Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Tu poruszamy zagadnienia dotyczące Pisma świętego oraz dyskutujemy nad jego interpretacją

Temat: Sąd ze słów

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Witam. Mam taki problem z interpretacją. Otóż napotkałam się z takimi słowami z Pisma Św.:
36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. 37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony»(Mt 12,36-37). Czy to oznacza, że nie można w ogóle opowiadać żartów (oczywiście nie chodzi mi tutaj o jakieś sprośne żarty, bo wiadomo, że takich nie wolno opowiadać)? Czy to oznacza, że nie można sobie zrobić luźnej pogawędki z przyjaciółmi?

Data dodania: 2019-04-14 14:13:59, autor: Kotka

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Witam. Ja słyszałam, że nie należy dosłownie i samodzielnie interpretować zdań wyjętych z Pisma. Interpretacja Pisma Św. jest trudna, Ci co na tym się znają uczą się tego wiele lat. Ważny jest kontekst wypowiedzi, kontekst historyczny itd. Więc samodzielne wyciąganie wniosków może być mylące. Zresztą jak wyrwie się jedno zdanie z kontekstu to na prawdę może zmienić ono znaczenie. Nie sądzę więc, że zdanie Jezusa, które przytoczyłaś miałoby zakazywać całkowicie żartów. Warto jednak spytać kogoś kto zna się na Piśmie jak rozumieć ten fragment.

Data dodania: 2019-04-14 18:07:35, autor: Kapturek

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica