Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Nie zabijaj

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy gdy zabiję pająka, który pojawi się w mojej sypialni jest grzechem? Podobnie z zabiciem muchy, która uporczywie na mnie siada i gryzie, czy komara który wypija moją krew.
Zabicie drugiego człowieka na pewno jest najcięższą wersją tego przykazania, ale to na szczęście niezmiernie rzadkie przypadki. Mi chodzi bardziej o te "niewinne" jak np. palenie papierosów.
Otóż po wyjściu z kościoła, po mszy widzę jak wielu mężczyzn niemal od razu przy drzwiach kościoła, zapala papierosa. Czy robią dobrze, czy nie zdają sobie z tego sprawy co czynią? Przecież przed chwilą przyjęli Komunię Świętą...
Pamiętam jak kiedyś żona poprosiła mnie o zabicie królika. Zrobiłem to i powiedziałem sobie i żonie nigdy więcej tego nie zrobię. Pytam więc, gdzie jest i czy w ogóle jest granica w tym "zabijaniu"?

Data dodania: 2019-01-07 09:23:33, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Co za głupie pytanie. Zabicie owada typu pająk, komar ma być grzechem. No nieźle. Ilu to nowych rzeczy człowiek się dowiaduje.

Co innego zabić drugiego człowieka a zabić zwierzę, które potem zjemy. To przykazanie dotyczy ludzi nie zwierząt. Zauważ żeJezus zabijał zwierzęta aby je spożyć.
To przykazanie łamie też obżarstwo, nadmierne picie alkocholu, NADMIERNIE, wrecz nałogowe palenie papierochów i innego świństwa typu trawki itd.


Data dodania: 2019-01-07 10:51:47, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Spokojnie, przecież tylko zapytałem. Podałem kilka przykładów i od razu taka "burza" słów...
Pójdę więc dalej w tym temacie. Czy producenci żywności, którzy świadomie pakują wszelkie chemikalia do swoich wyrobów, aby się nie psuły i żeby w ten sposób zarobić więcej kasy, czy oni grzeszą przeciw temu przykazaniu czy nie? Dam przykład rolnika, plantatora truskawek, który stojąc tyłem do kamery pokazywał swoją wielką plantację i mówił, że dla siebie i swoich bliskich ma oddzielny kawałek ziemi, gdzie owoce nie są niczym skażone. Natomiast cała reszta jest traktowana chemią, bo gdyby tego nie robił, to by zbankrutował. Czy taki plantator może spać spokojnie, bo takie po prostu mamy czasy i on nie robi nic złego?

Data dodania: 2019-01-07 16:43:06, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To już jego sumienie. Nie moje. Nikt z nas nie może wypowiadać się za innych. Ja osobiście bym nie spał wtedy spokojnie. Nie uważam, że takie postępowanie jest ok. Nie powinno tak być. I przychylam się też tezie, że jest to grzech. Ja po prostu nie znam się na rolnictwie i nie wiem jak tam to wszystko wygląda.

Data dodania: 2019-01-07 19:52:08, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To były przykłady z życia wzięte. Podobnie jest w innych branżach, np. wędliny także są faszerowane czym tylko się da. Ważne żeby się długo nie psuły i dały przyzwoity zysk. Nawet nasz chleb powszedni nie jest całkiem zdrowy, bo często zawiera jakieś "ulepszacze". Wiem, że czepiam się drobiazgów, ale chciałem poznać granicę "zabijania". Co już jest zabijaniem a co jeszcze nie.

Data dodania: 2019-01-07 20:02:47, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Trudno tu mówić aby to było w tych granicach. Nie każdy ma możliwość 0ekologicznego jedzenia, a większość produktów to sam wiesz że jest z mnóstwem dodatków. A jeść coś trzeba. Najlepiej zrobisz jak zapoznasz się z tym co sprzeciwia się 5 przykazaniu. W ten sposób zobaczysz, gdzie ta granica jest.

A co do osób, które dodają tych przeróżnych dodatków, uważam że najuczciwiej by było gdyby jedli te same produkty, ktore szpiclują nie wiadomo czym. A ktoś kto robi takie przekręty jak ten rolnik co go podałeś to... Najlepiej będzie jak nie powinien co o nim myślę bo nie jest to nic pozytywnego.

Data dodania: 2019-01-07 21:58:23, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Osoby które produkują i sprzedają tzw. "dopalacze", po których zażyciu umierają młodzi ludzie także zabijają. Tu nie ma żadnego usprawiedliwienia. Sprzedają te dopalacze dla szybkiego wzbogacenia się kosztem zdrowia lub życia innych ludzi.
Z kolei zabijanie zwierząt dla "zabawy" to według mnie ciężki grzech. Bo przecież nie raz słyszymy o bestialskim mordowaniu psów czy kotów. Dużo jeszcze można by było dawać przykładów. Zacząłem niewinnie od pająków i much. Nawet te ostatnie można zabić szybko, ale też można się nad nimi pastwić. Nie będę tu wchodził w szczegóły. Temat zabijania jak widać to temat rzeka.

Data dodania: 2019-01-08 17:13:24, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To wszystko o dopalaczach wiem i masz rację, że osoby produkujące i sprzedające to cholerstwo szkodzą, a często nawet przyczyniają się do śmierci drugiej osoby. Popełniają w ten sposób grzech ciężki i tu nie ma wątpliwości bo ewidentnie łamane jest 5 przykazanie. Ale tak samo producenci filmów porno i gadżetów seksualnych, bez wątpienia łamią 6 przykazanie. I tak można wymieniać i wymieniać. Ale nie wszyscy to wiedzą bo na katechezie to temat tabu. Przez wszystkie lata edukacji te tematy zostały przerobione pobierznie. Gdyby nie to, że interesuje się teologią, to do tej pory byłbym zielony.

Co do zwierząt zabijanych dla przyjemności masz rację, że to grzech ciężki. Ale zabicie pająka, muchy, komara, kleszcza, pchły to żaden grzech.Data dodania: 2019-01-08 19:32:04, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Czy kierowca wsiadający za kierownicę po spożyciu alkoholu też "załapuje się" na to przykazanie? Według mnie tak i do tego podwójnie, bo raz że sam sobie szkodzi, a dwa że stwarza zagrożenie dla życia innych osób. Jemu się wydaje, że nie jest pijany, że wszystko ma pod kontrolą.

Data dodania: 2019-01-09 18:19:14, autor: Bogusław

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Łamie 5 przykazanie

Data dodania: 2019-01-09 18:29:39, autor: kunka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica