Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: ROZTERKA

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże!

Proszę o pomoc, gdyż mam wątpliwości czy moja spowiedź jest ważna i czy mogę przystąpić do Komunii Świętej.
Byłam wczoraj u spowiedzi, rachunek sumienia jednak zrobiłam tydzień temu (wtedy nie udało mi się wyspowiadać). Chciałam przypomnieć i uporządkować sobie jeszcze na spokojnie wszystkie grzechy w kościele przed spowiedzią ale wyszło tak, że było zamieszanie, gdyż przybyli pielgrzymi i w ogóle nie mogłam się skupić, spieszyłam się do pracy (była to msza poranna). Poza tym zestresowałam się samą spowiedzią. Na spowiedzi niestety nie wyznałam wszystkich grzechów, jednak nie zataiłam ich specjalnie, po prostu zapomniałam ich wyznać. Teraz jednak mam wątpliwości, czy moja spowiedź - przez ten pośpiech, roztargnienie i to, że na spokojnie nie przypomniałam sobie moich grzechów przed spowiedzią - jest ważna i czy mogę przystąpić do Komunii, czy raczej powinnam tę spowiedź powtórzyć? Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

Data dodania: 2017-08-11 14:46:30, autor: aaga

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Szczęść Boże!
Zauważyć można, że jesteś skrupulantką. Nie wyznanie grzechów lekkich nie przyczynia się do nieważności spowiedzi.
Spowiedź jest nie ważna z dwóch powodów:
A) zatajenie grzechu ciężkiego
B) brak żalu
Stres nie jest pośpiechem, roztargnieniem, lecz może się do tego przyczynić.
Nie zataiłaś nieczego, zapewne żałowałaś za grzechy, więc po co szukać dziury w całym?
Pośpiech, roztargnienie nie było spowodowane tym, że gardzisz Bogiem, lecz wynikało z innych czynników.
Spowiedź jest ważna.
Z Bogiem.

Data dodania: 2017-08-11 16:19:35, autor: Tazel

Bardzo dziękuję za pomoc :)

Z Bogiem!

Data dodania: 2017-08-12 14:42:18, autor: aaga