Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Przyrzeczenie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże,
Mam taką dziwną wątpliwość, otóż dziś w Kościołach składane było przyrzeczenie Matce Bożej w ramach Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce - w jednym z jego punktów było o ochronie nierozerwalności małżeństwa. Moje pytanie dotyczy tego czy - jakby to nazwać... pewnego rodzaju uczucie, a bardziej pożądanie, fantazje na temat osoby w związku małżeńskim mogą być złamaniem takiego przyrzeczenia. Pewnie zdarza się, iż takie przyrzeczenia są traktowane czysto formalnie i automatycznie, w każdym razie dziś zawahałam się i wypowiedziałam te słowa przyrzeczenia w połowie, później w sumie szybko powtórzyłam w myśli, ale odczuwam jakiś zgrzyt, że zrobiłam to że świadomością grzesznych myśli jakie mam...

(podobne wątpliwości mam odnośnie obrony życia, skoro jestm za obecnym kompromisem aborcyjnym).

Data dodania: 2017-09-08 23:42:10, autor: MałgorzataM

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Szczęść Boże!

1.Myśli stają się grzechem, kiedy się z nimi utożsamiasz, dobrowolnie podtrzymujesz w nieczystym celu...

2.I dobrze, że niepokoją Ciebie wątpliwości w tej sprawie, bowiem Kościół nie pójdzie nigdy na kompromis w tej kwestii.

Wypowiedź kardynała Kazimierza Nycza:

„Kościół zdecydowanie nie poprze” zachowania tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., gdyż „Kościół, biskupi nie są od stanowienia kompromisów, są od głoszenia prawdy o życiu świętym, nienaruszalnym od początku aż do naturalnej śmierci”.

Data dodania: 2017-09-10 18:19:11, autor: Tazel

Czyli wychodzi na to, że złożyłam przyrzeczenie grzesznie wiedzą już w tym momencie iż moje myśli czy poglądy nie są z nim w zgodzie, tak?
Generalnie wiem, że myśli nieczyste sa grzechem, ale nurtowało mnie czy celowe i świadome są naruszeniem zasady o nierozerwalności małżeństwa a popieranie kompromisu aborcyjnego naruszeniem ochrony życia i czy to jakoś ma się do tego przyrzeczenia.

Data dodania: 2017-09-10 18:42:57, autor: MałgorzataM

Szczęść Boże!

Jak grzeszne przyrzeczenie? Nie zgadzałaś się z nim? Myśli nieczyste nic nie zmieniają w przyrzeczeniu. Normalne jest, że nachodzą Twoją głowę jakieś nieczyste myśli, ale dopiero wybór ich niesie za sobą winę moralną.

Kompromis aborcyjny jest naruszeniem ochrony życia. Nie wiem czego dokładnie odnosiło się owe przyrzeczenie.

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-09-10 21:27:04, autor: Tazel

Wiem, że nieprecyzyjnie się w wyraziłam, więc załączam tekst tego przyrzeczenia:
http://episkopat.pl/akt-poswiecenia-kosciola-w-polsce-niepokalanemu-sercu-maryi-dokumentacja/

Chodziło mi o to, że skoro z premedytacją miewam nieczyste myśli nt.osoby w związku małżeńskim (gwoli ścisłości, nie dążę do jakiegos rozbicia małżeństwa, to tylko... pożądanie, a moje działania są ograniczone do "like" w internecie), a także skoro popieram ten kompromis aborcyjny (nic na to nie poradzę, tak czuję) to wypowiadając słowo "przyrzekamy" w punktach, które dot. tych kwestii nie popełniłam... grzechu/ świętokradztwa/ fałszywego przyrzeczenie/ sama ie wiem skąd to ująć... Cierpię na skrupuły i może dopatruję się przysłowiowej "dziury w całym", ale chciałam się upewnić, bo poczułam się wtedy jak uczeń podczas przysiegi, że nie będzie pił alkoholu do 18-tki, a ze świadomością, że zaraz "wychyli" 0,5l (przepraszam za kolokwializm). Może bezpodstawnie, ale ostatnio wszędzie widzę grzech, więc...

Data dodania: 2017-09-11 00:15:47, autor: MałgorzataM

1. Obowiązkiem moralnym katolika jest chronienie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego nie można iść na żaden kompromis.

2. Czyli sama wywołałaś nieczyste myśli i podtrzymywałaś je, tak?

Następnie było przyrzeczenie i miałaś myśli, że niby przyrzekasz, ale i tak będziesz podtrzymywać nieczyste myśli, tak?

Bo nie rozumiem o co chodzi.

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-10-12 20:47:09, autor: Tazel

1. Rozumiem, ale nic nie poradzę, że czuję inaczej - chciałabym to zmienić ale nie potrafię.
2. Niestety, dokładnie tak jak napisałeś.

Wiem, iż oba punkty są grzechem, i że złamałam już to przyrzeczeniem wielokrotnie przez swoje myśli i poglądy, a wiedząc, że tak będzie czy złożenie go nie było jakimś bluźnierstwem/ świętokradztwem?
To było przyrzeczenie, które ksiądz odczytywał, a wierni odpowiadali. Może trzeba było milczeć...

Data dodania: 2017-10-12 23:17:32, autor: MałgorzataM

Ad.1 Napisz dlaczego zgadzasz się z kompromisem aborcyjnym i dlaczego nie zgadzasz się z nauką Kościoła w tej kwestii. A ja z pomocą Bożą postaram się wytłumaczyć, dlaczego tak a nie inaczej Kościół postępuje.

Ad.2 No to nie rozumiem w czym problem. Idź do Trybunału Miłosierdzia - konfesjonału - przeproś Pana Boga, żałując za grzechy i staraj się nie popełniać tych samych błędów. Po prostu opowiedz o tym przy spowiedzi.

Z Bogiem.

Data dodania: 2017-10-13 11:57:53, autor: Tazel

1. Głównym chodzi mi o tzw. aborcję eugeniczną.
2. Ze spowiedzią to ja mam generalnie problem, długa historia.
Chodziło mi tylko, czy poza notorycznie powtarzanym grzechem myśli nieczystych, dopuściłam się dodatkowo jakiegoś świętokradzkiego przyrzeczenia.

Data dodania: 2017-10-14 02:47:58, autor: MałgorzataM

Ad.1 Chciałem początkowo sam przedstawiać stanowisko Kościoła i idące za tym argumenty, ale Abp Gądecki ostatnio się wypowiadał na ten temat, dlatego wykorzystam ten artykuł...

"Prawo do eliminowania chorych przed ich narodzinami to kontynuacja eutanazji stosowanej przez Hitlera - powiedział przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. Przekonywał do obrony życia, zarówno dziecka, jak i kobiety.
We wrześniu komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję rozpoczął zbiórkę pod obywatelskim projektem, zaostrzającym prawo aborcyjne. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Proponowane rozwiązania poparli ostatnio m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Abp Gądecki był w radiu RFM FM pytany, czy w kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego Kościół będzie chciał wywierać presję na rządzących, żeby zmienili to prawo. - To postawienie pytania świadczy o tym, jakie zamieszanie panuje w umysłach - jeżeli mówimy "zaostrzenie prawa aborcyjnego" to znaczy uważamy prawo aborcyjne za dobro, które jeśli zostanie zaostrzone, to będzie jeszcze większym ograniczeniem dobra - odpowiedział hierarcha. - Przyjąć powiedzmy prawo takie, że chorych eliminujemy przed przyjściem na ten świat, a zdrowych zostawiamy, to jest czysta kontynuacja eutanazji stosowanej przez Hitlera - ocenił przewodniczący KEP.
Abp Gądecki podkreślił, że podstawowym prawem człowieka jest życie. - I to, co należy do nas, to należy bronić życie i kobiety i dziecka - to jest pozytyw i spojrzenie godne człowieka - wskazywał. Jak tłumaczył - aborcja ze względu na chorobę płodu - to "ugodzenie podwójne: i w ludzką godność i jednocześnie dyskryminacja człowieka chorego". - To jest rasizm - uznał duchowny."

Ad.2 Jeśli przyrzekałaś coś, wiedząc, że tego nie będziesz chciała spełnić, to można mówić o złu moralnym.

Data dodania: 2017-10-14 11:13:14, autor: Tazel

1. Zastanawiałam się nawet nad podpisaniem się pod tą inicjatywą, ale skoro nie do końca się z nią zgadzam, to czy nie byłoby to jeszcze gorsze? Po prostu nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - choroby dziecka - pewnie sama nie dokonalabym aborcji, ale sądzę, że bym je oddała. Wiem jak to brzmi, ale...
2. Ewentualnie przy spowiedzi mam to nazwać świętokradztwem?

Data dodania: 2017-10-19 16:18:47, autor: MałgorzataM