Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Wątpliwości

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witajcie. Mam kilka pytań, ale może uda mi się ograniczyć do minimum z tym.
1. Kiedyś oglądałam "Kocham Cię Polsko" i w którymś odcinku było coś, co średnio mi się podobało, ale nie pamiętam co to dokadnie było. Wydaje mi się, że coś mówili o rzeczy związanej z religią/Świętem i ta sytuacja mi się nie podobała. To w takim razie przestałam to oglądać. Dzisiaj jadłam obiad z rodzicami w pokoju i włączyli ten program. Na początku przypomniało mi się, że była jakaś sytuacja, przez którą nie chciałam tego oglądać. Zastanawiałam się nad tym czy patrzeć na to, ale stwierdziłam, że nie będę oglądać, ale siedziałam w jednym pokoju z rodzicami. Wzięłam telefon do ręki, żeby się nie wsłuchiwać w to, co oni mówią i coś uruchomiłam. Zaczęłam się zastanawiać czy czasem nie narażam się na grzech, bo nie chciałam patrzeć w ekran telewizora, a czasami człowiek spojrzy nawet się nie zastanawiając. Jednak nie chciało mi się trochę wstać, więc siedziałam w pokoju, ale z wątpliwościami. Wiem że ta historia może brzmi dziwnie, ale liczy się co w tamtej chwili myślałam. Więc czy to było narażanie się na grzech i czy nie popełniłam grzechu? Bo ogólnie myślałam, że oglądając ten program może powoduje, że oni go będą kręcić, bo jest oglądający, a była jakaś sytuacja, która nie podobała mi się i właśnie mogłam mieć jakiejś przekonanie, że zgrzeszę oglądając to.
2. Kiedyś rozmawiałam z taką jedną osobą przez internet i ona jest Chrześcijaninem, ale nie Katolikiem. I właśnie modliła się językami i miała proroctwo dotyczące mojego życia. Czy mogę je uznać za prawdziwe, nawet jeśli ta osoba wtedy raczej nie należała do konkretnego odłamu? Jeszcze w modlitwie prosiła, aby Duch Święty na mnie zstąpił, ale to chyba nie miało charakteru bierzmowania, tylko bardziej modlitwy.
3. Czy jeśli chciałabym opowiedzieć spowiednikowi o tym, że nie zawsze radzę sobie z oceną grzechów i podam przykład wątpliwości, które mnie nachodzą i akurat opowiem o takiej faktycznie nadzwyczajnej, którą faktycznie miałam i o tych najgorszych/świadczących o skrupułach bądź przesadności z mojej strony sytuacjach, to popełnię grzech? Zaznaczę księdzu, że te sprawy są chyba najgorsze i nie zawsze mam aż tak złe sytuacje/mocne wątpliwości. Czy to nie będzie taka chęć przedstawienia się w tym świetle, aby spowiednik faktycznie zobaczył że ze mną źle i szukanie współczucia? Coś w stylu skupieniu się na sobie, patrzenie głownie na swój problem. Nie wiem jak to dokładnie wyjaśnić.

Data dodania: 2018-04-15 23:03:55, autor: Red cherry

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

4. I czy grzechem ciężkim jest, jeśli nauczyciel kseruje nam z jakiejś książki zadania, które mamy rozwiązywać na lekcji? Bo za książkę powinno się zapłacić i na ksera otrzymuje np.na matematyce, angielskim, czasem polskim, ale nie wiem czy wszystcy biorą z książek, niektórzy może z internetu biorą zadania. I czy mogę korzystać z powtórki, którą wysłała na maila Pani, która została przez kogoś opracowana i chyba nauczycieli ma do tego jakby prawo korzystania?

Data dodania: 2018-04-15 23:09:58, autor: Red cherry

5. Czy grzechem jest noszenie bardzo dobrze dopasowanych spodni?

Data dodania: 2018-04-16 07:00:24, autor: Red cherry

6. I czy to grzech jeśli należę do grupy matura biol/chem i dodałam tam moją koleżankę, a na tej grupie wstawiają zdjęcia zadań z jakichś książek albo chyba książki w pdfie?
7. Jestem w 3 gimnazjum i nie wiem co chcę robić dokładnie w przyszłości, ale zamierzam iść do klasy biologiczno-chemicznej. I czy to grzech jeśli już teraz kupię sobie książki do przygotowania do matury albo będę szukać jakiegoś zawodu który mogłabym w przyszłości wykonywać i już będę się do niego przygotowywać ? Czy to nie jest brak zaufania? Bo czasu na naukę będzie w sumie dużo.

Data dodania: 2018-04-16 08:19:45, autor: Red cherry

8. Czy grzechem jest używanie perfum, które mają alkohol w składzie i jak długo je czuć, to później jest taki zapach w nosie i wyczuwa się alkohol? JEŚLI KTOŚ MA ZŁE MYŚLI, TO NIECH NIE CZYTA. I czy jeśli używam perfum aby ładnie pachnieć i specjalnie chcę aby inni to czuli, to jest to prowokujące zachowanie?

Data dodania: 2018-04-16 08:36:37, autor: Red cherry

Wszystko o czym napisałaś świadczy o tym, że jesteś ogromną skrupulantką. Jedno zachowanie było nieuporządkowane, mianowicie słuchanie tej przepowiedni, nie powinnaś tego robić. Fałszywość tej osoby widzimy już w jej nieposłuszeństwie, braku pokory i egoizmie. Program Kocham Cię Polsko śmiało możesz oglądać, a od takich pseudo proroków się odetnij, wszystko to co powiedziała zapomnij. Grzechu nigdzie nie popełniłaś.

Z Panem Bogiem

Data dodania: 2018-04-16 15:13:06, autor: Tazel

Dziękuję za odpowiedź :) chyba nie do końca wyjaśniłam wszystko o tamtej osobie, postaram się do tego tematu dzisiaj napisać o co dokładnie chodziło, żeby rozjaśnić sprawę, bo mój opis był dość powierzchowny, a jeszcze mam mieszane myśli co do tej sytuacji.
Z Bogiem!

Data dodania: 2018-04-17 13:35:07, autor: Red cherry