Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Upominanie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Kurczę, zaczeły mnie gnębić myśli, czy na pewno wszystkich upominam których powinienem, nawet jak kogoś słabo znam i robi coś niby nie dużego i czego nie jestem pewien do końca czy jest to złe i czy powinienem upominać jak np. gdy jakiś znajomy ogląda coś w internecie i nie wiem czy legalnie do końca czy nie albo jak się ktoś nie przeżegna przed jedzeniem to myślę czy nie musiałem powiedzieć że powinien i czy nie mam grzechu jeśli tego nie zrobiłem

Data dodania: 2019-04-14 18:51:25, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

To może być przez skrupuły. Pytałeś jakiegoś kapłana o to by pomógł Ci określić czy je masz? Warto też zapytać co z nimi robić.

Data dodania: 2019-04-14 19:25:53, autor: Kapturek

Myślę, że udaje mi się z nimi walczyć i jest coraz lepiej. Tylko poprostu potrzebuję wiedzieć kiedy powinienem upominać a kiedy nie

Data dodania: 2019-04-14 19:38:06, autor: Daniel44

Rozumiem. Ale dużo stawiasz pytań więc odebrałam to pytanie za problem skrupułów. (Sam napisałeś, żę te myśli Cię gnębią :) Mimo wszystko najlepiej o takie wątpliwości pytać spowiednika
Z upomnieniem nie jest łatwo. Bo to nie chodzi o to by komuś wypomnieć, że to co robi jest grzechem (zwykle taki argument dla niektórych osób jest nieważny), choć może komuś to pomóc. Upomnienie musi płynąć z miłości. Upominamy dla kogoś, nie dla siebie. Myślę, że trzeba się modlić by być wstanie udzielić właściwego upomnienia. Bo krzyczeć na prawo i lewo, że coś jest grzechem można, ale efektu to pewnie nie da, albo da efekt odwrotny.

Data dodania: 2019-04-14 19:43:43, autor: Kapturek

Właśnie sumienie mi mówi chyba kogo powinienem upominać a kogo nie tylko np. modlic się za niego. Może powinienem zaufać sumieniu i zdrowemu rozsądkowi i takie wątpliwości odsuwać,nawet ksiądz mi raz przy spowiedzi powiedział, że zdrowy rozsądek nam mówi kiedy powinniśmy to robić.

Więc kiedy np. wiem, że upomnienie nie poskutkuje albo jeszcze zaszkodzi albo nie znam tego kogoś za dobrze i wiem że moje upomnienie by nie dało pewnie nic albo kiedy ktoś nie popełnia grzechu albo gdy nie jestem pewien czy na pewno grzeszy albo kiedy ktoś nie popełnia oczywistego ciężkiego grzechu,tylko np. się nie żegna przed jedzeniem a ja go słabo znam a dziwnie by było mówić mu o tym a i tak nie wiem jakie ma do tego podejście, to jeśli mi się w takich sytuacjach wydaje, że nie powinienem upominać tylko np. modlić się za nich i zdrowy rozsądek podpowiada mi że nie należy upominać to powinienem go posłuchać i nie będę miał grzechu? Sumienie mi podpowiada chyba że tak a jeszcze czytałem, że skrupulanci powinni bardzo z upominaniem uważać

Data dodania: 2019-04-14 19:57:29, autor: Daniel44

Upominam wtedy, jak kogoś dobrze znam i mam pewność, że to co robi jest złe. Czyli wtedy gdy podpowiada nam zdrowy rozsądek.

Trzymaj się tego co podpowiada Ci zdrowy rozsądek i tyle.

Data dodania: 2019-04-15 12:46:13, autor: kunka