Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Zadośćuczynienie

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Ksiądz na spowiedzi powiedział mi, że nie muszę zadośćuczyniać, ale mogę się pomodlić zawsze za kogoś itd. Ale ja sobie sam takie zadośćuczynienie postanowiłem zrobić i właśnie wczoraj miałem w pewnym momencie takie myśli, że może nie zrobie tego a i tak będzie dobrze i się nad tym zastanawiałem chwilę. Zastanawiałem się też czy powinienem to zrobić. I przez chwilę mialem takie myśli, że nie muszę się o to wszystko tak martwić i dbać bo i tak zapomne o tym a i tak pewnie Bóg mi wybaczy jak czegoś nie zrobie ijakoś to będzie. Miałem przez chwile takie myśli, nie pamiętam jak dokładnie długo i czy były dobrowolne do końca o czy chciałem ich posłuchać, ale potem pomyślałem, że to są głupie myśli i że chce jak najlepiej zadośćuczyniać itd. Czy nie popełniłem grzechu tymi myślami i czy to zastanawianie się czy by nie porzucić zadośćuczynienia i może chęć taka chwilowa nie sprawiła że spowiedź jest nieważna? Wydaje mi się że nie ale mnie to gnębi od wczoraj. I czy dobrze jest jeśli chciałem wykonać zasośćiczynienie w jeden dzień a postanowiłem w ten dzień że przełoże na następny

Data dodania: 2019-05-28 15:29:05, autor: Daniel44

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jak tak teraz myślę, że wtedy mimo że się zastanawiałem nad tym, to odrzuciłem te myśli i postanowiłem zadośćuczyniać ciągle i mimo że przełożyłem zadośćuczynienie to je wykonałem więc chyba wszystko dobrze

Data dodania: 2019-05-29 23:48:04, autor: Daniel44

Myśli nas zawsze będą nachodzić i też mogą nas prowadzić do złego. Nie warto się nad tym zastanawiać, tylko robić swoje. To, że się zatrzymałeś nad tymi myślami to nie zbyt mądre posunięcie, ale ważne, że zrozumiałes to i zmieniłeś podejście. Nie jest to grzech.

Przełożenie zadośćuczynienienia nie jest grzechem. Ale nie warto jest tak robić. Bo po tem może się okazać, że wgl tego nie zrobimy.

Data dodania: 2019-05-30 00:09:43, autor: kunka

Czyli też nie miało to wpływu na ważność spowiedzi i mogę być spokojny że była ważna?
I też to, że tak dopytuje nie ma wpływu na ważność spowiedzi i nie jest grzechem?

Data dodania: 2019-05-30 00:13:23, autor: Daniel44

Jeżeli wyspowiadałeś się szczerze i miałeś w momencie spowiedzi szczere postanowienie poprawy i szczerze żałowałeś za grzechy to spowiedź jest ważna. Żadne myśli ani przekładnie zadośćuczynienienia nie ma wpływu na ważność spowiedzi.
Już chyba mówiłem, że nie jest grzechem?

Data dodania: 2019-05-30 09:16:20, autor: kunka

Czyli jeśli na ważnej spowiedzi miałem chęć zadośćuczynić jak najlepiej to już nic nie może jej unieważnić i mogę spokojnie robić zadośćuczynienie nie martwiąc się że przez jakieś pokusy chwilowe późniejsze coś z tą spwowiedzią było nie tak i nawet jeśli bym chwilowo myślał żeby może nie robić tego zadośćuczynienia a potem się opamiętał że chce zrobić je jak najlepiej to i tak spowiedź jest na pewno ważna i jestem w stanie łaski uświęcającej i mogę przyjmować Komunię przed wykonaniem wszystkich zadośćuczynień

Data dodania: 2019-05-30 14:58:40, autor: Daniel44

Jak zrobienie czegoś po spowiedzi czy innym przyjętym sakramencie może go unieważnić? No nie ma takiej możliwości. Sakrament unieważnia dana rzecz, dana czynność tylko wtedy jak była wykonana podczas udzielania Sakramentu, a nie po nim. To tak jakby powiedzieć, że Komunia była przyjęta świętokradzko bo po niej zgrzeszyłem, mimo, że gdy Ją przyjmował byłem w stanie łaski uświęcającej

Data dodania: 2019-05-30 21:28:41, autor: kunka

A czy można zmienić sobie zadośćuczynienie, ktore sami sobie nałozylismy jeśli się orientujemy że inne może być też dobre albo nawet lepsze?

Data dodania: 2019-06-10 15:33:11, autor: Daniel44

Każde zadośćuczynienienie, które my podejmujemy ma zawsze DOBROWOLNĄ forme, więc możesz zmienić.

Data dodania: 2019-06-10 21:24:20, autor: kunka