Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: proszę o pomoc - pytanie do Księdza odnośnie wątpliwości - zrozuminie wagi grzechu po spowiedzi

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam,
ponad rok temu dopuściłam się grzechu z VI przykazania tj. oglądam " nieskromne sceny" w filmach, zamiast je od razu przełączać, które działa na mnie pobudzająco i mnie podniecały.( nie kontynuowałam i dalej w myślach i nie dopuszczałam się nieskromnych czynów). Potraktowałam ten grzech jako lekki ( filmy te nie były pornografią)i nie wyjawiłam ich podczas spowiedzi, nie czułam też by, spowiedź ta czy komunia były świętokradzkie. Natomiast już na kolejnej spowiedzi ten grzech zaczął mi ciążyć i się z niego wyspowiadam.

dziś natknęłam się na jeden z rachunków sumienia, w którym było zaznaczone, że wszystkie grzechy dotyczą VI przykazania są grzechami ciężkimi o czym nie wiedziałam ( a powinnam) i przestraszyłam się,że spowiedź ta pierwsza mogłabyś świętokradzka. Wiem, że jeśli od początku miałabym tą świadomość wagi grzechu od razu wyspowiadałabym się a nawet do powstania tego grzechu nie dopuściła. Spowiedź jest dla mnie zawsze bardzo ważna i teraz obudziły się we mnie skrupuły, nie wiem co robić proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Data dodania: 2017-07-12 02:55:38, autor: gość

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

W momencie popełniania czynu nie miałaś świadomości, że może być to grzech ciężki. Poza tym rzeczy, których nie wybieramy nie są grzechem. Przypadkowe obejrzenie scen w filmie na pewno nie jest grzechem cieżkim. Ty uznałaś to jako grzech lekki, dlatego z tego się nie spowiadałaś. Nie chciałaś tego zataić. Żeby zataić grzech to trzeba wiedzieć, że to się robi.
Także tamta spowiedź jak i inne oraz Komunie są ważne. Myślę, że warto powiedzieć o tym na spowiedzi, zaznaczając, że uznałaś to za grzech lekki,a dopiero teraz zaczęły dręczyć Cię wątpliwości.
W skrupułach raczej nie polecane są gotowe rachunki sumienia. Mi takowe np. bardzo zaszkodziły. Lepiej robić rachunek sumienia np. wg. Dekalogu.
Głowa do góry. Wszystko jest dobrze:)Data dodania: 2017-07-17 20:48:22, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica