuacjach powinna być, moim zdaniem, stosowana.

Data dodania: 2017-08-10 13:30:55, autor: Ogoru