Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Wszystko o grzechu i pokucie. Tutaj zapraszamy tych, którzy nie wiedzą jak się spowiadać, z czego się spowiadać oraz tych, którzy nie potrafią określić wagi grzechu i zadają odwieczne pytanie "czy to grzech, jeśli..."

Temat: Poprzednia Spowiedz

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Szczęść Boże!
Przygotowując się do spowiedzi zawsze nachodzą mnie wątpliwości czy dany grzech powiedzialem w poprzedniej spowiedzi czy nie czy podałem liczbę itd a czym bardziej sie zastanawiam to bardziej już nie wiem ... Chciałbym sie zapytac co ztym zrobic czy na wszelki wypadek mowic ten grzech(grzechy) być może jeszcze raz... czy jak mam wątpliwości czy mowilem czy nie to zostawić to ... Proszę o radę ...

Data dodania: 2019-06-09 16:12:33, autor: Rafal8473

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Raczej pamięta się o tym czy wyznało się grzech ciężki, bo trudno o takim zapomnieć. A tylko grzechy ciężkie trzeba wyznać dokładnie z określeniem ich liczby. Co z takimi wątpliwościami robić? Próbowałeś jakiemuś spowiednikowi powiedzieć, że takowe masz?

Data dodania: 2019-06-09 21:27:04, autor: Kapturek

Moje zdanie jest takie, że wątpliwości to bardzo zły doradca jest, więc najlepiej starać się takowe odrzucać. Ale jeżeli naprawdę coś nie daje Ci spokoju to ja bym przedstawił sprawę spowiednikowi.

Data dodania: 2019-06-10 00:24:44, autor: kunka

niby tak, ale czy ogólna zasada nie mówi, że w wątpliwościach nie należy działać? To się chyba nazywa zasada pewności (NIE dotyczy ona osób z problemami takimi jak skrupuły)

Data dodania: 2019-06-10 15:43:36, autor: Kapturek

Nie raz słyszałem, aby odrzucać wątpliwości. I ja radzę tak samo. Bo jak czegoś nie jestem pewny to najprawdopodobniej nie ma to nic wspólnego z grzechem

Data dodania: 2019-06-10 21:22:39, autor: kunka

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i rady Bóg zapłać

Data dodania: 2019-06-11 22:23:08, autor: Rafal8473