Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Czy to spowiedź świętokradzka?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże! Byłam ostatnio u spowiedzi i zapomniałam czegoś powiedzieć. To sytuacja ze spowiedzi sprzed kilku miesięcy - wyznałam tam grzech nieczysty. Problem pojawił się niedawno, gdyż zaczęłam się obawiać, czy nie wyznałam tego zbyt ogólnikowo. Co prawda, ksiądz nie zadał mi żadnych pytań dodatkowych w celu dowiedzenia się czegoś więcej. Nie powiedziłam "popełniłam grzech nieczysty"y, tylko patrzyłam na siebie w sposób nieskromny. Czy to wystarczająco? Dodam jeszcze, że po kilku innych spowiedziach przypomniała mi się podobna sytuacja i opowiedziałam to już bardziej szczegółowo.Przy spowiedzi nr 1 nie pamiętam, czy powiedziałam tak bo się wstydziłam, czy z innego powodu. Bardzo proszę o odpowiedź, czy popełniłam grzech świętokradztwa i czy wyznać to przy najbliższej spowiedzi lub nie męczyć spowiednika.

Data dodania: 2017-08-10 21:23:15, autor: Ty

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Szczęść Boże!
Nie męczysz spowiednika, lecz przepraszasz Boga. Masz bardzo złe podejście do spowiedzi, a nie na tym ten sakrament polega. Tam czeka miłosierny Bóg, który chce Ci wszystko wybaczyć, a nie jakiś policjant. Spowiedź jest nieważna tylko z dwóch powodów:
a)zatajony grzech ciężki
b)brak żalu
Jeśli nie miałaś intencji zatajenia, żałowałaś za grzechy i kapłan niczego nie dopytywał, to spowiedź jest ważna.
Zastanawia mnie tylko jedno, jak można patrzeć na siebie w sposób nieskromny? Znaczy spowiedź jest ważna, ponieważ nazwałaś grzech tak, jak potrafiłaś, ale następnym razem unikaj określeń ogólnikowych... Jeśli wyznałaś ten grzech po raz drugi (bardziej szczegółowo), to po co wracać? Przy spowiedzi nr I niczego nie zataiłaś, żałowałaś za grzech i kapłan dał rozgrzeszenie, więc po co szukać dziury w całym?

"czy powiedziałam tak bo się wstydziłam, czy z innego powodu", to powinnaś wiedzieć sama, ponieważ ja, ani spowiednik nie odpowiemy Ci na to pytanie. Jeśli przez wstyd chciałaś zataić grzech, to spowiedź jest nieważna, ale raczej takiej intencji nie miałaś.

A, co do spowiedzi, to oczywiście, że nie wracać, a jeśli chcesz, to napisz mi ten grzech na PW, to określimy materię tego grzechu.
Z Bogiem.

Data dodania: 2017-08-10 22:25:32, autor: Tazel

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica