Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Zazdrość

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Czy to grzech ciężki jeśli tak jakby nie chcę żeby moja przyjaciółka z kimś gadała bo chyba jakąś zazdrość czuję,nic nie mam do tej osoby tylko poprostu mam nadzieję,że za bardzo nie będą gadać ze sobą ani znać się za dobrze,wiem,że nie powinienem tak myśleć i staram się przestać,ale czy to grzech ciężki?

I czy jeśli wyobrażam sobie np. jak by było po mojej śmierci albo kogoś kto jest mi bliski to grzech?
Albo jeśli myślę,że ciekawie by było jakby np.ktoś umarł ważny w sensie np. Królowa Wielkiej Brytanii bo by była zmiana władcy,dużo by się działo itd. i nie mam nic do nich tylko nawet tak podświadomie tak czasem myślę to czy to grzech?

Data dodania: 2019-01-04 18:13:04, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

A czy ty tą przyjaciółkę chcesz mieć tylko dla siebie? To znaczy, nie chcesz aby zadawała się z kimś innym, tylko żeby z Tobą?

Jakbyś życzył komuś śmierci to wtedy rzeczywiście popełniasz grzech, alo jak to tylko myśli co by było gdyby i bez żadnego znaczenia to jeszcze nie grzech. Choć powinieneś przestać tak myśleć.

Data dodania: 2019-01-06 21:54:01, autor: kunka

Sam nie wiem co chcę,może podświadomie właśnie tak chce.Wiem,że nie powinienem tak myśleć o niej,muszę przestać i już tego nie chce robić.A nie myślałem,że to grzech wcześniej,kiedy sobie uświadomiłem,że to może być grzechem to przestałem tak myśleć,ale przystępowałem do Komunii bo uznałem że skoro nie wiedziałem że to grzech ciężki to nie był to grzech ciężki ale moż lepiej i tak powiedziec o tym na spowiedzi

Data dodania: 2019-01-06 23:07:29, autor: Daniel44

Wiesz, zawsze lepiej wspominać takie rzeczy na spowiedzi. Ja wgl wychodzę z założenia aby spowiadać się nawet z lekkich grzechów.
Fakt, że nie wiedziałeś, że może to być grzech ciężki to plus dla Ciebie. To, że sam nie wiesz do końca o co Ci chodzi, że tak myślisz to drugi plus na twoją korzyść. Ponieważ nie ma tu do czynienia z pełną świadomością. Ale fakt, że sam nie wiesz czemu tak myślisz pozwala również na to, aby nie rozważać tego w kategorii ciężkiej.

Więc moje rady takie:
1. Staraj się o niej tak nie myśleć,
2. Wspomnij o tym na spowiedzi, ale nie musisz od razu
3. Pomódl się za tą swoją koleżankę.

Data dodania: 2019-01-06 23:24:57, autor: kunka

Ale nawet jeśli byłby ciężki obiektywnie to nie byłem świadomy tego,że takim jest więc był lekkim a kiedy sobie uswiadomilem że moze byc ciężkim to przestałem to robić.

Skoro z lekkich warto się spowiadać to powinienem też się wyspowiadać z tych wszystkich rzeczy o których nie byłem pewien?
np.o tym meldunku,o złym mówieniu o jedzeniu w dzieciństwie,o tym że miałem te myśli,że ciekawie będzie jak umrze król itd. Bo tak sobie zacząłem planować spowiedź i tyle tego się nazbierało,a coś czuję,że z każdą spowiedzią nowe będą dochodziły takie wątpliwości czy coś może jednak jest jakimś grzechem i powinienem to wyznać.Wydawało mi się,że jeśli wszystko to wyznam to będę miał spokój,ale już mi się po ostatniej spowiedzi wydawało,że wszystko wyznałem a tu znowu wątpliwości

Data dodania: 2019-01-07 05:25:38, autor: Daniel44

Sam sobie odpowiedziałeś.

Chłopie zostaw to co było kiedyś i do tego nie wracaj. Co do myśli o śmierci to też je zostaw. Jak mówiłem ty nie chcesz śmierci nikomgo, nikomu jej nie życzysz. Tylko sobie głupio gdybałeś co będzie jeżeli do tego dojdzie więc ja tu nie zauważam grzechu nawet lekkiego.

Najpierw musimy rozeznać czy coś jest grzechem a dopiero potem zakwalifikować to do danej materii.
Sam zauważ różnice w tych dwóch myślach:
"Nie chcę aby moja przejaciółka rozmawiała z kimś, aby wgl się z nim zadawała. Nie życzę sobie tego."

"Ciekawe co będzie jeśli królowa Elżbieta II umrze? Jak będą wyglądać uroczystości żałobne?"

Pierwszą myśl można uznać za grzech bo tak jakby zabierała wolność twojej przyjaciółki, jakby mówiła co jej wolno a czego nie.

Druga myśl to tylko głupie, nic nie znaczące myślenie o tym co wtedy będzie w świecie się działo. Więc jeśli tylko do tego to się ogranicza i nie powoduje jeszcze, że ty chcesz śmierci danej osoby to trudno mówić o grzechu.

Data dodania: 2019-01-07 10:40:59, autor: kunka

Proszę o cierpliwość ale mam jeszcze jedno pytanie.Czytałem,że żeby spowiedź była ważna musi być postanowienie poprawy z grzechów coężkich,to prawda?Bo też się martwiłem głównie o ten problem z meldunkiem który miałem,mówiliście,żeby się tym nie przejmować,więc nie robiłem nic z tym,więc skoro to grzech lekki to nie zrobiłem nic żeby się z niego poprawić

Data dodania: 2019-01-07 13:42:49, autor: Daniel44

Coś za bardzo się zamartwiasz co do tego meldunku.
Postanowienie poprawy polega na tym, że staram się aby znowu danego grzechu nie popełnić, czyli unikać pokus, ogólnie tego wszystkiego co do grzechu może prowadzić. I oczywiście prosić nieustannie Boga o pomoc. To jest postanowienie poprawy. I zalecane jest aby poprawę postanowić z tych grzechów, które zostały najszczęściej popełnione. Np. Ja mam taki problem, że nie panuje nad sobą i bardzo często potrafię wyzywać kogoś (bez jego wiedzy) że jest debilem, kretynem czy idiotą. I w takim przypadku przygotowując się do spowiedzi postanawiam, że będę nad sobą panował.
Czyli podsumowując przy rachunku sumienia patrzę, który z grzechów został popełniony największą ilość razy albo na to z którym mam największy problem.

Bez postanowienia poprawy spowiedź jest nie ważna, ale rzeczywiście tyczy to się grzechów ciężkich

Data dodania: 2019-01-07 15:03:40, autor: kunka

Przepraszam,za bardzo myślę o takich drobnostkach chyba.A jeśli chodzi o postanowienie poprawy względem grzechów ciężkich to zawsze mam przy spowiedzi to pragnienie żeby ich nie popełniać,czasem dłużej się uda wytrwać,czasem krócej,ale pracuje nad tym

Data dodania: 2019-01-07 16:19:46, autor: Daniel44

Nie tylko ty. Pan Jezus wiedział, że będziemy upadać. Raz wyjdzie, raz nie. Ważne aby się starać i się nie poddawać

Data dodania: 2019-01-07 19:37:07, autor: kunka

Przepraszam,że do tego wracam,ale czuję się szczęśliwy po spowiedzi i wszystkie wątpliwosci odsuwam od siebie,ale tylko o to jedno jeszcze chciałem zapytać dosłownie,bo jestem tego wręcz pewny ale chciałbym żeby to ktoś potwierdził.A więc jeśli jestem bez tego meldunku i nie będę się meldował to spowiedź jest ważna,tak?

Data dodania: 2019-01-11 16:52:57, autor: Daniel44

Tak

Data dodania: 2019-01-11 20:21:15, autor: kunka