Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Pliki

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Spowiadałem się już kilka spowiedzi wstecz z tego, że pobierałem pliki nielegalnie z internetu(powiedziałem pliki,żeby bo chodziło o i filmy i gry i muzykę wiec uznałem że słowo ’pliki’ bedzie odpowiednie,ale nie jestem pewien czy ksiądz zrozumiał aby na pewno o co mi chodzi,bo potem mówiąc pouczenia powiedział coś tak,że mi się wydało jakby myślał że mi o pornografie chodziło.Ale nie jestem pewien czy poprostu nie odnosił się do czegoś innego.Powinienem jeszcze raz wyznać w takim razie na spowiedzi to?

Data dodania: 2018-11-30 02:52:28, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

NIE!!! Raz powiedziałeś i wystarczy. Drugi raz wyznaje się grzechy zapomniane ciężkie albo zatajone. Naprawdę przestań wracać do tego co było. Skup się na tym co teraz. Bo w innym przypadku nigdy się nie uwolnisz od skrupułów. Chcesz tego?

Data dodania: 2018-11-30 13:28:03, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

A czy oglądanie w Internecie np. streamów jakichś meczów bo nie ma ich w telewizji niie jest grzechem?Niby jest tak, że dla własnego użytku można korzystać z już rozpowszechnionego w internecie ale czy w yakim przypadku też ta zasada się aplikuje?

Data dodania: 2018-12-06 15:53:53, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jeżeli na własny użytek i bez rozprzestrzeniania to nie jest grzechem

Data dodania: 2018-12-06 16:47:31, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Na własny użytek,rozumiem że np.oglądanie z rodziną się do tego zalicza

Data dodania: 2018-12-06 17:02:18, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

"Na własny użytek" czyli ja z czegoś korzystam sam, albo z kimś np. przyjacielem, więc wspólnie z rodziną jak najbardziej też się do tego zalicza, ważne abyś ani ty, ani osoby z którymi z tego korzystałeś nie rozprzestrzenianialiście tego w sieci, czyli bez wysyłania wzajemnie linków, opublikowywania tego gdzie kolwiek

Data dodania: 2018-12-06 18:49:04, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Uważam, że jeśli można np. jakiś film zobaczyć legalnie, a nawet zapłacić legalnie za to co oglądamy, to powinniśmy tak zrobić. Twórcy zasługują na dochód ze swojego wysiłku. Ściąganie czegoś co mogę kupić nie jest moim zdaniem w porządku.

Data dodania: 2018-12-06 20:19:18, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

W porządku owszem nie jest, ale też nie jest grzechem. Też nawet się kiedyś zastanawiałem czy to nie grzech i wgl. Ale czytałem artykuł o tym kiedyś (jakiegoś księdza), w którym była mowa na ten temat, dlatego wgl się wypowiadam. Niestety nie pomyślałem wtedy, że się może przydać i nie zapisałem sobie ani nic.
Więc jeszcze raz powiem, grzechem to nie będzie, jeżeli tylko oglądam. A to czy jest to w porządku czy nie to inna kwestia.

Data dodania: 2018-12-06 20:27:55, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Ale jeśli jest np. Jakiś mecz który chce obejrzeć to mysiałbym unowe z telewizją podpisywać na kilka miesięcy przynajmniej zeby miec ten kanał i dla jednego meczu mam to robić?

Data dodania: 2018-12-06 20:51:21, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

A kto Ci powiedział, że masz? Przecież odpowiedziałem Ci, że nie popełniasz grzechu. Naprawdę nie potrafię zrozumieć, dlaczego ciągle dążysz temat. Uwierz mi, że to wygląda na specjalne doszukiwanie się grzechu, a nie na jego uniknięcie i tak dalej. Znaczy, nie zarzucam Ci złej woli, ale mówię jak to wygląda.

Data dodania: 2018-12-06 23:13:03, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

A nie,to była odpowiedź do Kapturka a nie pytanie :)

Data dodania: 2018-12-07 07:07:11, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Aaa, to cofam

Data dodania: 2018-12-07 11:58:28, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Daniel,jak nie ma możliwości to nie ma. Możesz oglądać w internecie streama.

Kunka szkoda, ze nie masz już tego artykułu. Ja spotkałam się z różnymi stanowiskami księży w tej kwestii. Bardzo odmiennymi.
Moim zdaniem to zależy od czyjegoś sumienia. Dla mnie to, że nie jest to w porządku już jest czymś co uważam, że nie powinnam robić. To jest jakieś nieporządkowanie. Chcę wybierać dobro. Gdy mogę komuś zapłacić za coś co stworzył to płacę, tego wymaga zwykła przyzwoitość. Dostaję coś (piosenkę, film itd) to płacę za niego. Może mam tak dlatego, że kilka lat temu wydałam ebooka i nie chciałabym gdyby ktoś go ściągał ot tak, bo można, bo ktoś udostępnił.

Data dodania: 2018-12-07 16:53:21, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Kapturku wiesz doskonałe, że stanowiska księży są odmienne chyba w każdej kwestii. Np. Mamy Adwent i te wieczne spory zwoązane z pieśnią "Archanioł Boży Gabryjel". Jedni każą śpiewać już od pierwszej niedzieli inni się kłócą, że dopiero od 17 grudnia. Kogo się słuchać? Albo dwa lata temu jeden ksiądz na Mszy "Rozpoczynamy Adwent, który nie jest okresem przygotowującym do Bożego Narodzenia a tylko do powtórnego przyjścia Chrystusa" . Na innej Mszy, tego samego dnia inny ksiądz: "Wykonana przed chwilą pieśń wprowadza nas w czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia" I znowu kogo słuchać?
Sprawa zabaw w zwykłe piątki, jeden "nie wolno..." drugi "oczywiście, że wolno. Przykazania kościelne mówią jasno"
Więc przede wszystkim słuchać własnego sumienia. Tobie może się nie podobać pobieranie filmów na własny użytek. Masz prawo. Ja co do tego nie mam zdania. Wiem tyle, że grzechu osoba, która pobierze nie popełni,jeżeli nie udostępnia tego dalej.

Data dodania: 2018-12-07 19:56:57, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Wiem doskonale jak z tymi opiniami jest :). Dzięki za rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam :)

Data dodania: 2018-12-07 20:41:56, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica